Kolik CD jsi prodal?

Naráz i čtyři, proto v tamní kultuře není moc obvyklé, že muzikant vystupuje sám. Lidé byli nadšení, ale hrál jsem spíše pro známé, než pracovně. Je tam velká chudoba, sociální nůžky se mnohem více rozevírají než v České republice, jako muzikant bych tam práci sháněl velmi těžko.

 

Co jsi v pracovní dny, kdy přítelkyně pracovala, dělal?

Navštěvoval známé, které jsem potkal např. na Pražském Hradu jako muzikant. Brazilce poznáte, mají neopomenutelný temperament a mluví portugalsky, není těžké je poznat, tolik jich zase v Praze není.

 

Jakých zásadních rozdílů sis všiml ve srovnání národů ČR x Brazílie?

Brazilci jsou velmi čistotní, je to snad nejčistotnější národ na světě. Například když jdete do obchodu, ačkoliv má z venku starou škaredou omítku, ve vnitř je vše naleštěné, vyvoněné, čisté a to kdekoli, kde v Brazílii jste. Překvapil mě také obrovský důraz na estetiku, estetika jednoznačně prodává. Překvapila mě také obrovská chudoba, která se vůbec neslučuje například s tím, že je v Brazílii elektronika dražší než u nás. Také mi přišlo zajímavé, že Brazilci neradi slyší, že jsou chudí, myslí si, že patří ke střední vrstvě, ale přesto jsou sami v sobě s chudobou smíření. Není to jako v Česku, kde se sobě spíše lidé snaží vyrovnat. Tam je každý se svým osudem smířený a vyrovnaný.

 

Kolik si tedy průměrný Brazilec vydělá?

Průměrný plat je v přepočtu zhruba 10 tisíc korun českých. Potom Vás tedy jistě udivuje, že fotoaparát, který u nás pořídíte za 4 tisíc korun, ten stejný model v Brazílii koupíte za 9 tisíc a to máme minimálně dvojnásobný průměrný plat. Navzdory chudobě mi přišlo zajímavé, že si Brazilci zaměstnávají i přes své malé platy služku nebo uklízečku. Jak jsem již řekl, čistota nadevše.

 

 

Kolik jsi v Brazílii utratil, jaké jsou tam ceny?

Brazilskou měnou je real, jeden real je asi 10 Kč. Obecně je jídlo levné. Obědy se prodávají tzv. self-servicem a u pokladny platíte podle počtu gramů. Kilo jídla přijde na 13-30 reálů, ale běžná porce je samozřejmě 200-300g, najíte se tedy i za 40 Kč. V hlavním městě jsem si dal „all you can eat“ za 27 realů. Celá Jižní Amerika jí hodně hovězí maso, umí ho výborně udělat, takže hlady určitě nezemřete. Bydlel jsem sice sem tam u známých, ale rozhodně jsme nijak nešetřil ani neutrácel, celých pět týdnů mě tedy přišlo na 35 tisc (bez letenky, která se dá koupit kolem 22 tisíc).

 

Jak je to v Brazílii s kriminalitou?

Kriminalita je velmi vysoká, ale dle mého názoru souvisí s chudobou. Lidé zde vědí, že v drogách a prostituci jsou velké peníze, proto ti nejchudší v tom děti „podporují“, vědí, že si vydělají více. Po 22h se například vůbec nedoporučuje vycházet ven, i kapesní krádeže a předávání zde totiž nejsou žádnou neznámou. Kriminalitu tu tedy vytvoří vysoká nezaměstnanost a obrovská chudoba, místy najdete i každého třetího člověka nezaměstnaného. Stát nezaměstnané téměř nepodporuje a celý tento koloběh tedy vytvoří kriminální smyšlení již po generace.

 

 

Co Ti přišlo neobvyklé?

Moje přítelkyně každý měsíc dostává pytel rýže, olej, cukr nebo kafe jako benefit. U nás jsou to stravenky, vstup do divadla nebo jiný benefit v Brazílii třeba pytel brambor. Zajímavé ale je, že to není jen v práci, když jdete na koncert nebo do divadla v hlavním městě, koncert má dvě ceny. Za 80 reálů si můžete koupit plné vstupné, ale když přinesete pytel fazolí, dá se na koncert koupit lístek i za 40 reálů. Vláda se tak snaží podporovat chudé.

 

Říká se, že Brazilky jsou hezké povolné ženy, co je na tom pravda?

Hezké jsou. Většinou mají tmavé oči a tmavé vlasy. Povolné jsou, ale ne, že by se vyloženě nabízeli, žijí ve vesnicích a je pro ně atrakce, když přijede Evropan, zkouší to na všechny chlapy, vidí za tím nějaký malý přivýdělek, ale že by se vyloženě prodávaly nebo nabízely, to ne.