Jak dlouho, kdy a kde jste byla v Jihoafrické republice?

Do JAR jsem přijela v srpnu 2011. Přítel tam pracoval poblíž Johannesburgu. V té době jsem ještě neměla stálé zaměstnání, proto jsem si mohla dovolit vycestovat na delší dobu. Původně jsem měla v plánu pouze cestovat a poznat Afriku, chtěla jsem se zdržet 3 měsíce, což je délka platnosti turistického víza. Po měsíci jsem se však přihlásila na kurz AJ a začala jsem si také hledat práci, což vůbec nebylo jednoduché. Teprve tady pochopíte jaké výhody má Evropská Unie, a že jste se ocitli někde, kde to úředně uplně tak dobře nefunguje. Nemůžete zde pracovat ani jako au-pair, nemáte-li pracovní vízum. Nakonec jsem v Africe zůstala 8 měsíců, důvodem mého odjezdu byli přetrvávající potíže s udělením víza.

 

Jaké byly první postřehy při hledání práce v Johannesburgu?

Při hledání práce se ocitnete v začarovaném kruhu - bez pracovní smlouvy nemůžete zažádat o pracovní vízum a bez pracovního povolení vám nikdo nedá podepsat pracovní smlouvu. Rozhodně to není země, kam byste přijeli třeba jako do Řecka, Itálie či Španělska. Afrika je nebezpečná, nefunguje zde systém hromadné dopravy a bez auta si prakticky neuděláte ani nákup. Co se týká ubytování, tak je poměrně nákladné, chcete-li bydlet v bezpečné zóně. Typické jsou oplocené komplexy s 24 hodinovou bezpečnostní službou. Určitě je situace jiná v Kapském městě, co se bezpečnosti týká. Ale v Johannesburgu rozhodně v ulicích s otevřeným okýnkem v autě neprojíždějte.

 

Kde jste si tedy sehnala práci? 

Práci jsem nakonec získala v restauraci. Pracovala jsem od pondělí do pátku. Jak jsem se již zmiňovala, bydlela jsem v bytě s přítelem, ale zaměstnavatelé ubytování a stravu neposkytují, pokud ovšem nepracujete jako au-pair, cleaning lady atd.. Tyto zaměstnání však vykonávají většinou uprchlíci z okolních států, kteří představují levnou pracovní sílu. Pro přestavu si vydělají měsíčně asi tak 2500ZAR a mají samozřejmě zdarma ubytování a stravu.

 

Co po Vás zaměstnavatel požadoval doložit? Jaké vízum jste potřebovala?

Přicestovala jsem do země s turistickým vízem. Afrika není zemí, do které bych doporučovala přijet bez práce, bez víza a odkázaná sama na sebe. Po získání prácovní smlouvy jsem zažádala o pracovní vízum. V Africe fungují agentury, které vše udělají za vás. Vlastně vám ani nic jiného nezbývá. Za služby si účtují od 1200ZAR - 3000ZAR a pracovní povolení vás bude stát 9000ZAR. Úřad Home Affairs se nachází v centru Johannesburgu. Před úřadem denně přespávají uprchlíci z okolních států, aby si zažádali o azyl v JAR. Agentury v tomto případě vyřídí vše mnohem rychleji, dostanou vaši žádost do úřadu velmi rychle.

 

Věděla jste předem, co bude náplní Vaší práce?

Na náplni práci jsme se dohodly se zaměstnavatelem, jednalo se o obsluhu restaurace a baru.

 

Kolik hodin denně jste pracovala a jaká byla hodinová mzda? Dostávali jste výplatu každý týden?

Pokud pracujete v Africe v restauraci, nemáte většinou žádný fixní plat. Funguje zde systém TIPs, takže zaměstnanci restaurací jsou opravdu placení pouze v závislosti na tom, kolik stolů obslouží a jaký tip dostanou. Samozřejmě funguje velmi dobře, že zákazníci nechávají alespoň 10% z útraty. Můj plat byl tedy 100ZAR (asi 300Kč) za 10 hodin práce, dostala jsem oběd zdarma a veškerá dýška.

 

Jaký jste měli kolektiv? S kým jste si nejvíce rozuměla? Kolik Čechů a Slováků jste v práci potkala?

Majitel restaurace byl z Mozambiku, kuchaři byly jihoafričané. Za můj pobyt jsem nepotkala v JAR žádného Čecha nebo Slováka. Vztah s majitelem restaurace jsem měla výborný. Co se týká kuchařů a pomocné síly v kuchyně, opravdu je v Africe stále cítít napětí mezi bělochy a černochy. Nepřijmou vás mezi sebe.

 

Předpokládám, že volného času nebylo moc, co jste tedy dělala ve volném čase?

Měla jsem volný čas o víkendu a vždy jsem ho strávila cestováním - pobřeží Indického oceánu, Cape Town, Kruger National park. Mám opravdu skvělé zážitky.

 

Co Vás při práci příjemně a nepříjemně překvapilo?

Nepříjemně mě překvapilo, že téměř každý zákazník má pistoli za pasem. Pro Evropany to asi není úplně běžné, mě to trochu nahánělo hrůzu. Co mě příjemně překvapilo, že zákazníci mě rozhodně nebrali jako obsluhu, ale jako přítele, za kterým si přišli popovídat.

 

Jak se Vám líbí africká kultura?

Africká kultura je úžasná, ať už hovoříme o hudbě, umění či životu. Na jednu stranu se vrátíte jakoby o tisíc let zpátky v čase, na druhou stranu vám tam ale vůbec nic nechybí. Můžete opravdu vidět obrovské rozdíly, kdy projíždíte periferií Johannesburgu a vidíte chudobu a pak přijedete do města, kde stojí několik luxusních hotelů, velké nákupní centrum a casino.

 

Doporučíte čtenářům spíše hledat práci na místě nebo raději už v ČR přes agentury?

Pokud nebude mít to štěstí, že máte v JAR rodinu či známé, nebo pokud Vás tam nepošle firma, pro kterou již pracujete, jeďte do JAR na dovolenou či za studiem angličtiny, ale rozhodně ne za prac! Přivezete si úžasné zkušenosti a vzpomínky.