Jak bys ses představil?

Jmenuji se Lukáš Holeček, je mi 21 let a od svých 11 let se věnuji klasickým tancům (pozn. autora – standardní a latinsko-americké tance). Vyrostl jsem v Dobřanech u Plzně, které jsou známé pro svoji psychiatrickou léčebnu :). Dnes však už několikátým rokem žiji v Praze, protože mi poskytuje větší možnosti, nejen v tancování.

 

Jak jsi se k tancování dostal?

Jsem z muzikantské rodiny a od malička jsem hrál na klavír/keyboard. Později mě však tato činnost omrzela a můj tatínek se mnou uzavřel dohodu, že mohu jít na jakýkoliv jiný kroužek, pod podmínkou, že u něj musím vydržet. Takto jsem se dostal přes jeho známého do tanečního kroužku v západních Čechách. Tancování mě bavilo, ale mého otce doslova uchvátilo. A jeho nadšení později přešlo i v moje nadšení.

Za jaký klub nyní tančíš a jaké jsou tvé taneční úspěchy?

Mám vytančenou mezinárodní třídu v latinsko-amerických i standardních tancích a tančím za Taneční klub Madat Taneční školy Plamínek.

 

Jak jsi se dostal do Taneční školy Plamínek?

V roce 2009 se Taneční klub Madat Praha spojil s TŠ Plamínek (pozn. autora: taneční škola) a díky tomuto spojení vznikly nové pracovní příležitosti pro členy Madatu. Na podzim téhož roku jsem začal působit jako asistent v tanečních kurzech TŠ Plamínek. O půl roku později jsem povýšil na tanečního partnera kolegyně, která kurzy vedla. A mimo jiné jsem dostal příležitost vést kurzy Single Lady DancingTM (pozn.autora: označení Single Lady DancingTM je obchodním názvem Taneční školy Plamínek). V současné době působím jako taneční mistr v kurzech pro pokročilé a velmi pokročilé, učím v kurzech Single Lady DancingTM, vedu přípravku sportovních tanečních párů a stále aktivně tančím.

 

Prozradíš mi něco o novém projektu, který se chystá na podzim tohoto roku?

Jedná se o Queer dancing, nebo-li taneční kurzy pro nesmíšené taneční páry.

 

Co vůbec znamená slovo „queer“?

Původ slova je asi z 16. století a v originále znamená „divný, zvláštní, vyhraněný". Až později se toto slovo změnilo v termín, který značí osvobození od tradičního vnímaní sexuálních a gendrových identit založených na kategorizování muž/žena, heterosexuál/homosexuál. Prostě jednoduše řečeno zahrnuje lidi z LGBT (pozn. autora: LGBT je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby ) komunity a jím názorově blízké.

 

 

Co si laik má představit pod pojmem „taneční pro nesmíšené páry“?

Taneční pro klasické páry tvořené mužem a ženou zná každý. Naše kurzy se náplní a osnovami výuky absolutně neliší. Jiné u tohoto konkrétního kurzu je pouze to, že do kurzu přijdou páry složené ze dvou mužů a dvou žen. Zdůrazňuji však, že se jedná opravdu o KLASICKÉ taneční, nejde o žádnou večerní tancovačku, nýbrž o solidní věc.

 

Kdo na tento nápad přišel?

Co se týče nápadu, ten jsem měl v hlavě dlouho, přece jen se v tanečním světe pohybuji již pár let. Nápad vznikl během učení nejmenovaného páru. Při učení si totiž jakožto trenér, zatancujete nejen s partnerkou, ale i s partnerem:). Tak proč by spolu nemohli tančit dva muži či dvě ženy? Avšak s prvním impulzem, nezávisle na mně, přišel pan Jiří Plamínek. Majitel a zároveň lektor v jedné osobě, který je velice otevřený k novým tanečním nápadům. Po dlouhém diskutování přímo nad hektolitry kávy, vznikla vize, jak by vše mělo vypadat. Naší předlohou byly klasické taneční, avšak připomínkám, námětům a námitkám se rozhodně ani teď, v době přihlášek či v průběhu kurzu, nebráníme.

 

Jak bude vyučovací lekce probíhat?

Jako každá jiná lekce tanečních, i tato bude trvat 2 x 45 min s 10 minutovou přestávkou. V této pauze se můžete občerstvit na našem baru.

 

V klasických tanečních se vždy muž učí pánské kroky a dívka dámské. Jak vyřešíš, že spolu tancují dva muži a dvě ženy? Jak je budeš učit kroky?

Jelikož nechceme ani jednoho z páru zaškatulkovat do role „partnera“ či "partnerky“, tak se oba z páru naučí oboje kroky a pak si sami rozhodnou, kdo z nich v danou chvíli bude mít úlohu tanečního partnera a kdo taneční partnerky. Zjednodušeně řečeno tedy – kdo povede a kdo se nechá vést:).

 

Tím se dostávám k otázce, proč budeš daný kurz učit ty a kdo bude tvým partnerem?

Tuto otázku jsme popravdě také řešili. Nakonec padla volba na mně, protože jsem nejmladší a nejatraktivnější ;) z kolektivu TŠ Plamínek. Většinu lekcí se mnou odučí můj taneční kolega. Aby si však i dámská část osazenstva přišla na své, budou je učit společně i dvě partnerky a možná dojde i na kombinaci mne a mojí taneční partnerky Lenky, ale to jen pro zpestření.

 

Kdy kurzy začínají?

Kurzy začínají v první polovině října 2012, a po vyplnění přihlášky či při sledování našich www stránek, se dozvíte konkrétní datum. Kurzy budou probíhat v čase od 16:30 do 18:15 každou neděli.


Kde budou kurzy probíhat? 

Kurzy povedu ve Velkém sále EuroDanceCenter, v paláci Dunaj, na Národní Třídě 10, vchodem z Voršilské ulice 14. Toto prostředí je doporučováno samotnými kurzisty, kteří prošli našimi kurzy. Jedná se o místo klimatizované, s velice příjemnou atmosférou a s úžasnými podmínkami k tanci. Právě malujeme.

 

Kolik se platí kurzovné a je nutné se přihlásit v páru?

V ceně 3.300 Kč za předem přihlášený pár, je 9 tanečních lekcí plus závěrečná párty, která je místo lekce 10. Páry zapisujeme pouze celé, nikoliv jednotlivce a chtěl bych upozornit na to, že kapacita párů je omezena – přihlaste se včas!:)


Jak je možné se přihlásit?

Přihlásit se je možné on-line či telefonicky na čísle 602 617 217. Emailem Vám následně bude zaslána kompletní propozice kurzu.

 

V čem mají přijít žáci oblečeni?

Jak už jsem řekl, jedná se o klasické taneční a proto i oblečení bude klasické, přestože lehce uvolněné. Kurz totiž bude probíhat v odpoledním čase od 16:30. I v etiketě je i více formální oblečení vhodné až více navečer. Tedy po 17 hodině. Tato tradice pochází z Británie, kdy se podávaly čaje o páté.

 

Vhodné oblečení pro pány: Společenské oblečení by bylo vhodnější. Nejlepší by byl oblek s kravatou, minimálně však společenské kalhoty a košile, příp. kravata. Obutí vhodné na parket – pánské polobotky, je-li na výběr, tak s koženou podrážkou.

Vhodné oblečení pro dámy: Krátké šaty nebo kalhotový kostým. Lze přijít i ve společenských kalhotách s košilí. Z dámských bot jsou ideální boty na středně vysokém podpatku, určitě ne na vysoké platformě, lépe s měkkou podrážkou, která je ohebná. V žádném případě ne boty s volnou patou či úplně bez podpatku.

 

Pro všechny platí, že džíny a botasky rozhodně ne!


Jaká je náplň kurzů – co vše se žáci v kurzech naučí?

V kurzech budeme probírat základy standardních i latinsko-amerických tanců (konkrétní rozpis tanců naleznete na našich webových stránkách www.plaminek.cz). Závěrečná párty bude obohacena o letní taneční novinku, která bude překvapením.


Mohou se do těchto kurzů přihlásit i smíšené (muž a žena) taneční páry?

Tak tato otázka mě opravdu zaskočila. Naše reklamní kampaň byla směřována hlavně na LGBT komunitu, ale rozhodne se nebráním tomu, aby kurzy navštěvovaly páry smíšené s gay friendly názorem (pozn. autora: gay friendly je mezinárodní označení míst, politických aktivit, lidí nebo institucí přátelských vůči gayům, lesbám, případně i dalším LGBT lidem.) Ale museli by počítat s tím, že navštěvují kurzy zejména pro nesmíšené páry, tedy může nastat situace, kdy partner bude muset tančit partnerčiny kroky a naopak. Taktéž se nebráníme párům, složených z partnera a partnerky, či obrácené, kdy oba jsou homosexuálně orientováni.

 

Co bys vzkázal tancechtivým budoucím žákům? Proč přijít k Vám do tanečních?

Vzhledem k tomu, že jsme jediná taneční škola v ČR, která s tímto nápadem přišla, určitě přijďte kurzy vyzkoušet, uvidíte, že i klasické taneční kurzy můžou být zábava. Nebojte se, přijďte, bude legrace.:). Těšíme se na Vás!

 

Děkuji za rozhovor

 

 

Autor: Veronique Pilar

Foto: poskytla Taneční škola Plamínek