Cesta až na jih Itálie je dlouhá, což mnohé odradí a raději zvolí k trávení dovolené překonání kratší vzdálenosti. Zvláště cesta autem, kdy připadají všechny starosti na jeho majitele, je pro některé nepřekonatelnou překážkou. Věřte však, že překonání vzdálenosti více než dvou tisíc kilometrů (pouze tam) stojí za to. Pokud svou cestu na jih Itálie spojíte zároveň s návštěvou dalších míst, čeká Vás nezapomenutelná dovolená.

Baia di Riaci

Doplňte palivo před vjezdem do Itálie

Dříve než společně začneme obdivovat krásy Itálie, řekněme si několik praktických rad. Pohonné hmoty v Itálii jsou velice drahé. Můj italský přítel s oblibou říká, že Italové jsou v tomto ohledu ladri – tedy zloději. Průměrná cena PHM v Itálii vychází na 1,87 € až 1,90 €. Diesel je o něco málo levnější. Zaplatíte za něj v průměru 1,75 €. Před výjezdem z rakouské dálnice se Vám proto vyplatí doplnit palivo. V Rakousku vychází Diesel na 1,50 € až 1,60 €. Pokud sjedete z dálnice, můžete natankovat za 1,40 €.

Zajímavým – avšak nikterak překvapujícím – zjištěním je cena rakouské dálniční známky. V České republice koupíte desetidenní dálniční známku do Rakouska za 285 Kč. V Rakousku je cena této dálniční známky 8 €. Vezmeme-li v potaz aktuální kurz ČNB, který je momentálně 25,075, zaplatíte za známku v přepočtu 200 Kč. Pokud se v Itálii zdržíte déle než 10 dní, kupte si dvě desetidenní známky.

 

Romantická zastávka v Benátkách

Jako úplně první zastávku můžete zvolit romantické město kanálů, historické město muzeí a památek – Benátky (italsky Venezia). Pokud byste se chtěli Benátky prohlédnout důkladněji, doporučuji Vám k tomu dva až tři dny, avšak i během jednoho dne lze vidět mnoho zajímavého a krásného. Mně osobně se Benátky líbí, nicméně mým favoritem jsou tzv. Malé Benátky, které jsou od skutečných Benátek vzdáleny asi 60 kilometrů. Historické a rybářské město Chioggia (Malé Benátky) je architektonicky podobné Benátkám, avšak svým způsobem je mnohem romantičtější než turisticky profláknutá Venezia.

 

Noc a den strávený v Rimini

Pokud se rozhodnete neubytovat v Benátkách, můžete se spustit dále směrem na jih a přenocovat v hotelu LaMorosa, jenž se nachází v turisticky známém městě Rimini (Viserba). Hotel LaMorosa*** se nachází v těsné blízkosti moře a nabízí čtyři typy pokojů, od kterých se odvíjí jejich cena. V nabídce jsou pokoje La camera del cuore, Luna, Marina, Stella a Junior Suite. Nejlevnější pokoj vychází na 90 € pro dvě osoby na jednu noc včetně snídaně (cena na začátku září).

http://www.lamorosahotel.com/

Pokoj je zvukově izolován, k dispozici je nastavitelná klimatizace, trezor, minibar, v koupelně je fén, je zde rychlé připojené k internetu, LCD televize se satelitním příjmem (cca 20 kanálů), pohodlná postel a koupelna s extra velkým sprchovým koutem a barevně se měnícími světelnými diodami. Některé pokoje mají nádherný výhled na moře. Parkování je zdarma přímo před hotelem.

http://www.lamorosahotel.com/

Výhodou ubytování v této lokalitě je rychlý přístup k dalším zážitkům. V historickém městě Rimini je příležitost k nákupům, návštěvě památek či delfinária. Z památek doporučuji například dominantu nábřeží – slavný Grand Hotel*****, který se stal hlavním protagonistou hned několika filmů Federica Felliniho. Hotel navštívily filmové hvězdy jako Sofia Loren či Bridgette Bardot. Pokud byste se chtěli v Grand Hotelu ubytovat, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

 

Čas na oběd a dezert

V Rimini je celá řada restaurací. Stačí si jen vybrat. Pokud se chcete dobře a levně najíst, doporučuji Vám restauraci Rossopomodoro (V. Le Vespucci, RN), kde nabízí výhodné menu. Za dvě pizzy dle vlastního výběru a dva nápoje (na výběr je například Coca Cola, pivo, Sprite, voda a další) zaplatíte jen 12 €. V restauraci se můžete připojit zdarma k internetu, což je v Itálii obvykle problém. Většina dostupných WiFi sítí je opatřena heslem – včetně restaurace McDonald's.

http://www.gelateriailcastello.com/

Toužíte-li ochutnat pravé italské delikatesy, určitě nezapomeňte navštívit zmrzlinářství Gelateria il Castello (Via Dario Campana, RN). Zde si můžete dát zmrzlinu vyrobenou z těch nejčerstvějších a nejkvalitnějších surovin a poznat opravdovou vášeň. V nabídce jsou také speciality jako například Ricotta e Fichi (tvarohová neboli sýrová pochoutka s karamelizovanými fíky zapečenými v peci), Tiramisù con mascarpone, caffé e cioccolato, Panna Cotta F. Bosco con panna fresca, e frutti di bosco (česky svařená smetana s čerstvou šlehačkou a lesním ovocem) a další.

http://www.gelateriailcastello.com/

San Marino: historická rarita

Když už budete v Rimini, byla by škoda nenavštívit nejstarší a nejmenší republiku světa – San Marino. Středověké městečko San Marino je od Rimini vzdálené přibližně 20 kilometrů a jistě Vás příjemně okouzlí. Malebné uličky, historický ráz města, pevnosti, nádherný výhled, kavárničky, restaurace, obchůdky – to vše Vám San Marino nabídne. Navíc zde můžete navštívit některé z muzeí - například Museo della tortura a další.

Basilica del Santo

Při sjezdu se San Marina Vám doporučuji doplnit PHM. V San Marinu jsou ceny za palivo kupodivu nižší než v samotné Itálii. Diesel zde vyšel na 1,57 €.

San Marino

Cesta na jih po dálnici

Vzhledem k tomu, že jsme po cestě chtěli navštívit co nejvíce míst a pozdravit staré přátelé, vyhýbali jsme se placeným dálnicím. Pokud byste chtěli jet přímo a zvolili byste italskou dálnici, připravte si minimálně 60 €. Posledních cca 300 kilometrů na samotný jih Itálie (do Kalábrie) po dálnici je zdarma, protože cesta je v příšerném stavu (řekněme podobná českým placeným dálnicím :-).

A konečně – po zdlouhavé cestě a několika zastávkách na italské caffé – jsme v zemi zaslíbené. Okolní krajina najednou vypadá úplně jinak než na severu Itálie. Vše je klidnější a pomalejší – jsme v Kalábrii.

 

Nedotčená příroda s minimem turistického ruchu

Kouzlo jihu Itálie spočívá v nádherné přírodě, překrásných plážích a pohodové atmosféře. Naší cílovou destinací byla Kalábrie, která je právem označována jako perla jižní Itálie. V Kalábrii se nachází pláže připomínající ráj a právě proto jsem si ji zamilovala na první pohled. Chcete-li si Kalábrii opravdu užít, nezůstávejte na jednom místě. Objevujte nové pláže a nová místa.

Grotticelle

Pláže v Kalábrii jsou srovnatelné s plážemi na Sardinii, která je však na rozdíl od Kalábrie podstatně dražší. A tím myslím nejen samotnou cestu, ale i ceny přímo na ostrově.

 

Objevte nejkrásnější pláže v Evropě

Jste-li zvyklí na velké písčité pláže, přijdete si v Kalábrii na své. Já však dávám přednost malým romantickým plážím mezi skalami, které jsou opravdovým rájem na zemi. Kalábrie nabízí obojí. Navíc moře je zde průzračně čisté a na své si přijdou i milovníci potápění. Ve větších hloubkách kolem útesů se to jen hemží rybičkami krásných barev.

Grotticelle

Výhodou cestování autem je svoboda, kterou jsme si patřičně užívali. Jednoho slunečného dopoledne jsme se tradičně vydali do městečka Capo Vaticano na snídani do naši oblíbené cukrárny Chalet del Capo (jako dezert doporučuji Tartufo). Poté jsme zašli na vyhlídku u majáku Belveder Nord, kde se nám zatajil dech.  Malebné pláže pod vyhlídkami u majáku Belveder, na které je možný přístup pouze po moři, jsme museli navštívit. Hned druhý den jsme se vydali na pláž Grotticelle, kde jsme se s jedním místním Italem domluvili, aby nás na malé pláže zavezl svým motorovým člunem. Zaplatili jsme mu 8 € za osobu a zároveň se s ním domluvili na čase, kdy pro nás má přijet. Pláže oddělené od jakéhokoliv ruchu, bez jakéhokoliv technického zázemí a mobilního signálu představují ráj. Nikdy jsem nic podobného nezažila. Byla jsem uchvácena! Pokud se do Kalábrie vydáte, rozhodně toto místo navštivte. Pokud budete mít k dispozici vlastní člun – tím lépe.

 

Pláž Baia di Riaci s tajemnými jeskyněmi

Mezi mými tipy na krásné pláže, nemůže chybět ani pláž Baia di Riaci u města Santa Domenica. V moři blízko břehu se nachází obrovská skála, která je tvořena několika jeskyňkami. Těmito jeskyněmi můžete proplouvat a pozorovat přitom život pod vodou. Na skalách můžete vidět mořské ježky a nádherné rybičky.

Baia di Riaci

Výhodou je snadný přístup na pláž a nachází se zde i restaurace. S výhledem na moře můžete poobědvat mořské plody, dát si pizzu a zakončit vše kávou a sladkým dezertem. Parkoviště se nachází kousek nad pláží, ovšem je placené. Ceny za parkování u pláží se pohybují okolo 2 € za hodinu (modré pruhy). Na bílých pruzích můžete parkovat bezplatně.

 

Z pláže do restaurace

Za návštěvu stojí také pláž Paradiso del Sub na konci města Zambrone či pláž Pizzuta za Tropeou, odkud je z moře jedinečný výhled na starobylé centrum města Tropea, jenž doporučuji navštívit zvláště večer. Ve městě je spousta kaváren a restaurací, kde výborně vaří. Naše oblíbená restaurace se však nachází ve městě Ricadi.

Ristorante L'Aurora

Ristorante L'Aurora nabízí nejrůznější delikatesy. Doporučuji grilovanou chobotnici, smažené kalamáry, krevety a samozřejmě pizzu. Pizza vychází v průměru na 8 €, velké balení vody nebo sklenička vína okolo 1,5 € až 2 €. Na severu vychází pizza levněji (od 4 €). Co se týká spropitného, tak ve většině restaurací je zahrnuto již v ceně. Na lístku je nejčastěji uvedeno coperto, které činí 2 € za dvě osoby. Pokud spropitné započítáno není, dává se okolo 10 % z celkové částky.

 

Výlety po Kalábrii a zpátky na sever

Kalábrie je především zemědělská oblast, ovšem to neznamená, že tam není nic k vidění. Budete-li mít dost času, můžete se podívat na Liparské ostrovy, Stromboli nebo zajet na Sicílii. Hlavně si užívejte vše v klidu a nikam nespěchejte. Vychutnávejte si Itálii kousek po kousíčku. Využít k tomu můžete i zpáteční cestu. Mně osobně se nikdy odjíždět nechce. Nesu to velice těžce, a proto si zpáteční cestu co nejvíce prodlužuji. Tentokrát jsme si jí prodloužili prohlídkou nočního Říma. O tom, jak je Řím úchvatný a dech beroucí snad ani není třeba mluvit. Život tam se nezastaví v žádnou hodinu (ani ve čtyři ráno). Večerní projížďka – mimochodem doprava je tam šílená – a krátká procházka Římem ve mně zanechala obrovský zážitek, který si hodlám dopřát v mnohem větší míře příští rok.

 

Další zastávkou směrem na sever byla turistická destinace Rosolina Mare, kde si můžete ještě jednou zaplavat v moři. Akorát se musíte smířit s tím, že pláže jsou zde nesrovnatelné s jihem. Ne nadarmo proto říkám, že na sever jezdím za zábavou a na jih k moři. Pokud Vás moře na severu neláká, udělejte si ještě před Rosolinou (cca 90 kilometrů) zastávku v zábavním parku Mirabilandia.

S Italem v kuchyni v italské Adrii

A úplně poslední zastávku v Itálii jsme udělali ve městě Adria, kde jsme přijali pozvání do italské domácnosti na pravý italský oběd od mého dlouholetého přítele. Společně jsme zavzpomínali, pomluvili jsme český i italský vládní systém, předháněli se v tom, kdo má co dražší, ale hlavně jsme si společné chvíli skvěle užili. Loučení s italským stylem života tak bylo o to těžší, ale příští rok jedeme do slunné Itálie přece znovu. Tak proč zbytečně smutnit.

La vita è bella! ☀

 

Autor: Linda Kalašová