Podle čeho jste si vybírala cílovou destinaci?

Podle ceny letenky a také tomu nahrálo počasí. Letět se přes zimu vykoupat, byl vždy můj sen. A udělali jsme dobře.

Syn místního, který nás odvážel z letiště

Jela jste přes cestovní kancelář nebo na vlastní pěst? Co to obnášelo?

Již několik let cestuji jen s letenkou. Předcházelo tomu zakoupení letenky a ověření si, že můžeme na Barbados bez víza. To bylo vlastně vše. Načíst pár informací z webu a odletět.

 

Za jakou cenu jste nakonec sehnala letenku včetně zpáteční?

Za 17.000 Kč z Frankfurtu, ale dají se pořídit i za 10.000 Kč.

Northest point

Zjišťovala jste si o Barbadosu nějaké informace předem? Odkud jste převážně čerpala?

Čerpala jsem z internetu, kde se jen dalo. Věděla jsem zhruba, že v Karibiku nic moc není k vidění. Jen bílý písek, bílý rum a teplé moře.

 

Co bylo třeba vyřídit před odjezdem?

Pouze jsme přes internet zařizovali ubytování. Náhodou jsem se tam dočetla, že nás mohou odvézt i z letiště na hotel, takže jsme měli o problém méně.

Trhy v hlavním městě Bridgetown

Popište nám, jak to vypadalo v den Vašeho odjezdu.

Odlétali jsme někdy kolem poledne, což pro nás v únoru znamenalo nechat si na cestu do Frankfurtu aspoň pár hodin navíc, kdybychom se dostali do vánice. Vyjeli jsme kolem jedné hodiny ráno a okolo sedmé ráno jsme byli ve Frankfurtu. Tam jsme měli rezervované parkoviště na 11 dní s odvozem na letiště. Sice jsme trochu bloudili, ale nakonec vše dobře dopadlo.

 

Jak dlouho cesta na Barbados trvala?

Cesta trvá deset hodin. My jsme měli mezi přistání na Trinidad a Tobago, takže se nám ještě asi o 1,5 hodiny prodloužil let. Let přes den a po čase je vždy náročný, tak jsme byli rádi, že je cesta za námi.

Pláž Dover beach v district Christchurch

Ubytování jste si sháněli přes internet. Kolik jste za ubytování platili a na jaké bylo úrovni?

Jak jsem již zmínila, ubytování jsme si našli na internetu. Byli jsme čtyři a platili jsme za apartmán kousek od centra 650 Kč na osobu/noc. Apartmán byl čistý a vyhovující.

 

Domluvila jste se s místními snadno?

Anglicky snadno, i když musíte trochu napínat uši. Hlavně byli všichni ochotní pomoci.

Typické obydlí místních

Popište nám, jak na Vás země zapůsobila v prvním okamžiku? 

První, co jsme vnímali byla vůně. Všude byli kvetoucí keře, ale i tak Barbados prostě voní. Nevím, čím to je. Z Asie jsme byli připraveni na různé dohadování se o cenách a smlouvání, ale to se zde nekonalo. Nikdo na nás nechtěl nikdy vydělat, ani nám nic nenutil. To bylo příjemné překvapení. Místní jsou velice přátelští a spíš je zajímá, odkud jste a jak jste se sem dostali. Nakonec jsme si zamilovali celou rodinu, která pracovala v malém hotelu.

Zábava místních "beachboys"

Jaká místa jste navštívili? Které z nich se Vám líbilo nejvíce?

Projeli jsem skoro celý ostrov. První cesta vedla místním sběrným taxi do přilehlých městeček, pak do hlavního města Bridgetownu. Na další den jsme si půjčili auto. Chtěli jsme objet celý ostrov. Nejhezčí byl asi výlet po ostrově k nejsevernějšímu cípu Barbadosu a poté k Atlantiku, kde se potkává s Karibským mořem. Zde dosahují vlny snad tři metry a oceán je neklidný. Na pláži Bathsheeba se z oceánu tyčí obrovské balvany, pláž je opuštěná, v okolí nejsou ani žádné hotely. Je to jako místo na konci světa, ale oceán hlučný a divoký.

 

Kolik bylo obvykle na plážích lidí?

Pláže jak na severu, tak východě jsou osamocené. Ani v západní části se nám nezdálo, že by bylo přelidněno.

Koktejly

Zmínila jste cestování sběrným taxíkem. Jsou i jiné možnosti dopravy? Za jakou cenu?

Cestovali jsme nejradši sběrnými taxi. Do hlavního města jsme to měli nějakých 10 až 15 kilometrů a jezdili jsem za 20 Kč jednu cestu – s místními a se zážitky. Na výlet jsem si půjčili auto za 1.600 Kč na den. Cena benzínu byla tuším něco kolem 25 Kč. Horší je značení. Po celém ostrově se prakticky nedá řídit mapou. Města ani silnice nejsou značená. Ale jak jsem již zmiňovala, místní jsou ochotni vždy pomoci.

Hráči na severu ostrova

Jak Vám chutnala místní strava?

Je zde znát vliv Ameriky. Hamburger seženete na každém rohu za 5 až 10 BBD. Také vliv africké a indické kuchyně je zde patrný – hodně kari, zeleniny, zapečené zeleniny, ryby a pálivé nudle. Mně chutná vždy a všude. Pálivá jídla mám ráda, takže my jsme si všichni vždy pochutnali. Nechali jsem si naservírovat vše, co jsme viděli uvařeno a od všeho ochutnávali. Jak smažené rybky, tak zeleninu.

 

Na kolik jídlo a pití vycházelo?

Pivo 270 ml stojí 2,5 BBD. V obchodech se dá pořídit levně bílý rum – za 180 Kč na naše 0,7 litru. Za to víno stálo kolem 400 Kč. Ceny potravin se různí. Viděli jsem i 200 gramů sýra za 400 Kč. My jsme jej koupili v supermarketu v hlavním městě za 40 Kč. Chce to se dívat na ceny. Důležitou roli zde hrají taky letoviska a umístění obchodu.

Pohled na pláž Bathsheeba přes palmy

Líbila se Vám místní kultura a tamní obyvatele? Čím je podle Vás jedinečná?

Trošku jsme bojovali s místní dochvilností, ale pokud se přepnete na jejich režim, kdy našich pět minut je barbadoská půl hodinka, tak vše zvládnete v jejich tempu. I když zrovna při odjezdu na letiště, jsme docela trnuli. Mají na vše dost času, nikam se neženou. Podle mě se neženou ani za penězi, jsou všichni na pohodu. Můžete zde vidět spoustu mladých lidí u silnice hrát karty, kostky či popíjet pivo.

Bathsheeba beach na západě ostrova, kde se Atlantik setkává s Karibikem

Měla jste příležitost zúčastnit se nějaké místní slavnosti?

Hned asi třetí večer nás místní z pláže zvali vedle do vesnice na party. Večer jsme vyrazili. Velké pódium připravené jako na živý koncert, kde pár DJs pouštělo muziku. Všichni dole pod pódiem se pohupovali do rytmu. Mají rytmus v těle. Všude okolo plno stánků s jídlem, pitím, prostě skvělá zábava. Další party jsme zažili na svatého Valentýna. Na místním hřišti se setkala podle nás celá škola a školka. Malé a starší děti soutěžily celý den. Něco jako u nás dětský den.

Pláž Dover beach

Dovezla jste si z Barbadosu nějaké suvenýry? Co podle Vás stojí za to?

Ze všech zemí si vozím koření, omáčky, různé příchuti na vaření. Doporučuji koupit si omáčku Bajan sauce, pak několik balíčků s kořením na kari, kuře atd. Samozřejmě bílý rum a také dřevěné masky. V malém obchodě jsme udělali celkem dobrý nákup, protože jsme se všichni domluvili, že nakoupíme zrovna tam a dostali jsme výrazné slevy.

Soumrak na Dover beach

Můžete nám popsat nějaký zážitek z cest?

Uprostřed dovolené, kdy jsem oddalovali výlet po ostrově, jsme se nakonec domluvili, že jeden den si auto půjčíme a prostě to objedeme. Zkusili jsme první půjčovnu, kam jsem vešla se svým „bodyguardem“ kámošem. Já vždy mluvím a on je jako pojistka. Přišli jsme do kanceláře, kde seděla za počítačem silná černoška a takřka nezareagovala. Jen pozdravila, hlavu ani neotočila od počítače. Začali jsme si prohlížet auta, která by se nám líbila. Vybírali jsme, počítali ceny na naše, přemýšleli... Přišlo nám divné, že nás stále neoslovila. Nakonec jsme se chopili jako první iniciativy, ovšem černoška nám pouze suše sdělila, že auta na pronájem nemají. Ptali jsme se ještě po další půjčovně, možnostech – nikde nic neměli. Naštěstí jsme měli plán B. Šli jsme do našeho hotelu na recepci za skvělou Kimberly, se kterou jsme se stihli skamarádit. Sehnala nám auto asi za půl hodiny a dokonce nám ho přistavili před hotel. Navíc stál pronájem o třetinu méně. Na cestě jsme pak několikrát zabloudili, ale místní nám naštěstí ochotně poradili. Bylo to od nich milé, protože například na Srí Lance Vám cestu ukážou, ale předem se ptají, kolik jim za to zaplatíte.

Valentine's day

Komu byste dovolenou na Barbadosu doporučila?

Není to ostrov pro klasické baťůžkáře. Není tady žádná historie, ani velehory. Ovšem v únoru je na Barbadosu prostě krásně. Leželi jsme ve vaně a říkali si: Je 06. února 2013.“ Kochali jsme se pohledem na Karibik, na bílý písek, popíjeli rum a chytali bronz. Takovou dovolenou jsem neměla alespoň tři roky, takže jsem si ji užila. Obvykle se snažíme z dané země poznat toho co nejvíce, tady jsme byli jen u pláže a odpočívali. Jednou za čas je to potřeba. Tělo si to vyžádá. Je to pro lidi, kteří pracují ve stresu a potřebují oddych.

 

Autor: Linda Kalašová

Autor fotografií: Dita Slavevová