Již rok žijete na ostrově Sal, což je nejvíce navštěvovaný ostrov z celých Kapverd. Kdy nebo jak Vás napadla myšlenka odjet pracovně do Afriky?

Kapverdy znám už pět let, protože tady žije můj strýc. Myšlenka odjet na ostrov mě napadla několikrát. Prolomila to až moje maminka, která mi k narozeninám pořídila letenku z Mnichova, která stála 180 €. A dala mi kapesné na Kapverdy s tím, že tam budu mít domluvenou práci na tři měsíce. Dostala jsem skvělou příležitost odpočinout si od České republiky a získat novou zkušenost z naprosto jiného prostředí, než je Evropa.

Blue eye - lom světla, který se tvoří na místě jménem Buracona. V určitou hodinu převážně mezi 10 až 12 hodinou lze vidět v jeskyni lom světa, kterému se říká magické oko.

Vzpomenete si, co všechno jste musela zařídit před samotným odjezdem do Afriky? Co pro Vás bylo nejobtížnější?

Zařizování byla spousta. Vzhledem k tomu, že se jedná o Afriku, tak hodně věcí tady bohužel neseženete. Navíc já mám bezlepkovou a bezlaktózovou dietu, takže jsme museli nakoupit hodně jídla, drogerie, léky apod. Ale nic z toho nebylo nějak zvlášť obtížné. Vízum jsem zařizovala až na místě. S pojištěním jsem si nelámala hlavu, protože původní plán byl odjet jen na tři měsíce.

Buracona - jsou přírodní lávové bazény, které se vytvořily tím, jak se kdysi valila rozžhavená láva do oceánu. Při rozbouřeném oceánu gejzíry dosahují až 10 metrů. Naopak při klidné vodě je to ideální místo na koupání v přírodním jezírku.

 

Co následovalo po příjezdu na místo? Jaké byly začátky?

Místo už jsem znala, což pro mě bylo výhodou. Ovšem i tak to bylo jiné, než když přijedete na dovolenou. Měla jsem tady domluvenou práci od delegátky v jednom hotelu na recepci. Začátek byl šílený vzhledem k jejich přístupu. Na Kapverdských ostrovech se řídí heslem: Žádný stres. Na prvním pohovoru mi zástupce ředitelky řekl, že mě nemůže zaměstnat bez pracovního víza. Přitom nic jako pracovní vízum na tři měsíce neexistuje. To jsem se ale dozvěděla až po skoro třech týdnech zařizování. Poté jsem měla pohovor přímo s ředitelkou, které to bylo jedno, ale jelikož už jsem měla nabídku dělat průvodce od Čecha, který na ostrově provozuje české windsurfařské centrum, musela jsem práci v hotelu odmítnout.

Buracona - rozbouřený oceán

Bylo obtížné najít si na ostrově práci?

Najít si zde práci není nejjednodušší. Ostrov Sal je malinký. Má rozlohu jen třicet kilometrů na dvanáct kilometrů a turisté se nacházejí jen v jednom malém městečku jménem Santa Maria. Nabídek na ostrově moc není. Já měla štěstí, že tady znám Čechy, kteří zde žijí a potřebovali průvodce.

Competition - soutěž ve slalomu ve windsurfu pořádaná windsurfařským centrem, kde pracuje Petra.

Kdo se zde může uplatnit a pro koho Afrika zrovna není?

Myslím si, že uplatnit se zde mohou mladí instruktoři windsurfu, kitesurfu apod., což je však možné jen během zimní sezony, která je od prosince do konce dubna. A potom samozřejmě práce v turismu jako samotní delegáti. Pro všechny to ale není. Musíte počítat s tím, že mentalita místních lidí je naprosto odlišná od té naší. Ostrov je velmi malý, což může někomu přivodit ponorkovou nemoc. Navíc život na ostrově je poměrně drahý. Až 90 % všeho, co tu je včetně potravin, se musí dovážet z Evropy nebo z jiných ostrovů.

Exkurze offroad safari - půl denní výlet v Jeepech, kde mohou lidi sedět na korbě a sjede se s nimi celý východ ostrova.

Pracujete v českém windsurfařském klubu a zároveň děláte průvodkyni. Co všechno tyto práce obnáší a která z nich Vás baví více?

Tyto dvě práce jsou navzájem propojené a baví mě obě stejně. V centru je občas zapotřebí pomoc s administrativou, nějaký záskok na stanici nebo na baru. Při průvodcování jsem více v kontaktu s lidmi a zažívám s nimi různé dobrodružství. Jako průvodce musíte mít pevné nervy. Říkáte převážně pořád to samé dokola. Turisté mají mnoho otázek a také se potkáváte s několika odlišnými druhy lidí.

Petra Pavlíčková

Musíte splňovat nějaké zvláštní požadavky?

Nemusela jsem splňovat žádné zvláštní požadavky vzhledem k tomu, že pracuji převážně s českou klientelou. Pro zaměstnavatele bylo důležitější to, jak umím komunikovat s lidmi a že znám Kapverdy než můj životopis. Samozřejmě výhodou pro mě je, že jsem studovala management cestovního ruchu. Teď už mluvím i dobře anglicky, a tak mohu jezdit i s cizinci .

Kitebeach - Sal má pláž jménem kitebeach, kde se během zimní sezóny sjíždějí kitesurfisté z celého světa. Podmínky pro tyto vodní sporty jsou na ostrově skvělé.

Převážně jací turisté využívají průvodcovských služeb?

Ti, kteří se neradi nudí. Na ostrově toho moc není. Pokud nepatříte mezi povaleče na pláži, začnete se brzy nudit. Ostrov můžete objet za jeden den. Já jako průvodce jsem pro ně k dispozici po celou dobu výletu a odpovídám jim na všechny jejich dotazy a snažím jim sdělit nejzákladnější informace o daném místě a celkově i o Kapverdách.

Blue Marlin na molu v městečku Santa Maria

Co jim můžete jako průvodkyně nabídnout a kolik tyto služby stojí? Je tato práce bezpečná?

Ceny se pohybují od 30 do 40 € na osobu (pro děti do 12 let je sleva 50 %). Děláme exkurze offroad safari v Jeppech se zastávkou v zátoce, kde pozorujeme žraloky. Je to spíše zážitkový výlet. Dále pořádáme okruh ostrovem. Jezdíme po nejzajímavějších místech ostrova. To je pro změnu poznávací výlet. Na ostrově je naprosto bezpečno. Nikde se nemusím bát a turistům můžu dát i samovolný rozchod.

Monte Leo - pláž ve vesnici Murdeira s krásnou zátokou a výhledem na Lví horu (Monte Leo) vypadá jako ležící lev.

Jaká je Vaše obvyklá pracovní doba? Vyhovuje Vám to?

Záleží na typu výletu a počtu zájemců. Při celodenním výletu pracuji osm hodin a při půldenním tak pět hodin. Hodně se to mění. Jsem spokojená, že nemám každý den naprosto stejný.

Rybí trh

Na ostrově žijete již delší dobu. Jakým způsobem tam žijete?

Žiji se strýcem v jeho domě. Ve volné chvíli chodíme na pláž, šnorchlujeme s harpunou (úlovky jdou hned na gril). Občas zkoušíme nějaký ten vodní sport jako kite nebo padl board. U nás doma není skoro nikdy klid. Neustále pořádáme večeře s přáteli nebo se díváme všichni společně na filmy. Nejvíce ze všechno se tady točí kolem jídla. Na ostrově je každý den nabídka nejčerstvějších úlovků jako jsou tuňáci, mečouni, žraloci, barakudy a je zde také velký výběr mořských plodů. Občas zajedu s přáteli očíhnout i noční život, který začíná po půlnoci. Ovšem opravdu jen málokdy, vzhledem k počtu nočních podniků na ostrově, které zvládnete spočítat na prstech jedné ruky.

Salinas

Na jaké úrovni je na ostrově zdravotní péče?

Na ostrově je nově postavená nemocnice, ale bohužel nezahrnuje specialisty a je určená jen na ošetření menších úrazů. Pokud by Vás například chytil "slepák" nebo byste si způsobili mnohačetnou zlomeninu, nikdo Vás na ostrově neošetří. Při vážnějším případu Vás musejí převést na jiný ostrov, ale ani tam není zdravotní péče na vysoké úrovni. Nejlepší je odletět co nejrychleji do Evropy.

Santa Marie je turistické městečko s krásnou dlouhou písčitou pláží.

Cestujete ve svém volném čase? Kde všude jste již byla a jaká místa byste doporučila případným návštěvníkům Kapverdských ostrovů navštívit?

Cestování miluji, ale během mého pobytu na Kapverdách jsem se zatím podívala jen na okolní ostrovy nebo na dovolenou do ČR. Tím, že žiju na tak krásném místě, nemám moc potřebu někam jezdit. (úsměv) Pro ty, kteří zvolí dovolenou na ostrově Sal, bych doporučila si jej objet. Ačkoliv je ostrov malý, je tady spousta krásných a zajímavých míst. Pro ty, kteří by chtěli opravdu poznat, co jsou to Kapverdy, bych doporučila navštívit i ostatní ostrovy (Fogo, Santiago či Santo Antao).

Santa Marie

O Kapverdských ostrovech se vypráví, že jsou rájem na zemi. Platí to o všech ostrovech?

Turismus na Kapverdách je stále v začátcích, takže je to pravda. Každý ostrov je úplně jiný a něčím typický. Sal a Boa Vista jsou spíše ploché ostrovy, které mají nejkrásnější pláže Kapverd. A ty ostatní, turisticky téměř nedotčené, jsou krásné, hornaté, zelené ostrovy s plantážemi ovoce, vína, kávy nebo kešu. Myslím, že Kapverdy jsou ideálním místem pro dovolenou, kde si chce člověk opravdu od všeho odpočinout.

Santa Marie

Dostane se běžný turista i na ostrovy s nedotčenou přírodou?

Běžný turista se může podívat i na jiné ostrovy, ale vzhledem k vysokým cenám letenek musí počítat s tím, že to není nejlevnější záležitost. Cestovní kanceláře zde nabízejí výlety na ostrovy Boa Vista, Fogo, Santiago, Santo Antao a Sao Vicente. Ceny výletů na jiné ostrovy se pohybují kolem 180 až 260 € na jeden ostrov. Pokud by turista nechtěl platitl cestovce, může se vydat na výlety po okolních ostrovech na vlastní pěst.

Skimboard

Jak vycházíte s místními lidmi?

S místními vycházím velmi dobře, i když ze začátku nebylo snadné přijmout jejich mentalitu. Tamní obyvatelé se nestresují a nikam nepospíchají. Život zde je těžký, ale lidé jsou i přesto velmi přátelští. Rádi se baví a užívají si života. Na všechno mají svůj čas, vše se nějak vyřeší. Čím více na ně spěcháte, tím déle to bude trvat. Já už jsem se s nimi naučila žít a musím přiznat, že občas se také přistihnu při své „no stress chvilce“.

Windsurfařské centrum, kde Petra pracuje.

Popište nám na závěr nějaký zajímavý zážitek.

Jednou v létě, kdy v tomto období želvy (druh Caretta-caretta) kladou vajíčka na plážích, jsem šla s kamarádkou a ochranářskou organizací SOS Tartarugas v noci na exkurzi. Chtěly jsem vidět, jak celý tento proces probíhá. Ochranářka nás v noci vyzvedla a my vyrazily v tmavém oblečení, velice potichu a bez světla (želvy nesnesou světlo při kladení) na pláže, kde nejsou žádné hotely. Asi 45 minut jsme pomalinku chodily a číhaly, abychom konečně zahlédly nějakou tu želvu. Když už jsme uviděly, že jedna si hledá místo na kladení, musely jsme si lehnout do písku a ani se nehnout, natož promluvit. Připomínalo to chvilkami tajnou akci z filmů. Když konečně želva začala snášet vejce, mohly jsme se přiblížit. V momentě, kdy želva klade, je v transu. Byl to krásný zážitek být v úplné blízkosti ohromné želvy a moci si na ni sáhnout. Bylo povoleno dělat i fotografie, ale samozřejmě bez blesku. Udělala jsem pár fotek za pomocí ochranářky, která mi posvítila červeným světlem. V momentě, kdy jsem chtěla udělat poslední fotku, se spustil blesk. Bylo mi velmi trapně. Když jsem viděla její pohled, začala jsem se omlouvat, ale myslím si, že po tomhle zážitku už mě víckrát sebou nevezme. Ale za to mám vynikající fotku želvy přímo při kladení.

 

Autor: Linda Kalašová

Autor fotografií: Petra Pavlíčková