Na úvod prosím přibližte čtenářům, kdy jste se potápěla poprvé a jaké máte za sebou kurzy v Česku případně v zahraničí?

První ponor jak se říká „na zkoušku“ jsem zvládla už při mé první dovolené v Egyptě, v červnu to bude již 10 let. Už první den, plná zážitků ze šnorchlování, jsem byla nadšená ze života pod hladinou. Další den mě na pláži oslovili z místního potápěčského centra, zda nemám zájem o hloubkový ponor. Hned jsem souhlasila a pak to šlo rychle. Nejprve proběhl zkušební ponor v bazénu, kde jsem si poprvé vyzkoušela dýchání s přístrojem. Byl to pro mě velice emotivní zážitek. Poté následoval ponor z pláže a já jsem si tak začala plnit sen, který jsem měla už jako malá při sledování dokumentů o potápění. Stala jsem se součástí podvodního světa a sledovala jsem, jak kolem mne proplouvají všichni ti barevní mořští živočichové. Během této dovolené jsem ještě několikrát jela na celodenní výlet spojený s potápěním na otevřeném moři. Hned po návratu domů jsem se začala o potápění zajímat více a rozhodla jsem se absolvovat potápěčský kurz.

 

Potápěla jste se zejména v Egyptě, ale zkoušela jste také Chorvatsko. Je Chorvatsko pro potápěče zajímavé?

Potápění v Chorvatsku bylo součástí potápěčského kurzu, který jsem absolvovala. Vzhledem k tomu, že jsem měla za sebou již několik ponorů v Egyptě, kde je velmi bohatý podmořský život, Chorvatsko mě celkem zklamalo. Po týdenním pobytu plného každodenním potápěním jsem si byla jistá, že Chorvatsko není pro mne to pravé. Už jsem se tam nikdy nevrátila.

 

Zpátky k Egyptu. Kde jste zažila za celých 10 let nejlepší potápění? Jaká místa jsou vaše oblíbená pro hlubší ponory a pro běžné šnorchlování?

Neumím zhodnotit, které z navštívených míst patří mezi to nejkrásnější. Z každého ponoru si dokážu něco zajímavého „odnést“ a na jakékoliv místo se v budoucnu ráda vrátím. Samozřejmě místa, které jsou již delší dobu vystavena turistickému ruchu např. okolí Hurghady, nejsou pro potápěče tolik atraktivní, jako místa, kde se turistický ruch teprve začíná rozvíjet např. oblast Marsa Alam.

Vzhledem k tomu, že se dokážu potopit na nádech až do hloubky 15ti metrů, poslední dobou se věnuji více potápění na nádech. Jak při přístrojovém potápění, tak při potápění na nádech nemám žádné problémy s tlakem v uších a díky tomu se nemusím "zdržovat" povolováním tohoto tlaku.

 

Kolik druhů jste viděla? Co jste například ještě neviděla ani jednou a přesto to v Rudém moři žije? Viděla jste např. nějaký ohrožený druh?

Na tuto otázku nelze přesně odpovědět. V Rudém moři žije velké množství živočichů, a přestože jsem jich viděla už opravdu hodně, každou dovolenou potkávám další nové živočišné druhy. Vždy mě potěší, když něco nového najdu a říkám si, že jsem objevila nový živočišný druh. Večer pak hledám tyto živočichy v mých určovacích příručkách a následně zjišťuji, že daný druh byl již objeven. Nicméně než zjistím správný název daného živočicha, pojmenuji si ho sama. Mezi mé poslední objevy patří Rozedranec pravý, jehož pracovní název byl „plesnivý buřt“ a Plotos pruhovaný, kterého jsem dočasně pasovala na sumce. Když zmiňuji právě Rozedrance, dovolím si poznámku, že Rozedranec pravý je nejjedovatější rybou na světě.

Plotos

Rozedranec

 

Zatím nejohroženějším druhem, se kterým jsem se setkala, je Dugong indický. Dugongové jsou chráněni Washingtonskou konvencí na ochranu zvířat (CITES).

Dugong indický

 

V kolik hodin je nejlepší ponor? Doporučujete i večerní potápění?

Nejraději chodím do moře v ranních hodinách. Do vody se pouštím hned po východu slunce, kdy většina lidí ještě spí. Využívám především toho, že je moře klidné a většina nočních živočichů se ještě nestihla schovat mezi korály. Mohu tak spatřit i živočichy, kteří nebývají přes den tolik vidět, například perutýni a některé druhy murén. Klasické noční potápění jsem ještě nezkoušela, i když může přinášet úplně jiný pohled na život pod hladinou moře. Zatím dvakrát jsem zkusila večerní šnorchlování. Vzhledem k nedostatečné viditelnosti jsem z toho neměla dobrý pocit.

 

Perutýn

Muréna

Koníček


Kolik stojí půjčovné na kompletní hlubinný ponor na den? Co všechno si vozíte z Česka?

Z Česka si vozím kvůli váze zavazadla pouze základní výbavu - neopren, masku se šnorchlem a ploutve. Zbytek výbavy si v případě hloubkového ponoru půjčuji. Pro ponor na nádech nic jiného nepotřebuji. Cena za hloubkový ponor se výrazně liší, hodně záleží na oblasti, kde se chcete potápět. Vždy je cenově výhodnější využití různých množstevních balíčků a ponory si domlouvat přímo v diving centru. V takových případech vychází cena za ponor v průměru 15 EUR. Stejně odlišné jsou i ceny za zapůjčení výbavy, ceny se výrazně liší, pokud se jedná o jednorázové zapůjčení výbavy na jeden den nebo na několik dnů.

 

Jak si v Egyptě vybrat dobrou potápěčskou společnost? Podle čeho vybíráte konkrétně vy?

Prvních 5 let mých výprav do Egypta jsem využívala stále stejnou potápěčskou společnost, se kterou jsem měla od prvního ponoru velmi dobré zkušenosti, a byla jsem spokojená s nabízenými službami. Když jsme pak začali jezdit i do jiných oblastí, při výběru jsem dala buď na doporučení známých, nebo jsem využila společnosti, která sídlí přímo u hotelu. S žádnou z vybraných společností jsem neměla problém.

 

Snažil se na vás někdy nějaký živočich zaútočit? Které druhy se vás vůbec nebojí?

Zatím jsem se nesetkala s žádným živočichem, který by chtěl na mě zaútočit. Naopak mám někdy pocit, že se někteří živočichové tak bojí, že jakmile někoho ve svém okolí vidí, tak honem se plavou někam schovat. Navzdory tomu, jsem na vlastní oči viděla útoky Ostence Titana, který nezávisle na sobě napadnul moji mámu a kamaráda. O této rybě se říká, že v období od srpna do října, kdy má snůšku vajíček, se stává nejagresivnější rybou Rudého moře. Své trychtýřové teritorium si pečlivě chrání a v případě narušení, může nečekaně zaútočit a bolestivě kousnout svými velkými zuby. Pro napadeného plavce je důležité co nejrychleji odplavat mimo toto teritorium.

Ostenec

 

Máte nějakou zajímavou historku z potápění?

Nejedná se ani tak o historku, ale o nejúžasnější podmořské setkání s tvorem, který je velmi zajímavý. Několik let jsem do Egypta jezdila za Dugongem, nazývaným též mořská kráva, než se mi podařilo se s ním skutečně setkat. Štěstí se na mne usmálo loni, kdy jsem v opuštěné zátoce Marsa Egla, v oblasti Marsa Alam, na tohoto úžasného tvora narazila. Zhruba tři hodiny strávené ve společnosti tohoto pasoucího se „drobečka“ jsou absolutně nezapomenutelné. Dugong, mořský savec, jehož nejbližším příbuzným je suchozemský slon, dorůstá délky přes tři metry a váží přes 200 kg. Živí se převážně kořínky mořské trávy, které denně spase až 50 kg. Přibližně každé dvě minuty se musí jít na hladinu nadechnout, tudíž blízké setkání s Dugongem je možné i při pouhém šnorchlování. Během svého pobytu jsem se za ním do zátoky ještě několikrát vrátila, dokonce ještě v poslední den pobytu, kdy už jsme byli vystěhovaní z pokojů, jsem se s ním vyrazila „rozloučit“. Setkání s tímto tvorem asi jen tak něco nepřekoná. I když mám ještě další nesplněná vysněná setkání, chtěla bych potkat žraloka obrovského či si zblízka prohlédnout mantu obrovskou. Zatím se mi tyto tvorové spíše vyhýbají a tak mám vždy důvod se do Rudého moře vrátit.

 

 

Dugong indický

 

Už vás někdy třeba popálila medúza?

Zatím jsem měla tu čest potkat asi pět druhů medúz. Ty běžné, světle růžové jsou známé tím, že nežahají. A těch zbývajících, které jsem dosud potkala, jsem si naštěstí všimla dřív, než se o mne stihly „otřít“. Vzhledem k tomu, že byly krásně barevné, předpokládám, že pravděpodobně popálit bolestivě umí. Vždy se řídím pravidlem, že na nic nesmím „šahat“ a toho se držím.

Medúza

 

Co říct závěrem?

Závěrem bych navázala na předchozí větu. Ráda bych všechny čtenáře upozornila, že v Rudém moři žije spoustu nebezpečných živočichů a je důležité je respektovat. Již několikrát jsem se setkala s lidmi, kteří poškozují místní podmořskou krásu. Snaží se všech možných živočichů dotknout, šlapou po korálech, či některé z živočichů "podráždit“ a provokovat k aktivitě. Svým chováním nejen ničí korálový útes a škodí zvířatům, ale ohrožují i sami sebe.

Všeobecně se lidé bojí žraloků, přitom v Rudém moři žije daleko víc "zákeřnějších" tvorů, kteří na rozdíl od žraloků, jsou naprosto běžní u téměř každé pláže. Například běžně vyskytující se a velmi dobře maskované Ropušnice patří k nejedovatějším rybám. Podobné je to i s korály, neboť některé druhy dokážou způsobit opravdu nepříjemné popálení na kůži. Podle mého názoru by měli delegáti na toto každého turistu upozornit.

Pokud vás obrázky z života pod hladinou Rudého moře zaujali, další mé podvodní fotografie můžete vidět na webu www.pajuse.cz.

 

Video z potápění:

 

 

Autor fotografií a videa: Pavlína Svobodová