Rusko má velice bohatou historii, je bohaté na památky, přírodu a ruská kultura pochází z tradic pravoslavného křesťanství. Prozraďte nám, co pro Vás bylo největším lákadlem pro navštívení této země.

Především atmosféra Moskvy, jakožto patnáctimilionového města, a poznání ruské kultury a mentality. Památky jsou samozřejmě krásné, ale největší zážitek je samotná atmosféra města a její odlišnost. Přítelkyně (Ruska) tvrdila, že Moskva svou atmosférou vůbec nereprezentuje zbytek země. Já jsem měl možnost porovnat Moskvu pouze s Petrohradem, který je opravdu naprosto odlišný. Ještě je nutno dodat, že i když má Rusko bohatou historii, vše je zde velmi silně poznamenáno komunistickým obdobím, na které místní nevzpomínají, stejně jako my, zrovna s nadšením.

Chrám Krista Spasitele: největší chrám Ruska

Petěrgof

 Letěl jste přes cestovní kancelář nebo na vlastní pěst? Co to obnášelo?

Letěl jsem na vlastní pěst, ale s ruskou přítelkyní, což mi zorientování trochu usnadnilo. V zásadě je potřeba nejprve vyřešit vízum. Stojí bud tisíc nebo dva tisíce korun podle rychlosti vyřízení, které může trvat tři nebo deset dní. Zároveň musíte počítat s tím, že budete pár hodin stát před železnou branou konzulátu a čekat na vpuštění. Osvědčilo se mi nechat si napsat žádost o vízum od cestovní kanceláře (za sto korun), protože vzory na internetových stránkách (i oficiálních) nejsou spolehlivé. K vízu nepotřebujete nic speciálního – pouze pas, fotku a pozvání od fyzické nebo právnické osoby z Ruské federace. Letenky jsem koupil klasicky přes internet a zaplatil kartou. Pokud byste zvolili cestu autem, by bylo potřeba řešit ještě tranzitní vízum a speciální cestovní pojištění do Běloruska.

Chrám v Petrohradu 

Pamatujete si na cenu letenek?

Letěl jsem přímým letem Praha-Moskva, které provozuje ČSA a Aeroflot, za 9.800 Kč (zpáteční letenka). Je možné letět ještě z Vídně (7.000 Kč) nebo přes Kyjev (7.500 Kč).

 

Jak dlouho cesta do Ruska trvala?

Letecky je to okolo dvou hodin a vše je bez problémů. I kontroly jak v České republice, tak především v Rusku probíhají bez nejmenších problémů.

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě 

Jedním z Vašich hlavních cílů byla návštěva hlavního město Ruska – Moskvy. Jaká zajímavá a významná místa jste zde navštívil?

Byl jsem na Rudém náměstí, okolo Kremlu, ve Starém Arbatu – nejstarší moskevská ulice – a v podstatě jsem prošel celé nejužší jádro Moskvy. Pokud byste chtěli projít centrum jako takové, je to minimálně na několik dní. Přímo do památek jsem nešel. Chtěl jsem se podívat do Chrámu Krista Spasitele, ale v šortách jsem dovnitř nemohl. 

Chrám v Petrohradu

Vzpomenete si na Vaše první dojmy při pohledu na historické centrum Moskvy?

Moskevské historické centrum není to, na co jsou turisté zvyklí z Prahy. Není tam tak stará architektura, není vše tak intenzivně uzpůsobováno pro turisty. Moskva si nehledě na to, že v centru je opravdu hodně turistů, udržuje svou charakteristickou atmosféru, která je ale intenzivně narušována pozůstatky komunismu – i okolo nejstarší ulice stojí několik dvacetipatrových panelových monster. Například Rudé náměstí, Kreml a okolní sady jsou pěkné, nicméně jakmile se dostanete z této oblasti, jste zpět v šedé Moskvě. Není špinavá, ale zároveň ani moc udržovaná – ono ostatně, jak jsem se dozvěděl, kdyby peníze byly, tak se stejně rozkradou.

Aurora: ruský chráněný křižník třídy Pallada

Měl jste příležitost navštívit také některý z ostrovů – Kurská kosa či Solovecké ostrovy?

Na ostrovech jsem nebyl.

 

Dalším známým městem je Petrohrad (oficiálně Sankt-Petěrburg). Jaké hlavní památky jste navštívil v bývalém hlavním městě Ruska?

V Petrohradu jsem prošel celé historické centrum, které se táhne okolo Něvského prospektu, který začíná u nádraží, kam dorazíte případně vlakem z Moskvy. Je tu nespočet chrámů, historických budov, ale asi nejzajímavější je ohromné náměstí u Ermitáže, stejně jako ona samotná. Zároveň stojí za to vydržet do půl druhé v noci a jít se podívat, jak se otevírají všechny mosty, aby mohly nákladní lodě do přístavu. Centrum Petrohradu je krásné, mnohem více evropské a upravené, ale ještě o stupeň lepší je Petěrgof – sídlo Romanovců, které je vzdálené vlakem/lodí asi 45 minut z centra. Vstup stojí okolo 200 Kč.

Leninova knihovna 

V jakém období jste Petrohrad navštívil? Měl jste příležitost stát se součástí slavných petrohradských bílých nocí, kdy slunce svítí ještě krátce před půlnocí?

V Petrohradu jsem byl druhý týden v červenci, takže jsem tu šanci měl. Nepřijde vám ani tak zvláštní, že ještě o půlnoci je šero, ale spíše to, že pokud nejsou v noci mraky, je obloha pořád tak světlá, jako když tady v pět hodin ráno vylézá slunce.

Mausoleum

Ubytování jste měl zařízené předem nebo jste si jej hledal až na místě?

Ubytován jsem byl u přítelkyně v bytě, takže o dalších věcech z této oblasti moc nevím. Jsou určité čtvrtě, které jsou nebezpečné, ale toto riziko se dá lehce snížit, pokud umíte rusky nebo s Vámi je Rus. Ostatní se pak na Vás dívají úplně jinak, i když se třeba lámanou ruštinou alespoň snažíte domluvit.

Rudé náměstí v Moskvě

Zimní palác: Ermitáž 

Jak jste po zemi cestoval?

V Moskvě má smysl cestovat jedině metrem, ničím jiným. Vstup do metra je za 15 Kč a můžete si jezdit neomezenou dobu (než opustíte prostory metra). Stanice jsou monumentální (vozy metra jsou dvakrát delší než v Češku a navíc jezdí každých přibližně 40 vteřin), a i když jsou vozy staré, pořád lepší než autobusy, trolejbusy a tramvaje, které sice jezdí, ale nikdo neví kdy a kam. Neexistuje zde jízdní řád zastávek, kde jednotlivé spoje staví. Auto má smysl mimo špičku, protože v té celá Moskva jen stojí a dostat se z centra například 45 kilometrů na okraj města je záležitost několika hodin. Ohledně taxi, to úplně bezpečné není. Nikdy si ho nesmíte brát na letišti (ani se tam nechat dovést), a když už je nutné si taxi vzít, tak nikdy od všudypřítomných postávajících taxikářů, ale jedině telefonicky/ve stánku. Jinak se vystavujete riziku okradení – to samozřejmě platí pro turisty, u Rusů je to jiné. Z Moskvy do Petrohradu jsem jel nočním lůžkovým vlakem, který těch asi 900 kilometrů jede lehce přes osm hodin – nejlevnější zpáteční jízdenka vyšla na 3.000 Kč a je potřeba ji rezervovat předem. V Petrohradu je hezčí a menší metro, které funguje bez problémů. S povrchovou dopravou je to podobné jako v Moskvě, nicméně zde jsou aspoň jízdní řády a do toho všeho jezdí i soukromé minibusy, které jsou o trochu dražší, ale zase vám zastaví jak chcete vy.

Moskevská univerzita 

Co na Vás v Rusku zapůsobilo negativním dojmem?

Negativní je určitě to, jak nízký životní standard a nároky například na bydlení lidé v Moskvě mají. Vzhledem k tomu, že je to hlavní město, tak jsou nájmy tak vysoké (na naprosté periferii Moskvy zaplatíte ekvivalent za byt v jádru Prahy), že lidé bydlí téměř v čemkoliv. Panelové domy se staví tak, že kdo zaplatí nejvíc, získá povolení, postaví co nejvyšší dům, a pak už se o něj vůbec nestará, přičemž město nemá na rekonstrukce peníze. Doslova šok jsem pak měl z toho, jak staré vozy metra v Moskvě jezdí a je potřeba se připravit na to, že takto ohromné město se svým počtem obyvatel a hektickým životem vás prvních pár dní vždy naprosto vysaje.

Národní muzeum 

A co pozitivní dojmy?

 Velmi pozitivní je pak naopak úroveň obsluhy i v malých restauracích, ale třeba i pokladních v obchodech. Čechy pak určitě potěší, že v naprosté většině restaurací je k dostání točené české pivo – především Kozel a Krušovice dominují.

 

Autor: Linda Kalašová

Autor fotografií: Jan Němec