Již třikrát se v minulosti konalo referendum o připojení ke Španělsku, třikrát ho místní obyvatele zamítli. Není divu, oproti Španělsku má Gibraltar o rozloze pouhých 6,5 km obrovský nárůst HDP a nejmenší nezaměstnanost na světě. I místní fauna má co nabídnout - na Gibraltaru se nachází jediná evropská kolonie volně žijících opic. Legenda říká, že dokud opice budou žít, Gibraltar bude britský. 

 

Jak jste se do Gibraltaru dostali?

Do Gibraltaru jsme přijeli autem z půjčovny ze španělské Malagy. Gibraltar je velmi malý stát, proto je zde regulován i letecký provoz, tzn. skutečně se tam letecky jinak než z Velké Británie nedostanete. Do Gibraltaru jsme se dostali ze španělského města La Linea, na jehož okraji leží hranice s Gibraltarem. Zajímavostí je to, že runway je zároveň silnicí pro auta, v případě, že tedy odlétá nebo přilétá letadlo, je kompletně zastavena doprava.

 

Upper Rock

Gibraltar

 

Co jste během jednodenní návštěvy stihli?

Zaměřili jsme zejména na skálu Upper Rock, kde jsou zajímavé zejména tunely a vojenské zařízení z druhé světové války. Od průvodkyně jsme se dozvěděli, že ve skále je celkem 59 km cest, což je více než na celém povrchu v Gibraltaru. V případě nutnosti evakuace Upper Rock pojme všechny obyvatele Gibraltaru. Na skálu se dá vyjít pěšky, což je fyzicky velmi náročné, vyjet lanovkou, která je poměrně drahá, nebo vyjet zhruba do půlky autem, což byl náš případ.

 

Dále jsou v Gibraltaru volně žijící opice bezocasé. Opice jsou zvyklé na lidi a vyhledávají především potravu, proto není ničím zvláštním, když k vám opice přiběhne a prohledá vám kapsy. Přímo z ruky vám opice vezme cokoli, co je k jídlu. Jejich krmení je však zakázáno a velmi tvrdě postihováno.

 

Byli jsme se také projít kolem moře. Na Gibraltaru je dvacet tři různých náboženství a většina z nich zde má i svoje zastoupení. My jsme zachytili mešitu, viz fotografie.

 

Opice bezocasé

 


Chtěli byste v Gibraltaru strávit více času?

Pokud se nechcete vyloženě válet u moře, jeden den stačí. Navíc pláže jsou podstatně hezčí ve Španělsku, protože Gibraltar je britská námořní a letecká základna, místo romantických pláží se tu spíše setkáte s nákladními loděmi a velkým hlukem.

 

Co vás příjemně či nepříjemně překvapilo?

Příjemně nás překvapila určitě atmosféra, kterou nelze porovnat s klasickými evropskými turistickými cíli. Nepříjemně nás překvapily ceny, je tu poměrně draho a jelikož se zde platí gibraltarskou librou, kterou jsme u sebe neměli, všechny výdaje ještě zdražuje nevýhodný kurz eura. Obyčejná polévka v běžné restauraci vychází na 180 Kč. 

 

Dojem z celé návštěvy trošku kazí španělsko-gibraltarské hranice. Španělé denně provádějí přehnané kontroly při vstupu do jejich země z Gibraltaru, tudíž se celkové čekání na hranicích může nepříjemně protáhnout. My jsme zde byli mimo sezonu a čekali jsme 90 minut v autě. V turistické sezoně může být čekací doba až šest hodin.

 

Tunely z druhé světové války


Maják

Mešita


Autor: Simona Zábržová

Autor fotografií: Simona Zábržová

Článek byl vydán: prosinec 2013