Jak vznikl nápad jet na Bali? Jel jste do Asie poprvé? 

Bylo to jednoduché, koncem roku 2012 jsme se domlouvali s mým dobrým kamarádem Jakubem, který několik let žije v Sydney, že se po letech shledáme a tak jsme začali plánovat dovolenou. První termín březen 2013 nám nevyšel kvůli pracovním povinnostem, proto jsme celý výlet nakonec naplánovali na listopad 2013. A proč zrovna Bali? Odpověď se nabízela sama, chtěli jsme někam do jihovýchodní Asie a Bali se jevilo jako ideální volba vzhledem k listopadovému počasí v oblasti. Vybírali jsme i z dalších lokalit jako Thajsko, Vietnam, nebo Filipíny, ale všechny tyto destinace jsou v listopadu nejuplakanější, proto tedy Bali. Do oblasti JV Asie jsem poprvé necestoval v březnu 2012, kdy jsem navštívil Bangkok a ostrov Koh Samui v Thajsku.

 

Přesun z Evropy na Bali začal krátkým, hodinovým letem z Prahy do Frankfurtu, kde jsme nasedli na obří Airbus A380 a letěli do Singapuru, byl to noční 13-ti hodinový let a v Singapuru, kde jsem se setkal s Jakubem jsme přistávali cca v 17:00 místního času (+7CET). V Singapuru jsme se zdrželi 3 dny a pokračovali 2,5 hodinovým letem na ostrov duchů Bali.

 

Singapur

 

Byly nutné víza a očkování?

Víza stejně jako při návštěvě Singapuru vyřídíte při příletu na letišti, v letadle vyplníte imigrační kartu, zaplatíte 25 USD vstupní poplatek a dostanete vízum. Pozor: při opuštění země ještě platíte poplatek 150 000 rupií, což je asi 14 dolarů. Očkování povinné není, já byl očkovaný už z Thajska na hepatitidu A+B a břišní tyfus. Jakub měl jen základní očkování z dětství. Je to na zvážení každého cestovatele, ale když se budete pohybovat v turistických oblastech je očkování z mého pohledu zbytečné.

 

Jaký byl první dojem? Kde jste strávili první noc?

Na první 4 dny jsme měli pronajatou vilu v oblasti Seminyak, což je přibližně 35 min autem z Letiště a 15 km severně od Kuty. Co se týče prvního dojmu, nic zvláštního jsem nepociťoval, "teplotní facku" jsme schytali již v Singapuru, takže šok ze změny počasí nebyl na Bali až tak radikální. Po vyřízení víz a vyzvednutí kufru jsme si vzali taxík a jeli se ubytovat. Po příjezdu do naší vily jsme si dali sprchu a šli prozkoumat okolí, kde byla spousta restaurací a nejrůznějších obchůdků dali si večeři, nějaký drink a šli spát, protože bylo už dost pozdě večer a my byli unavení z cesty.

 

Na Bali jste strávil necelé tři týdny. Jak jste si zvykl na počasí, vlhkost a časový posun?

Počasí na Bali bylo hodně podobné tomu thajskému, takže jsem věděl, co mě čeká, zvyknout se dá na to rychlé nic nepříjemného to není, určitě je pak mnohem méně příjemné zvykat si na zimu při návratu do Evropy.

 

Někde jsem četl, že když člověk jedou absolvuje tak dalekou cestu, tělo už pak při opakované cestě nemá takové problémy s časovým posunem. Já to pociťoval jen první noc v Singapuru, kdy jsme šli spát až nad ránem. Další dny už jsem byl v režimu místního času. Ovšem tohle bude asi působit na každého člověka jinak, není to nic hrozného a do tří dnu si zvykne každý.

 

V Indonésii je špatná doprava. Jak jste se po ostrově pohyboval?

Ano, doprava na Bali se lidem ze západního světa musí jevit jako absolutní chaos, všude jezdí neskutečné množství motorek, ale za celý náš pobyt jsme neviděli jedinou nehodu. Pro cestování je nejpohodlnější si pronajmou auto s řidičem, tak jsme to udělali my, ten vám zároveň bude soužit jako průvodce. My si po příjezdu našli nejlépe hodnocené řidiče na serveru tripadvisor.com. S řidičem jsme pak během tří dnů procestovali většinu pamětihodností na Bali jak ve vnitrozemí, tak na pobřeží. Odvážnější mohou zkusit vlastní motorku, mně se toto jevilo jako ne moc bezpečné dobrodružství, proto jsme motorku využili jen lokálně k dopravě na pláž. Když půjdete pěšky, dávejte pozor na motorky na chodnících, místní i turisti si tudy rádi zkracují cestu, když je zácpa. Nejbezpečnější způsob dopravy je asi taxi, vždy před nástupem trvejte na zapnutém taxametru, jestli Vám řidič řekne, že nejede podle taxametru, odmítněte a vezměte si jiného.

 

S kým jste se během své cesty seznámil? Jak na vás působili místní obyvatelé?

Místní obyvatelé jsou hodně přátelští, ochotní pomoci a milí, podobně jako třeba v Thajsku. Za celou dobu jsme se nezaznamenali nějaké výraznější negativa ze strany domorodců. Snad jediné s čím jsme se setkali, jsou mladící na motorkách nabízející turistům výherní losy na ulici, toto vždy odmítněte, je to podvod. Bali je jinak zcela bezpečná destinace a to i pro ženy cestovatelky, kterých jsme potkávali spousty.

 

Ochutnal jste jistě spoustu místních pokrmů. Který můžete vyzdvihnout? 

Místní jídlo je velmi chutné, zdravé a ne moc těžké k zažívání, což je určitě plus v tropickém počasí. Nejchutnější pro nás z místní kuchyně bylo asi „mia gorem ayam“ což jsou nudle ke kterým se podává vejce a kuře. Dále mořské plody a skvělé čerstvé ovoce, které v takové kvalitě můžete okusit snad jen v exotických destinacích. Za zmínku strojí dragon fruit, nevím jestli je k dostání u nás. Co už bych nikdy nemusel jíst je všechno se sezamovým olejem, který je hojně používaný, ale záleží na každého chuťových buňkách. Určitě si z indonéské kuchyně vybere každý a když ne, restaurace nabízejí spousty západních pokrmů, hlady tedy trpět určitě nebudete.

 

Jaké jsou na Bali aktuálně ceny?

Jestli pokládá někdo Bali za levnou, asijskou destinaci musím oponovat, ceny se v turistických letoviscích vyšplhaly docela vysoko, je to tím, že Bali je dělané hlavně pro Australany, kteří tvoří drtivou většinou turistů. Kdybych to měl srovnat s Thajskem řekl bych, že ceny jsou v Thajsku jsou o 60% nižší. Ceny v restauracích v turistických oblastech startují na pěti USD za jídlo, za nealko drink dáte asi dolar, pivo pak startuje na 6 dolarech za 0,66l. Když se vydáte navštívit nějaký lepší beach club, nebo restauraci na pláži začínají ceny za alko drink na 10 dolarech stejně jako jídlo, za pivo pak dáte kolem čtyř dolarů za 0,33l. Hodně jsme si dávali džusy z čerstvého ovoce, skoro všude se cena pohybovala kolem 3 dolarů. Možná, když navštívíte odlehlejší oblasti budou ceny nižší, o to víc pak dáte za dopravu někam do civilizace.

 

Doprava byla relativně levná, například 35min cena z letiště do Seminyaku stála asi 10dolarů, Seminiak – Kuta 5-6 dolarů, což při cestě ve více lidech vychází levněji, než naše MHD.

 

Auto i s řidičem stálo 50 USD na celý den, vstupné do chrámů a na důležitá turistická místa jsme si platili zvlášť, většinou to byly dolarové položky.

 

 

Která další místa jste stihl navštívit a jak se vám tam líbilo?

Jak jsem zmínil na začátku, cesta začala třídenní návštěvou Singapuru, kde jsme stihli projít centrum města, Zoo, navštívili jsme bar na střeše nejvyšší budovy v Singapuru 1-Altitude s neskutečným výhledem na město

a strávili jednu noc v hotelu Marina Bay Sand s nádherným střešním bazénem s výhledem na celé město. Tento hotel je jednou z ikon moderního Singapuru. Pokud plánujete cestu do JV Asie, nebo Austrálie a budete mít možnost nějaký čas v Singapuru, určitě to stojí za to návštěvu, perfektní systém metra Vás zaveze z terminálu rovnou do centra za 35 minut, cena 1,5 USD.

 

Z Bali jsme se vypravili na jeden z ostrůvků tvořící souostroví Gili island, které se rozkládá vedle severozápadní části ostrova Lombok. Vybrali jsme se si ten největší a nejvíce osídlený ostrov Gili Trawangan, kde jsme strávili týden. Cesta rychlo lodí z východního pobřeží Bali trvala přibližně 1,5 hodiny. Na ostrově jsou zakázaná veškerá motorová vozidla, na hotel vás zaveze koňský povoz, když se Vám nebude chtít trmácet se s kufry pěšky. Ostrov je proti Bali poklidný kolem dokola se dá obejít za 1,5hodiny,my využili možnosti půjčit si kolo a objížděli jsme ostrůvek na kolech. Na ostrově najdete stejně jako na Bali restaurace a hotely všech možných kategorií. Na své si zde přijdou také vyznavači potápění a šnorchlování, můžete také využít nabídek cestovních kanceláří k výletům na sousední Lombok, my jsme ani jednu možnost nevyužili a ostrov jsme pojali spíše relaxačně.

 

Nejdůležitější místa na Bali, která jsme navštívili:

  • Ubud Monkey Forest (chrám zasazený do pralesa, kde Vám společnost budou dělat všudy přítomné opice)
  • Ulun Danu Batar lake temple (chrám na jezeře)
  • Taman Ayun Temple
  • Terasová rýžová pole v Ubudu
  • Chrám v oceánu Tanah Lot
  • Holy Water Temple Bali
  • Luwak coffe Bali, kde na plantáži můžete vyzkoušet cibetkovou kávu
  • Ku De Ta, club na Seminiak beach, perfektní místo pro pozorování západu slunce
  • Pro milovníky nočního života pak Jl Legian street v Kutě a Skygarden club

Co bylo nejlepším a nejhorším zážitkem celé cesty?

Nejlepší zážitek budu hledat asi těžce, všechno mělo své vlastní kouzlo a bylo svým způsobem nejlepší ať už budhistické chrámy, rýžová políčka, usměvaví domorodci, nádherné západy slunce na plážích či poklidné Gili s nádhernými plážemi. Co bylo nejhorší vím naopak přesně a to když člověk přiletí z ráje do 4 stupňů pod nulou v Praze.

 

Stihli jste všechno, co jste měli naplánované? Kdyby bylo více času, kam se ještě rád podíváte?

Pár věcí jsme nestihli, chtělo by to ještě týden k dobru, například Uluwatu Tepmple či Rockbar v jižní části Bali, ale většinu hlavních věcí, co jsme plánovali se nám podařilo vidět, za co jsem moc rád a patří tímto díky i mým skvělým spolucestovatelům Lucii, Jakubovi a průvodci Jojovi.

 

Co vám po návratu chybí nejvíce?

Teď v zimě je to asi teplo, trochu místní kuchyně a hlavně úsměvy a ochota místních obyvatel.

 

Závěrem...

Závěrem bych chtěl říct všem, kteří se na Bali chystají, že je to opravdu nádherné místo, které za tu dálku z Evropy stojí za návštěvu. Určitě si přijde na své každý, můžete zde prožít jak relaxační tak aktivní způsob dovolené a i když Bali není zrovna moc plážová destinace, tak má spoustu jiných předností.

 


Autor: Simona Zábržová

Autor fotografií: Adam Kloss

Článek byl vydán: prosinec 2013