Letenky, půjčení auta

Letěli jsme z Norimberku, což se nám vyplatilo, protože za zpáteční letenku Norimberk-Málaga včetně jednoho kufru na pár jsme zaplatili 5.200 Kč. Pokud bychom chtěli letět v tom stejném termínu do Málagy z Prahy, zaplatili bychom za stejných podmínek 11.500 Kč. Pro hledání ubytování na vlastní pěst jsme využili portál airbnb.com a booking.com. Auto jsme si půjčili a zase vraceli v Málaga Car přímo na letišti.

Týdenní program

Naplánovali jsme si většinu měst na jeden den. V neděli (den po příletu) jsme se šli přijít do centra Málagy a na arabskou pevnost La Alcazaba, odkud byl nádherný výhled na celou Málagu. Po cestě jsem si prošli místní pláže a zastavili jsme se u katedrály La Manquita.

Výhled z pevnosti La Alcazaba

Výhled z pevnosti La Alcazaba

Kolonáda v centru Málagy

 

V pondělí jsme si vyzvedli auto a vydali jsme se do hor, do malebného Comares. Ačkoliv má tato horská vesnička pouze 1500 obyvatel, byla to jedna z nejromantičtějších destinací, které jsem viděla. Navíc není turisticky známá, tudíž jsme zde potkali pouze pár místních, atmosféra byla jedinečná. Žádný vstup se sem neplatil a bylo nádherné počasí. Když jsme se chystali vesničku opustit, byli jsme pozváni místní paní do jejího domu, kde jsme si nakoupili fíky a mandle.

 

Hory u Málagy

Comares

Comares

Comares


Po návštěvě Comares jsme se vydali směr Granada, kde jsme se chytali nocovat. Druhý den nás čekala Alhambra. Na tento středověký komplex paláců a pevností jsme měli vstupenky koupené předem, protože na místě bývá dlouhá fronta a navíc ani není jisté, že se vám podaří lístky koupit, jelikož denní kapacita je omezená. V sezoně jsou vstupenky vyprodány i 14 dní předem. Vstup do Alhambry jsme měli na 14h a celá prohlídka trvala přibližně pět hodin. Většina tohoto komplexu nemá průvodce, můžete si tedy projít vše sami. Alhambra patří do UNESCO a byl to hlavní bod našeho výletu, který nás nadchnul. Za "pár korun" (oproti např. českým hradům) jsme toho viděli opravdu hodně ze španělské a arabské kultury.

 

Alhambra

Alhambra

Alhambra

Výhled z Alhambry na Granadu


Z Alhambry jsme se ještě večer vydali do Córdoby. V tomto městě je nejzajímavější Cathedral-Mosque of Córdoba. Do této katedrály jsme zamířili v 8:30h, jelikož každý pracovní den ráno je vstup bezplatný, pokud bychom se přišli v deset hodin, už bychom platili podobně jako za Alhambru, tedy cca 400 Kč. Na této katedrále je zajímavé, že je natolik velká a mohutná, že se žádnému náboženství nevyplatilo ji zbořit a postavit znovu, ale pouze ji pozměnit k aktuální víře. V minulosti byla tedy jak křesťanská, tak muslimská a souběh těchto dvou náboženství vytvořil tuto unikátní stavbu. Cathedral-Mosque patří také do UNESCO a je to jedna z největších staveb tohoto druhu na světě. Pokud nejste ve vzduchu, její velikost se fotograficky nedá zachytit. Kromě katedrály je v Córdobě ještě zajímavý římský most a středověká Torre de la Callahorra, která stojí na konci tohoto mostu.

Cathedral-Mosque

Cathedral-Mosque

Córdoba

Córdoba


Večer nás čekal přejezd do Sevilly. Atmosféra Sevilly se nám líbila nejvíce, i když jsme tu měli nejméně času, po obědě jsme odjížděli do Rondy. V Seville jsme navštívili moderní stavbu Metropol Parasol. V přízemí je udělaná historická část, kde vidíte, jak domy na tomto místě vypadali v minulosti. I když nemám ráda nijak zvlášť muzea, tady to bylo hezky a efektně zpracované. Za tři eura nás vyvezli výtahem nahoru, kde je krásný výhled na celé město. Kromě výhledu si v ceně vstupného můžete dát i nějaké pití, což bylo velmi příjemné zpestření. Osobně doporučuji ochutnat Tinto Verano, které se dobře pije v jakémkoliv období.

 

 Odpoledne jsme vyrazili do Rondy. Symbolem města Ronda je most přes řeku Tajo, který je 98 metrů vysoký. Celé město se rozprostírá na skále a jelikož je to výborný strategický bod, sloužila v minulosti jako obranné město Arabů. Je zde také býčí aréna, jedna z nejstarších ve Španělsku. Celé město jsme prošli za tři hodiny a zamířili jsme do Gibraltaru. Reportáž o Gibraltaru zde.

 

Sevilla - Metropol Parasol, historická část v přízemí

Centrum Sevilly

Ronda

Ronda

 

Trasa

Málaga - Granada - Córdoba - Sevilla - Ronda - Gibraltar - Málaga

 

Orientační ceny v Andalusii (listopad 2013)

  • Ubytování: do 1.700 Kč/noc za čtyři osoby
  • Benzín: cca 4.000 Kč za celou trasu
  • 6 denní půjčovné Toyota Auris: 1.600 Kč 
  • Pojištění auta: 600 Kč
  • Mýtné: 500 Kč
  • Vjezd do Gibraltaru s autem: 100 Kč
  • Oběd v restauraci pro dva: 600 Kč
  • Večeře koupená v hypermarketu pro dva: 250 Kč
  • Vstup Alhambra: 400 Kč
  • Káva: 80 Kč, voda 0,5l: 30 Kč

Celkový dojem

Půlka listopadu byla ideální, teploty byly kolem 17-20° C, málo turistů a většinu dovolené bylo slunečno. Všechny města od sebe byli vzdáleny cca dvě hodiny, což výrazně přispělo k tomu, že jsme toho stihli opravdu hodně. Ve Španělsku jsem předtím byla pouze v Barceloně, kde jsem strávila 3 měsíce. Barcelona je úžasná a má svou atmosféru, nicméně jih Španělska se mi líbil ještě více. Je tam čisto, v listopadu nebylo moc turistů, lidé byli velice příjemní, každé město bylo něčím zajímavé a pokud to srovnám s celou Evropou, kde jsme navštívila většinu hlavních měst, byla to 100% nejlepší dovolená. Měla totiž všechno, co od dovolené očekávám: moře, cestování, historické budovy, moderní části, chrámy, mosty, výhledy, hory. Na trase bych nic neměnila, akorát bych uvítala od den až dva více volna, protože na takto náročnou trasu byl týden málo. Jediné, co nám nehrálo do karet bylo zvýšení eura, jehož kurz se týden před naším odletem zvýšil na 27,50 Kč. Dovolená se tedy oproti původnímu rozpočtu prodražila cca o 1200 Kč.


Autor článku a fotografií: Simona Zábržová

Článek byl vydán: prosinec 2013