Odjela jste do Německa, kde jste vykonávala zajímavou práci Bierbörse (pivní festival). Jak jste se k této práci dostala?

Práci jsem sehnala přes internet. Sledovala jsem již od února různé nabídky práce v Německu na německých internetových stránkách (například jobrapido). Odepsala jsem na mnoho nabídek. Odesílala jsem životopisy psané v němčině. Našla jsem také nabídku práce pro české a slovenské studenty mluvící německy na pivních festivalech v prodejním stánku.

Auto uzpůsobené k přespávání

Do země jste odjela na vlastní náklady? Na kolik Vás cesta vyšla?

Do Drážďan jede autobus Student Agency z Prahy za méně než 500 korun pro držitele studentské průkazky ISIC. V rámci Německa je cestování vlakem poměrně dražší. To znamená, že s objemnějším zavazadlem, které by bylo u Student Agency možná zpoplatněno je lepší využít České dráhy nebo Deutsche Bahn, u kterých si můžete v předstihu koupit jízdenku online i do menších měst v rámci Německa a vyjde to celkem levně. Například jede přímý vlak z Brna do Drážďan. Cesta z Brna do místa určení (Lipsko), mě vyšla na 750 Kč.

 

Musela jsi splňovat nějaké zvláštní požadavky?

Dobrá fyzická kondice, výborná znalost německého jazyka, dobrá znalost anglického jazyka výhodou. Dále komunikativnost, pozitivní přístup k zákazníkům a schopnost spolupráce v týmu.

Exteriér stánku

Jak přesně Vaše práce vypadala? Bylo to pro Vás náročné?

Pracovní týden byl od čtvrtku do pondělí. Ve čtvrtek brzo ráno jsme vyjížděli z „centrály“ (Lipsko) převážně do měst západního Německa, kde se festivaly konaly. Ve čtvrtek odpoledne a večer probíhalo stavění stánku, kterého se účastnili kluci i holky. Od pátku do neděle probíhala hlavní náplň práce – prodej piva a alkoholických nápojů. Pracovní doba byla převážně od 12:00 do 01:00 s pauzami. Ve stánku jsme se pravidelně střídali, když byla práce namáhavější. O nedělích festival končíval ve 21:00. Poté jsme složili stánek, což trvalo někdy až do noci. V pondělí se jezdívalo zpět do centrály. Úterý a středa byly volné dny odpočinku na bytě. Tyto dny byly velmi důležité, jelikož práce je náročná. Jak stavění a skládání stánku tak samotný prodej.

 

Šlo vždy vše podle plánu nebo se vyskytly nějaké komplikace?

Větší komplikace jsem nezažila. Maximálně špatné počasí, ve kterém se také pracovalo nebo defekt při cestě zpět. Což jsem nemusela řešit.

 

Vzhledem k tomu, že jste se přesouvali, jak jste měli vyřešené ubytování a stravu?

Na festivalech jsme přespávali v autech, které byly zařízené k přespávání osob. Výjimečně jsme byli ubytováni v hotelu nebo v soukromí, což bylo hrazeno zaměstnavatelem. Stravu jsem si samozřejmě hradila ze svého. Bylo to ale velmi jednoduché. Velmi blízko bývaly supermarkety nebo na samotném festivalu bylo vždy jídla plno.

Interiér stánku

Byla spolupráce s pořadatelem a Vašimi kolegy příjemná? V čem byla práce v Německu rozdílná oproti práci v Česku?

Zaměstnavatel byl Němec, spolupracovníci především Češi. Práce probíhala v přátelském kolektivu mladých lidí se stejnými zájmy a plány, což pomohlo především v náročnějších situacích při prodeji, kdy jsou lidé ve stresu. Zaměstnavatel byl férový a vše bylo dobře naplánované. Rozdíl vidím především v ohodnocení a vedení týmu. Vše běželo podle plánu. Plat byl vyšší.

 

Vyplatil se Vám pracovní pobyt v Německu po finanční stránce?

Pracovní pobyt se 100 % vyplatil. Za sedm víkendů, tzn. sedm týdnů strávených v Německu, kdy jsem se stravovala ze svého jsem si vydělala 40 000 Kč čistého (po odečtení nákupu za stravu, za nové oblečení nebo dárky pro příbuzné).

Pivní festival v parku ve městě Bonn

Měla jste v jednotlivých městech svůj vlastní prostor? Kde všude jste byla a co jste stihla vidět?

Práce začínala převážně ve 12:00, někdy i později. Dopoledne o víkendu se člověk mohl podívat do města, ve kterém festival probíhal. Prostor jsem měla také pro večeři v centru ve čtvrtek večer po příjezdu a postavení stánku. Navštívila jsem města Mainz (Mohuč), Bad Langensalza, Karlsruhe, Reine, Bonn, Berlín, Leverkusen. Samozřejmě v každém městě se najde něco k vidění. Památky, obchody, zajímavá náměstí. V létě také venkovní trhy a různé koncerty v rámci Bierbörse. Ve východním Německu jsem navštívila města Lipsko a Drážďany.

 

Podělte se s námi o nějaké zážitky.

Během volných dnů jsme využívali koupání v nedalekém jezeře, což je v Německu více běžné než v Česku. Skvělé byly společné večeře a společné trávení volného času. Výlety do měst, sportovní využití. V rámci práce byla skvělá komunikace s Němci a se zákazníky z celého světa, převážně na festivale v Berlíně.

 

Co Vám tato zkušenost dala?

Mnoho nových kontaktů a příležitostí. Schopnost dorozumět se v obou cizích jazycích. Určitou pracovní morálku a náhled na život v Německu. Skvělé zážitky a nové přátelé. A také platové ohodnocení, které se s letní brigádou v Česku nedá srovnat.

 

Autor: Linda Kalašová

Autor fotografií: Hana Plesníková

Článek byl vydán: únor 2014