Prozraďte nám, jak se dostal do vašeho hledáčku Tchaj-wan? Proč tuto zemi doporučujete navštívit?

O Tchaj-wanu se říká, že je asijskou zemí, kde se snoubí východ a západ. Nepostrádá kouzelné asijské chrámy, paláce a atmosféru východu, přitom zde funguje velmi vyspělá doprava, školství, zdravotnictví a služby. Také odsud pochází celosvětově známé firmy jako HTC, Asus nebo Acer. Když k tomu přidáte subtropické podnebí a exotickou přírodu, kde najdete všechno od hor, pláží, velkoměst až po národní parky na relativně malém území, dává návštěva Tchaj-wanu smysl. Navíc je Tchaj-wan bezpečnou zemí s velmi nízkou kriminalitou.

 

Jaké představy jste měla o návštěvě této země?

Představy jsem měla poměrně romantické. Zažít trochu dobrodružství, ochutnat nová jídla, užít si teplé podnebí, poznat nová místa a lidi. A hlavně zapracovat na čínštině.

Hlavní město Taipei má jednu z nejvyšších budov na světě

Cestovala jste sama? Zmínila jste, že Tchaj-wan je bezpečná země s nízkou kriminalitou. Informovala jste se o tom předtím, než jste se do země vydala?

Ve dvou se to lépe táhne, takže jsem přibalila svou drahou polovičku. Sdílení zážitků k cestování patří a je fajn prožívat spoustu věcí společně. Proto jsme založili blog, kam přidávám fotky a videa pro rodinu a známé v Česku, jmenuje se Tchajwan českýma očima. Před odjezdem na Tchaj-wan jsem si zjišťovala informace o bezpečnosti a právě fakt, že Tchaj-wan se řadí k zemím s nejnižší kriminalitou na světě, mi byl velmi sympatický.

 

Jaké další informace jste si o Tchaj-wanu zjišťovala? Odkud jste převážně čerpala?

Znala jsem lidi z Tchaj-wanu, Číny a z Hong Kongu a v jejich líčení mi tato země přišla málem jako ráj na zemi. Osobní doporučení bylo důležité. Určitě znáte to, když vám vychválí zemi, máte pak větší chuť ji navštívit. Zajímalo mě všechno, kromě knih, filmů a informací z Taipejské kanceláře v Praze je nekonečnou studnicí všeho možného právě internet a internetové zdroje.

Socha obřího Budhy v Taichungu

Jakým způsobem jste do země cestovali? Využili jste služeb cestovní kanceláře?

Cestovní kancelář jsem pro vyřízení letenky a ubytování nevyužila. S dotazy ohledně víza a jeho vyřízením mi pomohli v Taipejské kanceláři v Praze, kde jsou velice ochotní. Letěla jsem z Londýna s leteckou společností ChinaAir s mezipřistáním v Pekingu. Pekingské letiště je neuvěřitelně rozlehlé.

 

Vzpomenete si na své pocity, když jste se v zemi poprvé rozhlédla a nasála místní atmosféru?

Cestou z letiště jsem se zalíbením poslouchala švitořícího taxikáře a v duchu se těšila, až mu jednou budu rozumět. Zaujaly mě i mohutné mosty a silnice, propracovaná silniční doprava. Něco takového jsem předtím viděla asi jen v USA. Několika milionová asijská metropole Taipei na mě zapůsobila svou hlučností, neony, světly a dopravním systémem.

Tamsui Taipei: starší pár odpočívá u Oxford College

Ochutnali jste místní pokrmy? Jak byste místní kuchyni charakterizovala?

Ochutnávání místní kuchyně je na Tchaj-wanu asi nejekonomičtější a nejpohodlnější způsob stravování. Jelikož jsem vášnivý jedlík, je pro mě těžké tuto oblast ve zkratce popsat, navíc je krátce před obědem. Tchajwanci jedí rýži, nudle a zeleninu, houby, tofu, ryby, mořské plody a maso. Oblíbený je tu mléčný čaj "Bubble Tea", zde objevíte tisíc a jeden druhů čajů. Alkohol tu na druhou stranu nepijí skoro vůbec, Tchaj-wan asi není nic pro milovníky alkoholu a hospodské povaleče.

Výhled na hory národního parku Taroko z města Hualien

Jaká místa vás na Tchaj-wanu zaujala ze všeho nejvíce?

Těžko vyjmenovat jen několik míst. Oblíbených míst mám mnoho a na všechny mám krásné vzpomínky a stále nacházím nová. Národní park Taroko určitě stojí za návštěvu, stejně jako města na jihu Tainan a Kaohsiung. Tainan byl v minulosti hlavním městem ostrova, kdežto z Kaohsiungu se stává metropole vítající turisty v posledních letech. Moc se mi líbilo na ostrově Xiao Liu Qiu, kam jezdí hlavně místní odpočinout si od civilizace. Na ostrůvku je jen několik vesnic a není problém ho objet kolem dokola na kole během jediného dne. Na blog se snažím přidávat fotky z našich výletů, které podnikáme na vlastní pěst a věřím, že někdy fotka řekne víc než tisíc slov. Na severu ostrova vede hlavní město Taipei, v jejímž okolí je spousta míst pro zajímavé jednodenní výlety. Co by mohlo také zajímat čtenáře Czechtimes, je místní cestovní kancelář Topology Travel, jež nabízí takovéto výlety pro cizince, kteří chtějí větší autonomii při dovolené a nechtějí strávit dovolenou v jednom autobuse od začátku do konce. Z jejich nabídky jednodenních či vícedenních zájezdů je jednoduché si vybrat.

Taroko: národní park na Tchaj-wanu

Jací jsou na Tchaj-wanu lidé? Jak jste se s nimi dorozumívali?

Pro místní je Evropan snadno rozpoznatelný, někdy nás ale pokládají za Američany, kterých je tu ze zahraničních osob asi nejvíce. Lidé jsou tu zvědaví a často se ptají odkud jsme. Odpovídáme "Ťjé Kh" a oni už vědí. Druhá nejčastější otázka po zjištění národnosti bývá kolik měřím, jak jsem vysoká. Na druhou stranu lidé tu jsou neuvěřitelně přátelští a ochotní pomoci. Na výletech nás často zdraví, usmívají se na nás, dají se s námi do řeči. Především malé děti nás pozorují s neskrývanou zvědavostí. Někdy jsou ale trochu plaší, když na ně začnete anglicky, a tak alespoň základy čínštiny se tu hodí. Pravidelně se tu scházím s okruhem lidí, kteří se mnou procvičují angličtinu a já s nimi čínštinu. Těchto lidi jsem měla to štěstí poznat více a je zajímavé se s nimi povídat o všem možném. Vypozorovala jsem, že tu je dost lidí, kteří si váží tvrdé práce a čestnosti druhých, milují své tradice a rodiny.

 

Můžete nám popsat nějaký zážitek z cest?

Když jsem byla v únoru na dovolené v Tainanu na jihu ostrova, hostitelé nás pozvali na jejich tradiční náboženský obřad s jejich rodinou u příležitosti oslav nového čínského roku, což byl hodně silný zážitek. Odpoledne jsme pak ve městě nemohli najít jednu památku, když tu náhodná kolemjdoucí nám sama od sebe nabídla pomoc a i s odvozem na místo. Jindy nám na výletě místní turisté nabízeli svoje koláče.

Ve Wulai s obyvateli kmene Atalay

Vzpomenete si, na kolik vás pobyt přibližně vyšel?

Tak teď bych měla vylovit kalkulačku a začít sčítat. (úsměv) Velkým výdajem při cestě na Tchaj-wan je letenka. Zdolání vzdálenosti devět tisíc kilometrů něco stojí, vyšla tuším na 15 tisíc korun. Proto bych na Tchaj-wanu doporučila delší pobyt, alespoň deset dní nebo dva týdny. Během týdenní dovolené si jen tak tak zvyknete na časový posun, který v letním období činí plus šest hodin. Samotný pobyt na Tchaj-wanu je určitě cenově dostupnější než srovnatelný pobyt v západní Evropě nebo v USA, ať už se týká jídla, ubytování nebo vstupů. Cenová hladina není výrazně jiná od zemí východní Evropy a Česka, takže víceméně záleží, jak moc se rozšoupnete. Jestli budete jíst v zahraničních luxusních restauracích, nebo v místních vývařovnách se studenty, jestli budete bydlet v pětihvězdičkovém hotelu nebo na koleji, jestli budete nakupovat u Armaniho nebo na nočních trzích. Tchaj-wan má obojí: superluxusní ubytování, stravování a obchody, nad kterými nepohrdne miliardář, stejně jako tržiště s jídlem a oblečením (nápadně připomínající vietnamské tržnice).

 

Autor: Linda Kalašová

Autor fotografií: Ing. Eva Tkacova

Článek byl vydán: duben 2014