Co Tě přimělo k tomu vybrat si zrovna tuto destinaci?

S nápadem jako takovým přišel bývalý kolega z práce. Jeho přítelkyně již pobývala v Sydney delší dobu a on se rozhodl, že pojede za ní. Má tehdejší situace byla k tomu velmi příznivá a nic mě v ČR nedrželo. Přítelkyni jsem neměl a práce v dané firmě mě již nijak nenaplňovala ani neobohacovala. Pravda, učinit takové rozhodnutí není nic jednoduchého a trvalo mi 4 měsíce, než jsem na to kývnul. Leč jsem nikdy nebyl studijní typ, lákala mě vidina dalšího vzdělání v anglickém jazyce a jazyka samotného, nová dobrodružství a nový svět, který se mi tímto otevře. To jsou chtíče, které mě tlačily vpřed.

 

                                           výhled ze Sydney Tower                          

                  

Předcházeli tomu nějaké zvláštní opatření (vízum, očkování, časový posun…)?

Než se do Austrálie vydáte, je nutné rozhodnout se, co tam chcete dělat, jak dlouho a kde. Existuje několik typů víz. Mezi základní patří studentská, turistická a business. V mém případě šlo o studentská, protože jsem chtěl studovat a současně mít možnost pracovat. V každém ohledu počítejte s tím, že Austrálie není levnou destinací a každá položka Vás bude něco stát. Základem je tedy dostatek finančních prostředků. Podmínky pro vstup do země jsou určeny každého půl roku. V době mého mi vše hrálo do karet a pro získání víz nebylo nutné mít takzvané finanční krytí. To jsou peníze, které máte na Vašem bankovním účtu na pokrytí nákladů Vašeho pobytu pro první rok pobytu. Bohužel finanční krytí je v dnešní době opět požadováno.

 

Dále si vyberete školu, kde chcete studovat angličtinu. Vybraný kurz a termíny studia je možné domluvit přímo se školou nebo můžete využít cestovní agenturu v ČR, která tyto služby nabízí. Dalším krokem je zaplacení tohoto kurzu. Po zaplacení, můžete teprve žádat o Víza. Pokud máte vše v pořádku, vízum je Vám v 99 % případů uděleno.

 

Očkování pro vstup do Austrálie není nutné. Nicméně tehdy byla nutná lékařská prohlídka.

Časový posun budete řešit až po příletu a první týden Vám dá hodně zabrat. 8-10 hodin není málo, ale není nikdo, kdo by se nesrovnal s časem. Jak bychom tam potom chtěli žít.

Je nutné se připravit na hromadu věcí a pro tento případ doporučuji kontaktovat studentské agentury, které vám poskytnou všechny základní potřebné informace.

 

                  Sydney Opera house


Jakým způsobem a kde jsi si zajistil ubytování (je nutné na toto myslet dopředu, jak se to pohybuje cenově)?

Měli jsme v tomto velkou výhodu. Naše ubytování bylo zajištěno u známého na dobu dvou měsíců. Po zbytek pobytu jsem byl ubytovaný u kamarádů v centru Sydney. To je ta lepší varianta. Jednoznačně doporučuji zajistit si ubytování na 1-2 měsíce přes agenturu. Po příjezdu můžete hledat levnější či více vyhovující variantu. Další možností je bydlet s místní rodinou. To vám také zajistí agentura. Možností je opravdu mnoho a je třeba na to myslet. Protože po příjezdu někde spát musíte.

 

S porovnáním s jinými městy Austrálie, myslíš, že je v Sydney situace na trhu práce lepší?

Bohužel nemám možnost srovnání. Žil jsem jen v Sydney, a mohu to tedy porovnat pouze s trhem práce v ČR, a to je jiná úroveň. Tam pro začátek hledáte práci, která vás uživí. Vše je také závislé na Vašich znalostech angličtiny a oboru. Pokud máte výbornou angličtinu a jste např. programátor, najdete uplatnění zprvu i ve velké firmě. V takovém případě Vás nezajímají pozice jako je např. číšník či uklízečka. Nicméně ani pozice číšníka není špatně placená, ba naopak patří k té výhodnější.

  

Doporučuješ se vydat do Sydney spíše se skupinou lidí anebo to zvládne člověk i sólo?

Byla to má první cesta do zahraničí a byl jsem rád za partu kamarádů. Dnes bych se nebál vycestovat sám. Úroveň znalosti jazyka hraje velkou roli, ale důležitá je i Vaše povaha. Buď panikaříte, nebo zvládáte situaci a vše máte pod kontrolou. Ten, kdo má rád dobrodružství a adrenalin a tak to zvládne i sám.

 

Dříve jsi o Austrálii uvažoval, anebo Tě zlákal nějaký cestovatelský pořad či vyprávění kamarádů?

Jen z doslechu od kamarádů. Přesněji řečeno, kdo by neslyšel o Sydney, ale dříve jsem nepřemýšlel o životě tam.

 

Je lepší řešit vše před odjezdem např. s agenturou anebo bez problému až na místě?

Snažte si svou cestu co nejvíce usnadnit, tedy doporučuji si zajistit alespoň přes agenturu bydlení, ještě před odjezdem. U práce je to něco jiného. Ve většině případů je nutné obcházet např. restaurace a pokusit se domluvit s manažery. Nikdo Vás nepřijme na základě emailu či jednoho telefonu. Je dobré se po práci podívat na internetu, ale nespoléhejte na dobré slovo dané firmy. Další možností je poptat se kamarádů, kteří tam již žijí. Známosti a doporučení je Vaše plus.

 

Předpokládám, že angličtina je nutností, avšak může si dovolit zkusit najít práci i úplný začátečník?

Můj názor je takový, že bez základní znalosti to bude mít člověk velmi obtížné. Ale určitě to není nemožné. Nejsem ale takový střelec, abych do toho šel. Proto je i nutné mít kurz základní angličtiny během Vašeho začátku pobytu. Silná ekonomika představuje dostatek a širokou různorodost pracovních nabídek. I pro úplné začátečníky. Je třeba počítat s nižší mzdou.

   

                    Taronga ZOO


Je život tam finančně náročný? Na jakou měnu a přepočet bychom se tam měli připravit?

Platí se australským dolarem (AUD). V současnosti se pohybuje kolem 18-19ti Kč. Náklady na pobyt a život jsou celkem rozdílné. Já platil za podnájem v pěkném rodinném domku 140AUD za 14 dní jestli se nepletu. Možná to bylo za týden, už si toto přesně nevybavuji. Vše bylo v ceně, čistící prostředky, internet, elektřina atd. Pokud porovnáme cenu MHD, tak zde pozor! V Sydney zaplatíte 40AUD za REDPASS, který platí v širším centru města za TÝDEN! Platí na vlaky, autobusy a ferries. V ČR máte za 800Kč lístek na měsíc. Pokud chcete ušetřit, můžete zkusit kupovat ten samý lístek za 20AUD, ale pokud vás chytne revizor a zjistí, že nejste rezident a ještě student, máte to automaticky za 100AUD. Mně se toto stalo poslední týden pobytu. Každopádně mi byla pokuta následně dočasně prominuta. Pokud bych se ovšem do Austrálie vracel, úřady si mohou tuto pokutu vyžádat.

 

Školy také nejsou zrovna nejlevnější. Počítejte s počáteční investicí 100-200 tisíc Kč včetně letenek, víz a základních potřeb. Plus počítejte, že imigrační bude chtít znát vaše finanční krytí, tedy cca 250-300 tisíc Kč na účtu. Stačí je mít na účtu a udělat si výpis. Tedy můžete si je půjčit a následně vrátit věřiteli. Vše není ale tak černé jak se na první pohled zdá. Jako číšník jsem si byl schopen vydělat pěkných 400-700AUD týdně včetně dýšek. V létě to bylo i více. Začátky bývají krušné, a proto doporučuji šetřit. Nestojí to za to přijet na dva měsíce a zase odjet. Málem bych zapomněl, doporučuje se mít na začátek kapesné alespoň 2000AUD. Čím více, tím lépe. Ale neotálejte s hledáním práce.

   

 

Je nějaké roční období, které je vhodnější pro příjezd z důvodu snazšího nalezení práce (sezónní záležitosti)?

Jednoznačně je doporučeno hledat práci od září do listopadu s maximálním úsilím. V sezóně je to mnohem horší. Restaurace mají plný stav a musíte hledat jinde a na jiných postech.

 

S porovnáním s tím, kolik jsi schopný si vydělat, jaké jsou v Sydney poté náklady na život?

Když chytnete dobrou práci, jste schopni peníze i celkem dobře šetřit. Nicméně po základních kurzech angličtiny se budete chtít posunout dále na college. Nejlevnější školy stojí kolem 1300AUD na 3 měsíce. Takže budete šetřit hlavně na ně a občas na nějakou dovolenou. Vše se dá zvládnout, ale je to dřina. Někteří jedinci mají třeba 2 zaměstnání a ještě chodí do školy.

 

                Watson bay


Jak na Tebe působí místní obyvatelé (jsou přívětivý a nápomocní anebo k cizincům spíše odtažití a to, že si tam jezdíme vydělávat, jim není až tak sympatické)?

Je to stejné jako všude na světě. Potkáte spousty skvělých lidí a také potkáte „pitomce“, kteří mají problém s vaší angličtinou, původem, atd. já osobně nikdy tento problém neměl. Je to v lidech, nikoli v národu. Ozíci (Australané) jsou trochu líní, ale oni si to mohou dovolit. Jejich průměrné platy jsou na jiné úrovni než naše. Někdy si stěžují třeba Aboridžinci. Těm vadí, že bereme Australanům práci. To ovšem není váš problém, protože oni tu práci stejně dělat nechtějí.

 

                       Bronte beach

Jsou potřeba nějaké dokumenty, potvrzení či školení pro získání práce?

Ano, pro některé práce je to nezbytně nutné. Např. číšník v restauraci musí mít RSA kurz. Ten vás opravňuje k servírování alkoholu. Nebojte se, je to celodenní fraška za 65AUD a ve finále to můžete celé opsat. Dále pak jiná bezpečnostní školení atd.

 

Podělíš se s námi o nějaký nejlepší či nejhorší zážitek s touto zkušeností spojený?

Každá sranda něco stojí. Nejhorší je situace, když vám docházejí peníze a vy nemůžete najít práci. Jste zoufalí, příliš daleko od domova a pomalu ztrácíte naději. Na oplátku k těm nejlepším zážitkům patří, že si uděláte přátele z celého světa. Sydney je multikulturní město a tak poznáte kde koho. Grilování na pláži, surfování, dokonce i nejvíc náročný pracovní den vás dokáže potěšit. Nejednou jsem měl skvělý pocit po tvrdé celodenní směně v natřískané restauraci, kde se téměř nezastavíte. Stojí to za to. Navíc to máte mnohem blíže k dalším exotickým destinacím jako je Bali, Malajsie, Nový Zéland, Tasmánie atd.

  

              Blue Mountains


Je něco, co bys doporučil, popř. poradil pro ty, kteří si čtou tento článek a zvažují, že tuto destinaci vyzkoušejí?

Našetřete peníze, půjčte si s přáteli auto či karavan a jeďte cestovat kolem Austrálie, Nového Zélandu atd. Je to překrásná krajina s mnoha extrémy a jedinečnými zážitky. V Sydney navštivte Manly, Cronula a Tamarama beach. Troufnu si říci, že to jsou ty nejkrásnější pláže. Každý mluví pouze o Bondi Beach, ale nestojí to za to. Masa lidí a nic z toho a mě tedy s porovnání s ostatními neoslovila.

 

          Cronulla beach


Je Austrálie země k výdělku anebo spíše je vhodnější, když už tam jste, tak zainvestovat do cestování?

Obě varianty jsou vhodné. Pracujte, co můžete a co vám zákony dovolí, šetřete a pak cestujte :)

Sydney


Sydney Opera house


 

 

Autor: Natálie Picmausová

Autor fotografií: Petr Šubrt

Článek byl vydán: červen 2014