Co pro vás bylo největším lákadlem pro návštěvu exotického Thajska?

Nejvíce mě lákaly krásné pláže lemované kokosovými palmami a exotické zvířata. Ale samozřejmě je tam toho mnohem více – kultura , památky či skvělé jídlo.

 

Jaký druh informací jste si o zemi zjišťoval předtím, než jste se vydal na samotnou cestu?

Zjišťoval jsem, jaké jsou možnosti hromadné dopravy v Bangkoku. Nejlépe se cestuje metrem a nadzemní dráhou. Dobrou alternativou je také plavba „MHD lodí“ přibližně za 2 Kč po řece Chao Phraya. Tady bych chtěl zdůraznit, že v Bangkoku jsou dvě letiště, která jsou od sebe vzdálená téměř hodinu cesty metrem. Tento fakt je potřebné zohlednit při plánování následujícího (například vnitrostátního) letu. Dále jsem před samotnou cestou zjišťoval povinnost očkování (žádné očkování není povinné) a počasí v jednotlivých regionech. Rozhodovali jsme se mezi ostrovy v Andamanském moři a ostrovy v Thajském zálivu.

Bangkok

Jel jste sám? Na kolik vás dovolená v Thajsku vyšla?

Toto byla moje první dovolená na vlastní pěst a cestoval jsem společně se svou přítelkyní. Náklady byly cca 33 000 Kč/osoba/11 dní.

 

Co vše tato cena zahrnovala?

V ceně byla zahrnuta letenka z Prahy, vnitrostátní letenka Bangkok-Krabi, ubytování, výlety, suvenýry a hodně jídla. (úsměv) Letenka z Prahy do Bangkoku vyšla na 14 000 Kč, ale dá se najít i letenka za lepší „akční“ cenu, například z Mnichova/Franfurtu apod. Dobrou cenu vnitrostátních letenek má třeba letecká společnost Air Asia, ale vyplatí se provést rezervaci v dostatečném předstihu.

Ao Nang: bungalov

Phanom Bencha mountain resort

Co bylo třeba vyřídit před odjezdem do Thajska? Nastaly nějaké komplikace?

Pro jistotu jsem se dal naočkovat proti hepatitidě A. Všechno ostatní včetně ubytování a dopravy (lodí, autobusem, vlakem) je jednoduché vyřídit přímo na místě.

 

Jak dlouho jste v Thajsku pobývali a v jakém období? Byla pro vás tato doba dostačující?

V Thajsku jsme byli jen 11 dní a špatně jsem si to naplánoval. Kdybychom měli více času, určitě bychom navštívili i národní parky na severu. Cestovali jsme před začátkem hlavní sezóny, což je přelom listopadu a prosince. Všeobecně se k návštěvě Thajska doporučují zimní měsíce, ale i v letě v období dešťů je to bez problémů. Tropické bouřky většinou přicházejí až večer a trvají jen krátce.

Národní park Phanom Bencha: Gekon skvostný

Jaká místa jste v zemi navštívili?

Thajsku jsme navštívili krásná místa. Pokusím se jich alespoň pár popsat.

 

Bangkok skrývá nádherné chrámy

Bangkok je obrovská, přelidněná, často špinavá metropole, která však skrývá zajímavé chrámy. Mým cílem zde bylo navštívit Lumphini park, ve kterém se volně procházejí až dvoumetroví Varani skvrnití. Varani jsou na lidi zvyklí, a když se cítí ohroženi, utečou do vody. Co se týče chrámů, tak jsme navštívili Wat Pho a Wat Arun a několik menších chrámů, jejichž názvy si však nepamatuji.

 

Bangkok: market Chatuchak

Další zastávkou byl market Chatuchak – patnáct tisíc stánků se zbožím různého druhu. Tuto zastávku nikomu nedoporučuji. Je to tam obrovské, ovšem skoro všechno koupíte běžně v každém plážovém středisku. Navíc je tam snad čtyřicetistupňové vedro a všechno jídlo ve stancích (maso, vajíčka a další) je vystaveno přímému slunci. Nejvíce šokující je ale pohled na štěňátka, která jsou na určena k prodeji a jsou v kleci na slunci bez vody.

 

Bangkok: Snake show

Snake show (Snake Farm – Thai Red Cross Institute) je TOP zastávkou pro milovníky hadů, kde profesionálové předvádějí thajské druhy hadů, včetně Kobry královské. V ceně je i výstava terárii s hadi a různé další exponáty.

 

Kde jste byli během svého pobytu v Bangkoku ubytovaní?

Ubytovali jsme se ve známé ulici Khao San, kde je všechno – bary, restaurace, masáže, stánky s oblečením, ovocem a další. Nevýhodou tohoto místa je hudba do časných ranních hodin. V Bangkoku jsme se několikrát denně setkali s tím, že nás jako turisty chtěli nějakým způsobem oklamat. Například nám chtěli namluvit, že velké známé chrámy jsou zavřené, aby nás nalákali do menších méně zajímavých. Nebo nás měl taxikář zavést k přístavu „MHD lodí“, ale na místo toho nás zavezl ke společnosti, která prodávala předražené výlety lodí.

Hong Island

Lumphini park, Bangkok: Varan skvrnitý 

Středisko Ao Nang

Ao Nang je pěkné středisko s dlouhou pláží. Odtud jsme podnikli výlet na souostroví Hong, kde nám učarovaly zajímavé vápencové útesy a pláž s jemným bílým pískem.

 

Ostrov Ko Lanta

Ko Lanta je třicet kilometrů dlouhý ostrov, který jsme objevovali na vypůjčeném skútru. Je tu mnoho krásných pláží, ale musíte si dávat pozor na skály pod hladinou. Na koupání je nejlepší Long Beach a Kantiang Bay. I během sezóny jsou tyto pláže skoro prázdné, což je obrovské plus. Na jihu ostrova se nachází národní park s krásnou pláží. Zde je nutné dát si pozor na nebezpečné dotíravé makaky. (smích) Tropickým lesem v národním parku vede udržovaný chodník, kde jsme až na pár varanů a jednoho malého hada, neviděli skoro žádná zvířata. Cestou na východní stranu ostrova jsme se zastavili v "Butterfly garden", což je rozporuplné místo, kde na jedné straně je možnost vidět zahradu s orchidejemi a motýli, velké množství tropických ovocných stromů, ale na druhé straně tady chovají různá zvířata v otřesných podmínkách, za což si nezaslouží, aby jim někdo platil. Na východní straně se nachází městečko Old town, které však nenabízí nic, za čím by se oplatilo cestovat skútrem tak daleko. Na Lantu cestujte jednoznačně lodí. Náš transport taxíkem byl nepříjemná zkušenost, protože šofér si tuto cestu naplánovat jako donášku pro místní hotely. To nás zdrželo a nejrůznější zboží nám doslova padalo z kufru na hlavy.

 

Národní park Khao Phanom Bencha

Tento národní park se nachází asi 40 minut autem od města Krabi. Ubytovat se je možné jen v Phanom Bencha mountain resort, kde je několik větších i menších chatek rozmístěných na kopci. Všude jsou vysazené okrasné květy a stromy, na vrchu je bazén s vodou z potoka. Na příjezdové cestě je recepce s restaurací a terasou hned nad jezírkem, ve kterém plavou houfy ryb a někdy vykoukne i varan. Majitel a jeho rodina jsou přátelští a upovídaní. Je to skvělé místo k odpočinku a pozorování zvířat. Já jsem si přišel na své. Viděl jsem gekony, agamy, žáby, pavouky, stonožky (pozn. autorky: Samuelovým velkým koníčkem je akvaristika a teraristika. Momentálně se věnuje chovu dendrobátek, což jsou malé tropické žabky.).

Ko Lanta: Kantiang Bay

 Neměli jste problém se v Thajsku domluvit?

Thajsko žije z velké části cestovních ruchem, čemuž se dokonale přizpůsobili. Všude se domluvíte bez obtíží anglicky.

 

Zmínil jste se o tom, že ubytování jste si zajišťovali až na místě. Jak to probíhalo?

Ubytování jsme řešili až na místě. Obvykle jsme bydleli v malých ale pěkných bungalovech s klimatizací. Ceny za ubytování jsou nízké, ale je lepší podívat se na ceny, kterou jsou uvedené na internetu. My jsme si ubytování zajistili přes "cestovku" na ulici. Samozřejmě agent si něco k ceně přihodil. V Thajsku se dá konečnou cenu vyjednat.

Národní park Ko Lanta

Wat Arun, Bangkok

Jak vám chutnala místní strava? Za kolik se dalo jídlo koupit?

Jídlo bylo super! Na ulici vycházelo přibližně na 30 až 50 Kč, v restauraci od cca 70 Kč . Dopřávali jsme si krevety, ryby, ovoce každého druhu, čerstvé kokosové ořechy a ochutnali jsme asi šest druhů různých palačinek. Zkusil jsem i smaženou kobylku, ale nechutnala mi. Musím se však přiznat, že po sedmi dnech jsme si dali hamburger. Přece jen nejsme zvyklí jíst každý den nudle a rýži. K pití doporučuji thajské pivo Chang a Singha.

 

Jak byste popsal život v Thajsku a místní kulturu?

Thajci jsou většinou velmi milí a usměvaví, ale i vypočítaví a na turistech chtějí vydělat – mnohdy i nepoctivě. Jejich život je kontroverzní, žijí v nádherné krajině, ale jejich životní úroveň je nízká. Jejich obydlí je často v horším stavu než romské osady u nás, a přesto tam mají velkou plochou televizi

Phanom Bencha mountain resort

Můžete nám popsat nějaký zážitek z cest?

Tady bych ještě rád vzpomněl tolik opěvované ostrovy Phi-Phi, kde se natáčel film Pláž (The Beach, r. 2000), v hlavní roli s Leonardem di Capriem. Sice jsme nebyli přímo na menším neobydleném ostrově s legendární pláží, ale větší z ostrovů nás zklamal. Je přelidněný, špinavý a při odlivu je koupání nemožné. Při další návštěvě Thajska bych toto místo vynechal a dopřál bych si více času na krásný ostrov Lante.

 

Autor a překlad ze slovenštiny: Linda Kalašová

Autor fotografií: Mgr. Samuel Tomáš

Článek byl vydán: květen 2014