Jak to všechno začalo? Kde se vzal ten impulz, že zrovna toto je země, kde bys chtěla žít?

Pro začátek jsem si zvolila práci jako au-pair, v té době mi to přišlo jako nejjednoduchší a nejrychlejší způsob jak se rychle dostat do zahraničí. Četla jsem si hodně články o různých krajínách a snažila se najít místo, kde bych se cítila nejlépe. Nakonec to přišlo samo a definitivně jsem se rozhodla pro Španělsko.

 

Jela jsi na vlastní pěst anebo Ti to zařizovala agentura?

Existuje mnoho agentur, které nabízejí práci jako au pair. Já jsem se však rozhodla vyzkoušet to na vlastní pěst. Zaregistrovala jsem se na internetové stránce www.aupair-world.net a začala si sama hledat rodinu. Nejdůležitější je vyplnit dotazník, napsat maximum informací o sobě, jazykové dovednosti a přidat fotografii (ideální nějakou s dětmi, aby vaše budoucí rodina viděla alespoň náznak toho, že k dětem máte vztah). Netrvalo dlouho a už jsem měla odezvu od jedné celkem milé rodiny se dvěmi dětmi na Mallorce. Cestu a vše s tím spojené jsem si hradila sama (vyšlo mě to asi na 200 EUR). Pro začátek je dost důležité mít s sebou nějaké to „kapesné“, ikdyž výplata se zpravidla dostává hned po prvním týdnu.

Porto Cristo


Co bylo pro Tebe nejtěžší?

Jak si dobře vzpomínám, ze začátku to celé byl pro mě hlavně velký kulturní šok! Ale postupně jsem se snažila zviknout si na nové prostředí a hlavně na samotnou rodinu. Neměla jsem přesně určenou a nebo vyhrazenou pracovní náplň, cítila jsem se uplně jak doma. Starala jsem se o domácnost a samozřejmě to nejdůležitější ,což byla péče o děti. Myslím si však, že každá rodina vyžaduje něco jiného, ta moje byla zkrátka v tomto ohledu celkem nenáročná. Španělsky jsem absolutně neuměla, ale je to lehký jazky, takže to byla otázka času a šlo to samo.

 

Vzhledem k tomu, že jsi byla na ostrově, je těžké se tam uplatnit?

Z mého osobního pohledu, bych doporučila začít jako au pair, člověk nemusí hledat ubytování ani práci a má plno času se naučit pořádně jazyk a poznávat novou kulturu. U „mé“ rodiny jsem zůstala rok a vzhledem k tomu, že máma z této rodiny byla ředitelka v jednom hotelu, s dalším pracovním uplatněním jsem neměla problém. Nejdříve jsem začala pracovat v baru a poté jsem se dopracovala na recepci. Vystřídala jsem různé hotely a pracovní pozice. Pokud se člověk dorozumí anglicky a německy, není problém najít si práci.

 

Je potřeba mít nějaká zvláštní povolení nebo něco, co si zajistit, aby pobyt a práce na Mallorce byla bezproblémová.

Předtím než si hledáte práci na místě, je potřeba si vybavit pár formalit. Nejdůležitější je hned po příjezdu zajít na cizineckou policii (Extranjeria) a nahlásit se tam. To znamená vyplnit formuláře, zaplatit poplatek (cca 25 EUR) a dostanete NIE číslo (něco jako je u nás občanský průkaz). Jsou dvě formy: na 3 měsíce (Sin Residencia) a na stálo (Con Residencia). Na 3 měsíce stačí donést pas, na druhý typ je potřeba nejdříve nahlásit místo přechodného bydliště na městském úřadě. Potřebujete k tomu pas a povolení od majitelů bytu, k přihlášení adresy. Když se jdete přihlásit na policii, počítejte s tím, že tam ztrávíte min. půl dne, doporučuji přijít opravdu brzy, třeba okolo 6:30 (ikdyž otevírací doba je od 8:00), lidé stojí v řadě a dostanete pořadové číslo. Někdy je tolik lidí, že je 7:00 a žádná čísla už nevydávají! Pokud máte již zařízené NIE, je povinnost zajít na úřad pro přidělení sociálního čísla (Numero de seguridad social). Díky tomuto číslu zaměstnavatel odvádí státu daně a slouží též jako číslo zdravotního pojištění.

Valldemosa

 

Předpokládám, že se jedná vždy pouze o sezonní záležitost (od kdy do kdy) a co se zbytkem roku?

Nynější situaci bych zhodnotila, že na Mallorku přichází stále více a více lidí ze zahraničí, především na sezonní práce a většina zaměstnavatelů upřednostňuje studenty, kteří chodí na letní brigády, protože za to není potřeba odvádět státu tolik peněz. Já měla stále jakési štěstí, protože jsem měla pracovní smlouvu na neurčito, anebo na 9-10 měsíců. Letní sezóna začíná 1.5. a končí 31. 10. Poslední dobou se velmi rozrostl sportovní „boom“ a hotely začínají otevírat již od února do listopadu. Pokud nemáte práci na celý rok a budete pracovat minimálně 6 měsíců, můžete zažádat o podporu, která se pohybuje od 750-1100 EUR. Zimy jsou náročené, hodně lidí odchází zpět domu nebo se stěhují zpět na pevninu. V domech není žádný typ centrálního topení, takže byty jsou někdy jak mrazničky (doporučuji si obstarat malý ohřívač). Zima je tu obecně velmi vlhká a vlezlá.

 

Jaká je na Mallorce měna a kolik si člověk měsíčně vydělá?

Přes sezonu se dá vydělat celkem slušně, samozřejmě opět závisí od zkušeností, praxe a jazyků, které ovládáš a samozřejmě typu práce, kterou chceš dělat. Je vhodné, aby člověk uměl alespoň základy španělštiny. Na recepci se peníze pohybují okolo 1400 EUR, bar 1100 EUR, kancelářská práce 900 EUR (hrubého). Na recepci se připočítává komise, kterou dostanete, když se zajistí určitý počet exkurzí a na baře podle spropitného. Pracovní doba je různorodá.

Jak jsi trávila volný čas (pokud vůbec nějaký byl) a je tam společenský život nákladný?

Volné dny jsem trávila většinou na pláži (měla jsem jí přímo pod nosem), ale i cestováním a objevováním skrytých krás tohoto ostrova.

 

Jak nejlépe sehnat ubytování a kolik tak stojí?

S hledáním ubytováním není žádný problém, stačí se projít po promenádě či městě a všímat si, kde jsou vývěsky o pronájmech (Se Alquila). Ze začátku, pokud člověk nemá práci, je ideální pobýt nějaký čas u známých nebo si zaplatit nějaký hostel. Majitelé bytů většinou vyžadují pracovní smlouvu a samozřejmě kauci. Nájemní smlouva může být na 3 měsíce, půl roku i na celý rok, samozřejmě, pokud se jedná jen o krátkodobý pronájem, ceny jsou vyšší. Ceny jsou různé, závisí od lokality. Můj první byt (blízko pláže)měl 30m2 a platila jsem 500 EUR + elektro a vodu. Druhý byt (4 pokojový), ve vnitrozemí měl 80m2 za 670 EUR + elektro. Naposledy jsem bydlela na severu ostrova a také při pláži (3 pokojový) 65m2 za 500 EUR + elektro, voda a odpady.

Palma

Poté jsi se odstěhovala dále do vnitrozemí (je potřeba si sehnat auto, bylo to obtížné?) Jiná varianta dopravy není?

Nejjednoduší je hledat si byt v blízkosti pracoviště, pokud nemáte vlastní auto. Já měla štěstí, že jsem měla k dispozici jak auto, tak motorku. Auto se dá dobře sehnat z druhé roky za přijatelné peníze. K dispozici je i městská doprava a vlak. Nicméně, vlakem se nedá dostat všude a autobus, tek kolikrát jede naposledy v 19:00, takže doporučuji prostudovat jízdní řády.

 

Jaké máš z Mallorky pocity, jsou lidé přívětiví a ochotní pomáhat cizincům?

Mallorca je prostě nádherná, pokud by měla v zimě více sněhu, tak je tu absolutně všechno. Obyvatelé Mallorky (ti praví domorodci) jsou trochu zvláštní, ze začátku si nepustí nikoho k tělu a kromě toho někteří nemluví španělsky (castellano), ale po Mallorsky. Poprvé, když jsem slyšela toto nářečí, měla jsem pocit, že nejsem ani ve Španělsku.

 

Co by měl člověk, který se rozhodne Mallorku navštívit určitě navštívit (památka, restaurace, atrakce…)?

Hodně lidí má milný pohled a vidí jen anglickou část Magaluf nebo německou část Arenal (Ballerman). Mallorca nabízí však mnohem víc, má krásnou přírodu, nádherné pláže a zátoky, vysoké skály (vynikající pro horolozectví- od té doby mé nové hobby).

Za vidění stojí katedrála v hlavním městě Palma, hrad – Castillo de Bellver, palacio real de Almudaina. Velmi pěkná je exkurze z Palmy do Incy (výrobna kožených věcí ). Inca – Sa Calobra (zátoka mezi dvěmi skalami), pokračuje se lodí do Perto de Soller (pomerančové sady) a nakonec starodávným dřevěným vlakem z města Soller do Palmy. Další krásná místa jsou městečka Valldemosa a Deia, Cala Pi, Porto Cristo se svojí Dračí jeskyní.Je tu opravdu moc krásných míst a aktrakcí, která stojí za to navštívit.

Puerto de Soller


Byla jsem po dobu mého žití na Mallorce ve všech městečkách už mnohokrát, protože během léta mne navštěvovala rodina a přátelé. Využívám těchto chvil, abych jim ukázala všechno pěkné, co tento ostrov nabízí a oni mi na oplátku dovezou potraviny ze Slovenska, po kterých se mi stýská, uplně obyčejné věci jako paštiky, dobré pivo bryndza…

 

Španělská kuchyně je vynikající, nemohu si stěžovat, ale člověku po delší době začne chybět dobrá bryndzová pomazánka anebo treska s rohlíkem.

 

Musím říct, že Španělsko mi velmi přirostlo k srdci a jsem tu doma.

Sa Foradada

 

Playa de Muro

 

Typické mallorské lodě

Cuevas del Drach

Katedrála v Palmě

Cesta na pláž Sa Calobra

 

Autor: Natálie Picmausová

Autor fotografií: Zita Kašková

Článek byl vydán: červenec 2014