Čeká nás spolu několik rozhovorů o Africe a jako první mi padla do oka Botswana. Povězte našim čtenářům, z jakého důvodu se dostala tato země do vašeho hledáčku? Měla jste pro návštěvu této země nějaký zvláštní důvod?

Do Botswany jezdím pravidelně, jedná se totiž o zemi, která je součástí klasického balíčku – velký okruh jihem Afriky. Navštívila jsem ji jak z pozice průvodce, tak individuálně. Botswana je jednoduše zemí, kterou nemůžeme z jihu Afriky vynechat a to ani, pokud se rozhodnete pro ryze leteckou variantu cesty. Botswana má pak hned několik míst, které doporučuji navštívit.

Botswana: jeden z veterinárních check pointů

Podle informací dostupných na internetu patří Botswana k nejstabilnějším státům Afriky a je příkladem „povedené" demokracie tohoto kontinentu. Je to podle vás pravda?

Ano, s tím musím souhlasit. Z Botswany by si mohly vzít příklad nejen některé africké státy, ale i leckteré evropské. Botswana si navíc vytvořila svou vlastní image „ecofriendly country“. Na druhou stranu ale ještě nedávno bylo nutné pro návštěvu této země poměrně drahé vízum a byl pečlivě hlídán počet turistů přijíždějící do země. Nyní je už Botswana turistům více otevřená, vízová povinnost a veškeré formality byly zrušeny. Nicméně některé zvláštnosti zůstávají, například v podobě tzv. veterinárních check poitů, kde vás zkontrolují, co všechno vezete (jde hlavně o ovoce a maso). V rámci celé země se totiž rozšířily ovocné mušky. Na některých check pointech se pak kontroluje jen ovoce nebo jen maso (případně obojí), některé check pointy jsou mobilní, jiné stálé a podobně. Prostě Botswana je v tomto nevyzpytatelná. Pro turisty to znamená jediné. Pokud si koupí kdekoliv v Botswaně ovoce nebo syrové maso, musí počítat s tím, že jim ho klidně hned za zatáčkou na dalším check pointu seberou. A aby to nebyla Afrika, tak ti stejní, kteří vám ovoce či maso zabavili – pak v rámci „obchůdku“ na tom samém check pointu zabavené komodity znovu rádi nabízejí dalším turistům. Pokud se s tímto systémem smíříte a smíříte se i s tím, že budete pravidelně vystupovat z auta a své boty namáčet ve speciálním solném roztoku, což je opatření proti rozmnoženým hlodavcům, je pro vás Botswana rájem na zemi. (úsměv)

Botswana: výlet na tradičních lodích Mokoro v deltě Okavanga

Odkud obvykle čerpáte informace o zemi?

Celkově mám problém s dostupnými zdroji o jakékoliv subsaharské zemi. Většinou si pořídím zahraniční bedekr, který je pro mě však jen osnovou ve smyslu, co bych chtěla navštívit. Na cestách se řídím vlastními zkušenostmi, intuicí, rozumem a dobrou mapou, většinou zakoupenou v knihkupectví v hlavním městě daného státu.

Botswana: let nad deltou Okavanga

Čím je Botswana pro turistu zajímavá?

Turista, ať už jede se mnou či beze mě, nesmí vynechat návštěvu unikátní vnitrozemské delty řeky Okavanga a národní park Chobe s jednou z největších koncentrací zvěře v Africe. Bez těchto dvou míst nelze pokračovat dále. Zajímavým tipem může být i solná pánev Makgadikgadi (pokud se neletí z Chobe letecky do delty), kde můžete spát ve spacáku pod hvězdami přímo na solné pánvi. Delta Okavanga a konkrétně let nad ní, který trvá skoro hodinu, patří pro mě osobně k jednomu z nejsilnějších přírodních afrických zážitků. V národním parku Chobe mohu doporučit večerní říční safari na stejnojmenné řece Chobe, které je možné i ráno, ale ochudíte se pak o nádherný západ slunce nad řekou a možnost vidět slony plavající z jednoho břehu na druhý. Botswana je zároveň jednou, z bohužel nemnoha afrických zemí, kde můžete zvířata vidět i mimo ploty národních parků. Například ve městě Kasane je možné běžně spatřit slony křižující hlavní komunikaci nebo „navštěvující“ benzinovou stanici ve městě.

 

V jakém období je nejlepší Botswanu navštívit?

Botswanu jsem navštívila jak v období sucha, tak i v období dešťů. Každé období má něco do sebe a je třeba, aby si každý, kdo Botswanu navštíví (platí i pro jiné africké země), řekl hned na začátku, co chce vidět, co je hlavní cíl cesty. Pokud se bude jednat například o výpravu za bohatou ptačí faunou rezervace Moremi v deltě Okavanga, nedoporučuji návštěvu v období sucha. V období dešťů zase solná pánev Makgadikgadi zcela změní svůj charakter, stejně tak jako delta Okanvaga.

Botswana: největší africká solná pánev Makgadikgadi

Jak obvykle vypadá vstup do země?

Do Botswany jezdím většinou překročením hranic z Jihoafrické republiky přes hraniční přechod Martin´s Drift, kde většinou nebývá znatelné zpoždění. Je však třeba vyplnit výstupní formulář z Jihoafrické republiky a vstupní do Botswany a vystát si náležitou frontu. Při příjezdu zapůjčeným autem v Jihoafrické republice je třeba pamatovat na nutnost zaplacení poměrně vysokých poplatků za překročení hranic vozidlem s poznávací značkou z Jihoafrické republiky. V Botswaně pak často následuje prohlídka auta a věcí.

 

Jaké se nabízejí možnosti ubytování v Botswaně?

Během návštěv Botswany jsem vyzkoušela různé druhy ubytování od typických backpackers (někdy nečekaně velmi pěkné) až po luxusní lodges v národních parcích. V souvislosti s ubytováním v Botswaně je třeba mít na paměti velmi vysoké ceny (nejen) za ubytování. Botswana nepatří mezi levné destinace. Ubytování více než doporučuji mít zařízeno dopředu, stává se, že vouchery jsou v průběhu návštěvy vyžadovány a taktéž je třeba zdůraznit fakt, že ubytovacích kapacit zde není ještě příliš mnoho a hlavně bývají velmi rychle zcela vyprodané. Botswana rozhodně nepatří mezi země, kde si cestovatel řekne, že se někde ubytuje takříkajích „za pochodu“. Pokud nechcete platit tisíce korun za noc na osobu, zvolte ubytování mimo národní park. V Botswaně je důležité dávat si pozor na velké vzdálenosti v rámci země. Z místa A do místa B a mezi nimi nic není, žádná benzínová stanice, žádné ubytování, žádné občerstvení.

Botswana: originální ubytování

Nabízí Botswana pochoutky, které stojí za ochutnání?

V Botswaně jsem zažila jak grilování s místními, tak stravování v lodges. Můžete si zde například (byť za znatelně vyšší cenu než v Jihoafrické republice) dát steaky z místní zvěřiny (hlavně antilopí maso) a stejně jako v Jihoafrické republice a Namibii je i v Botswaně velmi oblíbený biltong, což je vlastně sušené maso. Osobně doporučuji si zakoupit kvalitní hovězí biltong v jednom z tradičních podniků v Maunu. Víno místní produkce (na rozdíl od piva) neseženete, vše je dovozem z Jihoafrické republiky.

 

Jakým způsobem je možné se v zemi domluvit?

V Botswaně je úředním jazykem angličtina, a pokud použijete její zjednodušenou formu (bez složitých vět a časů) troufám si říct, že se s ní všude domluvíte. Tswany, což jsou obyvatelé Botswany, považuji za jedny z největších afrických flegmatiků. Někdy je až milé sledovat, jak mohou i velmi jednoduché věci nefungovat.

Botswana: safari v národním parku Chobe

Je podle vás v zemi bezpečno?

Co je nutné zdůraznit, tak v Botswaně jsem se vždycky cítila bezpečně, nikdy jsem neměla pocit, že bych se měla něčeho obávat, už vůbec ne okradení. Nejhorším „přečinem“, který jsem zažila, byl policista na hranicích, který po mně chtěl Coca-Colu, a když jsem mu magickou plechovku podala, ihned zvedl závoru a pustil nás.

Botswana: vybavení vesnického domku

V Botswaně jsou nádherné národní parky. Které z nich jste navštívila?

Navštívila jsem národní park Chobe, Moremi Game Reserve a Makgadikgadi Pans National Park. Ty osobně považuji za nejdůležitější. Ráda se do nich, ať už sama nebo s turisty, vracím a i přes to se zde dá vidět pokaždé něco nového – třeba jen návštěva v jiném měsíci zcela změní pohled na daný národní park. Nádhernou oblastí je národní park Chobe, kde můžete zažít safari v autech s otevřenou střechou kolem stejnojmenné řeky Chobe, nebo zažít jedno z nejlepších říčních safari v celé Africe. Národní park Chobe je především domovem pro slony, při říčním safari se však můžete dostat do bezprostřední blízkosti také ke krokodýlům, stádům buvolů či k hrochům. V Moremi Game Reserve, která leží v oblasti delty Okavanga, můžete kromě výše zmíněného letu nad Okavangem absolvovat také vyjížďku po ramenech delty na tradičních ručně dlabaných monoxylech – lodích mokoro. Tak můžete absolvovat i celodenní výlet s piknikem na ostrůvku, kam chodí stáda zvířat nebo zažít několikadenní mokoro výlet s přespáním ve spacácích na ostrůvcích v deltě. Vícedenní varianta je skvělou volbou pro adrenalinovější povahy, kterým nevadí, že nebudou ve volné přírodě spát sami. Je totiž prakticky jisté, že blízko bude odpočívat některý ze zástupců velké pětky (slon, hroch, buvol, lev, leopard). V Moremi můžete absolvovat také klasické safari v autech s otevřenou střechou, pro rozlehlost rezervace však není možné zaručit, že uvidíte zvířata z bezprostřední blízkosti. V Makgadikgadi Pans National Park jsou pak pravidelně pořádány safari expedice včetně několikadenních se spaním na solné pláni nebo spojené s návštěvou pouště Kalahari a pěším safari s rangerem.

Botswana: místní dopravní značení

Je v Botswaně místo, které byste chtěla znovu navštívit?

Rozhodně bych ráda znovu navštívila deltu Okavanga a zopakovala si vyhlídkový let nad ní. Je zde taktéž spousta atypických lodges, které stojí za návštěvu a vždy se zde pro jejich zcela neobvyklou přátelskou atmosféru a úžasné prostředí budu ráda vracet. O jídle ani nemluvím. Mám tady také oblíbený baobab, kde turisty beru ráda na odpolední piknik.

 

Jak byste návštěvu Botswany celkově zhodnotila v porovnání s jinými africkými zeměmi, které jste již měla příležitost navštívit, a o kterých se spolu budete bavit příště?

Botswana je země, která se velmi snaží působit příznivě na turisty, ať už svou bezpečností, tak ekologickým přístupem a mechanismy trvale udržitelného cestovního ruchu, proto si získala přízeň turistů a ti se zde velmi rádi vracejí, včetně rodin s malými dětmi. Nádherné na této zemi je, že jedete kilometry a nic nemusíte vidět, ale pak vám najednou přes cestu z ničeho nic přejde slon, a to ani nejste v národním parku. Je to země, kde opravdu zažijete, co je to být spjat s přírodou a vidět zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Autor: Linda Kalašová

Zdroj fotografií: www.grandafrika.cz

Článek byl vydán: říjen 2014