Pořádáte na Madagaskar zájezdy prostřednictvím své cestovní kanceláře nebo toto místo navštěvujete pouze soukromě?

Jelikož jsme specializovaná cestovní kancelář, která se zaměřuje na Afriku a přilehlé destinace, tak zájezdy na Madagaskar samozřejmě pořádáme. Naším cílem je nabídnout klientům osobní znalost destinací, odbornost a hlavně cesty vždy realizovat (s ohledem na místní podmínky) podle zájmů a preferencí klienta. U Madagaskaru máme v nabídce hned několik variant. Jednak jsou to individuální zájezdy podle předem připravených itinerářů nebo privátní zájezdy na míru, které je možné absolvovat už při dvou klientech, případně za příplatek zorganizovat i pro jednoho klienta. Tyto zájezdy jsou s anglicky hovořícím místním průvodcem. Programy těchto zájezdů je možné upravit podle očekávání a konkrétních požadavků klientů – od letenek, přes ubytování, průvodce, stravování, výlety, termín, počet dní a podobně. Cena takového zájezdu není ale oproti skupinovým zájezdům nijak vyšší (často naopak nižší, jelikož nejsou nutné náklady na českého průvodce) a klienti mají možnost poznat Madagaskar pohodlně a v naprostém soukromí. Dále organizujeme oblíbené individuální pobytové zájezdy v nádherné lokalitě Nosy Be nebo na unikátním ostrově Svaté Marie, které lze prodloužit například o poznávací okruh Madagaskarem.

Madagaskar: blankytné moře v letovisku Ifaty

Proč by se měl turista rozhodnout zrovna pro Madagaskar?

Na Madagaskaru je stále možnost vidět unikátní přírodu a místní endemické druhy, různé typy krajiny (deštné lesy, pouštní krajina, pobřežní oblasti), je to jakési muzeum živoucích fosilií pod širým nebem (chameleóni, fosa, leguáni, bodlíni), kulturně velice rozmanitý ostrov. Stejně tak zde najdete nádherné pláže a korálové útesy. Madagaskar má co nabídnout jak milovníkům poznání, tak v oblasti relaxace a rozhodně stojí za návštěvu.

Madagaskar: praní prádla

Co je nutné vyřídit před cestou na Madagaskar?

Víza na Madagaskar nejsou potřeba, vyřizují se na místě při příletu a v současné době jsou pro české turisty zdarma. Samozřejmostí je cestovní pas platný ještě minimálně šest měsíců po odletu z destinace. Žádné očkování není na Madagaskar povinné. Obecně se doporučuje očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a mít v pořádku očkování proti tetanu. Toto doporučení ovšem platí pro jakékoliv výjezdy do exotických destinací. Před odjezdem doporučuji také návštěvu zubního lékaře. S sebou je třeba mít EURA v hotovosti, s bankomatem se dá počítat pouze v hlavním městě, platby kartou nejsou většinou možné (mimo luxusní rezorty). Doporučuji si udělat kopii zadní stránky pasu, kopii letenek, zařídit si cestovní pojištění (vyřizujeme individuálně v naší cestovní kanceláři) a vzít si s sebou minimálně dvě pasové fotografie. Na Madagaskaru se mluví francouzsky a malgašsky, takže se připravte na fakt, že anglicky se zde nedomluvíte (s obtížemi v hlavním městě). Profesionální anglicky hovořící průvodce je opravdovou nutností. Navíc úroveň znalostí angličtiny je i u místních průvodců často na velice různé úrovni.

Madagaskar: jeden z endemických druhů chameleonů

Jaké oblečení doporučujete na Madagaskar?

Obvykle balím pohodlná bavlněná trička a košile s dlouhými rukávy v khaki a béžových barvách a k tomu dlouhé pohodlné kalhoty, klobouk, sluneční brýle a nějakou teplou mikinu na večer. Není třeba brát s sebou hodně věcí, po cestě je vždy možnost věci přeprat. Na většině míst za poměrně malý poplatek vám je do druhého dne vyperou a vyžehlí.

 

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě Madagaskaru?

Jednou z nejdůležitějších věcí před cestou na Madagaskar je rozhodnutí, ve kterou sezónu chcete Madagaskar navštívit. Jestli v sušší a teplejší sezóně, ovšem s větším s počtem turistů nebo naopak v chladnějším a deštivějším období, s malým počtem turistů kolem vás.

Madagaskar: jedno z krásných ubytování v blízkosti národního parku Isalo

Než začneme Madagaskar detailně rozebírat, co vše jste schopni zprostředkovat, pokud se člověk rozhodne jet s cestovní kanceláří Grand Afrika? Na kolik ho to vyjde?

V naší cestovní kanceláři umíme zařídit a zprostředkovat veškeré myslitelné aktivity, které je možné na Madagaskaru realizovat. Z těch nejobvyklejších lze jmenovat návštěvy národních parků, místních vesnic, pozorování endemitů a keporkaků (velryb) nebo potápění mezi korálovými útesy a další. Například 14denní pobyt s anglicky mluvícím průvodcem v nízké sezóně (osobně doporučuji, protože je tady minimum turistů) vychází při účasti dvou osob na příznivých 32 800 korun včetně vnitrostátního přeletu (k ceně je třeba ještě připočítat mezinárodní letenku do Antananariva). Letenka Praha – Antananarivo vychází na cca 30 000 korun, záleží samozřejmě na preferované trase letu a letecké společnosti. Skupinový zájezd s českým průvodcem a anglicky hovořícím řidičem (maximální počet účastníků je 10 osob, abychom se mohli každému klientovi skutečně věnovat) vychází na 96 800 korun včetně letenky. V nabídce máme i další okruhy Madagaskarem včetně expedic, potápění, výlety na tradičních lodích – pirogách, výlety místním vlakem, pozorování keporkaků, okruh po hlavním městě a okolí s průvodcem, návštěvu vinic a továren na výrobu třtinového cukru a rumu, vanilkových nebo ylang-ylang plantáží a další. Všechny naše individuální zájezdy můžete absolvovat i ve vánočním termínu a při větší skupině i s českým průvodcem. Na rozdíl od některých cestovních kanceláří realizujeme všechny naše zájezdy včetně stravování (minimálně se snídaní) a v ceně zájezdu jsou zahrnuty i všechny vstupy a aktivity dle programu. Ubytování vždy odpovídání minimálně 3* standardu, takže ani v tomto ohledu není třeba obávat se místních podmínek. Přestože je Madagaskar chudá země, je zde velká paleta ubytování včetně ubytování v lodges zasazených v přírodě nebo skvělých rezortů s plážovými bary například v lokalitě Nosy Be.

Madagaskar: jezírko v národním parku Isalo s možností koupání

Mohla byste nám přiblížit přírodu na Madagaskaru?

Madagaskar byl jednou z prvních zemí světa, které začaly budovat systém chráněných území (první vznikly již v roce 1927). Není však žádným tajemstvím, že příroda Madagaskaru velice utrpěla lidskými zásahy a na mnoha místech se již jedná o zcela kulturně přetvořenou krajinu, příroda je v současné době zachovávána v národních parcích. Moje osobní doporučení ale zní, pokud chcete zažít Madagaskar takový, jaký skutečně ještě je, tj. včetně deštných pralesů a mangrovů, vidět lemury a baobaby a další enormní množství endemitů, které se na Madagaskaru nacházejí, není možné s návštěvou otálet, za pár let už by mohlo být pozdě. Na Madagaskaru nikdy člověk neví, jak se která vládna rozhodne pro záchranu národních parků či jejich obětování za vidinou velkých zisků. Zvláštností je, že na Madagaskaru nežijí žádné šelmy až na jednu jedinou výjimku, a tou je fosa madagaskarská. Volného pobytu v přírodě se není třeba obávat, fosa není pro člověka nebezpečná a je spíše raritou ji ve volné přírodě vůbec vidět.

Madagaskar: jízda městem v tradičním pousse-pousse (rikša)

Zajímavý je prý způsob osídlení, lidé žijící na Madagaskaru a jejich rituály.

Nachází se zde devatenáct etnických skupin. Devadesát procent obyvatel tvoří Malgaši, kteří se dostali na Madagaskar před přibližně před 1500 lety na kánoích z Indonésie. Obyvatelstvo dále tvoří Arabové, Indové, Francouzi, kreolská a komorská menšina. Madagaskar je směsicí kultur a kulturních vlivů, což se odráží jak v jazyku a dialektech, tak v jídle, bydlení, náboženství atd. Současný úřední jazyk malgaština (druhým je francouzština) je podobný indonéštině. Na Madagaskaru vedle sebe fungují tři náboženství, jež se často prolínají a doplňují: křesťanství, islám a animismus (tradiční africké náboženství). Etnika na Madagaskaru mají specifický typ domů a například také pohřbívání. Kolem hlavního města Antananariva a v centrální části se můžeme setkat s vysokými domy kultury Merino, dále tady žijí etnika Betsileo a Sihanaka.

 

Ostrovní lidé

Zajímavým etnikem v jihovýchodní oblasti jsou Antanosiové (tzv. ostrovní lidé), kteří jsou tradičními zemědělci a léčiteli. Speciálním rituálem v této oblasti je čtení ze semen. Z dalších zajímavých rituálů na Madagaskaru lze jmenovat obřad saba, při kterém dochází k obřízce dětí a poté uspořádání velkolepé hostiny ze zebu (dobytek s nápadným hrbem na hřbetě), v období červen-září se pravidelně koná obřad famadihana (tzv. otáčení kostí), při kterém rodiny přicházejí ke svým zemřelým předkům a převlékají je do nového šatstva, přitom tančí u jejich těl. Zajímavostí jsou i samotné hroby, ze kterých můžeme vyčíst mnohé ze života nebožtíka. Na hrobě je vztyčen tzv. alo-alo, což je v podstatě vysoká dřevěná tyč (někdy až dva metry vysoká) se soškami a výjevy ze života zemřelého. Neméně zajímavý je samotný pohřební rituál. V den pohřbu zabije rodina celé nebožtíkovo stádo zebu a maso náleží smutečním hostům, lebky zvířat včetně rohů pak zůstávají na hrobě.

Madagaskar: malgašské děti

Madagaskar: malgašská rodina

Mora mora

Při vzpomínce na obyvatele Madagaskaru se mi vždy vybaví dvě slova, která velmi často opakují – mora mora – vyjadřuje malgašský způsob života a dalo by se opsat asi takto „čas je nepodstatný v našem životě, neboť kam chceš, tak tam se vždycky dostaneš“. A fady – neboli tabu, které vyjadřuje vztah místních k tradiční animistické víře (některá zvířata jsou pro Malgaše fady – bojí se jich a tudíž je neloví) a úctu k mrtvým (například není možno fotografovat hroby – jinak by se podle místních zemřelý nenarodil do lepšího života).

Madagaskar: kopcovitá krajina

Madagaskar je mimo jiné zajímavý svou geologickou historii. Je to tak?

Madagaskar se před 180 miliony lety začal oddělovat od prapevniny nazvané Gondwana v místě dnešní Keni. Gondwana byl jeden velký superkontinent tvořený Afrikou, Jižní Amerikou, Arabským poloostrovem, Indickým poloostrovem, Austrálií a Antarktidou. Jižní Amerika se začala pohybovat směrem na západ, Indie na severovýchod, Austrálie a Antarktida na jihovýchod. Madagaskar byl oddělen od Afriky Mosambickým průlivem ve vzdálenosti 480 kilometrů od afrického kontinentu. Madagaskar se vyvíjel zcela odděleně od zbytku světa, proto je právě zde tak vysoká druhová endemičnost, která má obdobu jen na Havajských ostrovech. Vyvinul se tady také velmi zvláštní a unikátní ekosystém ve formě trnité buše (něco mezi lesem a pouští). Největší koncentrace endemitů na ostrově se nachází v oblasti kolem města Tuleár na jihozápadě ostrova po město Fort Dauphin na jihovýchodě ostrova, kde období sucha trvá celých jedenáct měsíců v roce. První lemuři se na ostrov dostali před 60 miliony lety vlivem cyklón z východní Afriky. Zajímavostí je i to, že Madagaskar byl osídlen lidmi teprve před 1500 lety. Některé zdroje v minulosti uváděly před 2000 lety. Je tak poslední oblastí světa, která byla osídlena lidmi.

Madagaskar: krajina ve skalnatém národním parku Isalo připomínající Grand kaňon v USA

A co místní fauna a flora?

Místní faunu a flóru nejde označit jinak než jako jedinečnou. Tolik endemitů asi nikde jinde na světě nenajdeme. Žije tady například 57 druhů endemických chameleónů (včetně nejmenšího druhu, který je velký asi jako krabička zápalek), 270 druhů hadů (žádný smrtelně jedovatý) a ještěrek, 7 druhů leguánů, 6 druhů baobabů (průměrný věk těchto stromů je 500 let) z 8 druhů na světě. Největší a jedinou šelmou na ostrově je endemická fosa, bylo zde popsáno na 12 500 druhů rostlin (85 % endemických), žije tady také jeden z největších švábů světa (Šváb madagaskarský tzv. syčící šváb – podle zvuku, které vydává). Co však nelze vynechat při návštěvě Madagaskaru jsou bezpochyby lemuři. Jedná se o primáty nacházející se pouze na Madagaskaru a několika málo okolních ostrůvcích. Je opravdový zážitek, když můžete potkat například vzácného lemura bambusového nebo makiho myšího (malý druh lemura, patří mezi nejmenší primáty světa) přímo ve volné přírodě během denního nebo nočního pěšího safari. Pro mě jsou lemuři úchvatní tvorové. Ti, kteří mi učarovali nejvíce, jsou sifaky – umí se nádherně ladně pohybovat (pohybu se říká tanec sifak) a při přeskakování ze stromu na strom zůstávají stále vzpřímené (přeskočit zvládnou až deset metrů). Naprostým zážitkem je ranní pěší safari za lemury indri (největší lemuři, kteří evolucí přišli o ocas) vydávající zvuky k ohraničování teritoria nebo večerní pěší safari za vzácným tvorem aye aye (lemur nazvaný ksukol ocasatý), který má oblibu ve vydlabávání kokosových ořech, k čemuž má vyvinutý asi deseticentimetrový prst. Poslouchat zvuk indriů a sledovat lemury zblízka je jedinečným zážitkem. Lemuři mají lidi rádi, a tak se nedivte, pokud vám některý z nich skočí jen tak za krk. (úsměv)

Madagaskar: lemur bambusový

Které z přírodních parků a rezervací stojí rozhodně za návštěvu?

Za návštěvu stojí určitě národní park Tsingy zapsaný v UNESCO (vápencové jehlovité skalnaté útvary v překladu „místo, kde člověk nemůže chodit naboso“), národní park Ranomafana (v překladu „horká voda“) tvořený deštným pralesem s možností vidět dvanáct druhů lemurů (včetně vzácného zlatého bambusového lemura), národní park Isalo připomínající Grand kaňon v USA, kde se po pěší túře kaňonem v suchých horkých podmínkách můžete bez obav vykoupat v nádherném přírodním jezírku s vodopádem a nabrat tak síly na další putování za lemury. Z dalších parků lze jmenovat národní park Andasibe, kde je možno se zaposlouchat do pronikavých zvuků indriů, národní park Amber Mountain s deštným pralesem, spoustou vodopádů, říček a pěti jezery nebo například národní park Andringitra známý svými jedinečnými skalními útvary. Velmi zajímavým místem je tzv. Alej baobabů, kde každý baobab je starší více než 1000 let, zážitek je vidět západ slunce nad touto baobabovou alejí.

Madagaskar: osobitý lemur sifaka

Madagaskar: podání ruky s místním lemurem

Je Madagaskar vhodným místem pro turisty toužící po odpočinku? Co třeba místní pláže?

Pláže s bělostným pískem ve slavném letovisku Ifaty patří k velmi oblíbeným u zdejších Francouzů. Nejoblíbenějším letoviskem je největší ostrov Madagaskaru – Nosy Be. Nabízí bělostné pláže s kokosovými palmami, tyrkysovou vodu, lemuří rezervaci na ostrově a všudypřítomnou vůni ylang-ylang. Dalším odpočinkovým rájem je tropický ostrov Svaté Marie přezdívaný ostrov pirátů s úžasnou vegetací, možnostmi pro potápění, mělkým mořem a historickými budovami na ostrově. Pokud se rozhodnete pro Madagaskar mimo hlavní turistickou sezónu, máte jedinečnou možnost být na plážích prakticky sami. Protože se kolem Madagaskaru nacházejí korálové útesy, je zde i výborná možnost pro potápění. Voda je celoročně velmi teplá a moře zatím nezatížené přílišným turismem.

Madagaskar: západ slunce v letovisku Ifaty u Indického oceánu

Jak je to obecně se službami na Madagaskaru?

Madagaskar je bývalá francouzská kolonie. V místech, kde žijí Francouzi, jsou služby uzpůsobeny francouzskému stylu – evropskému standardu, byť v místních podmínkách. Mimo větší města je to složitější. Pokud někde uvidíte označení hotel, neradujte se, že máte kde spát, jedná se o místní jednoduchou „restauraci“. Co se obchodů týče, pokud nemáte problém s nákupy na ulici, nemáte se na Madagaskaru čeho bát. V místních krámcích na ulici nebo na místních trzích nakoupíte vše, co potřebujete – od balené vody až po skvělé ovoce a zeleninu. Voda z vodovodního řádu není pitná, proto je třeba si dávat pozor na potraviny, ve kterých by mohl být led nebo jiná forma nebalené vody (džusy, zmrzlina). Infrastruktura na Madagaskaru vypadá tak, že pouze malá část cest na Madagaskaru je zpevněná (cca 10 %), proto je mimo tyto komunikace vhodné využít vozidla 4x4 a vnitrostátní přelety. Co se místních restaurací týče, je vhodné si některou vyzkoušet a ochutnat místní speciality, problémem může být komunikace (jídelníček ve francouzštině nebo malgaštině). Pokud se cestovatel bojí jídla v místních restauracích, doporučuji návštěvu restaurací jen ve větších městech a také samozřejmě jídlo v hotelech a lodges, kde jsou zvyklí na dodržování evropských hygienických standardů.

Madagaskar: majestátní baobab

V posledních letech jsem si velice oblíbila tzv. gastroturistiku. Jet na Madagaskar pouze za jídlem by byl hřích, nicméně čím by mě mohla místní kuchyně překvapit?

Místní kuchyně je směsicí kuchyně francouzské, indonéské, arabské, kreolské a africké. Co určitě musíte ochutnat, je vynikající steak ze zebu. Další specialitou je místní baobabový rum. Je k dispozici jen pár týdnů v roce a jen na pár místech. Jedná se o učiněnou delikatesu – rum z kvetoucích baobabů, s oříšky, medem a dalšími tajnými ingrediencemi. Na Madagaskaru se pěstují tři druhy rýže, ze které je z 95 % tvořen malgašský jídelníček (například všudypřítomné rýžové koláče). Kromě rýže tady můžete očekávat také lehké snídaně ve formě baget nebo pálivá jídla všeho druhu. Obecně pro Madagaskar jsou dvě jídla více než typická. Je to ravitot – maniokové listy (tlučené v hmoždíři) plněné vepřovým masem a romazava z listů lilku. Zajímavostí k ochutnání je místní víno, pivo typu pilsner Three Horses Berr (tzv. THB), kokosový likér a samozřejmě rum. Pro odvážlivce může být zajímavým zážitkem i místní limonáda – tzv. Bonbon Anglais, která se často míchá s pivem.

Madagaskar: návštěva místního krámku

Pro jaký typ turistů je podle vás Madagaskar nejvhodnější?

Madagaskar je vhodný spíše pro dobrodružnější povahy. Je možné ho navštívit v rámci individuálního zájezdu nebo v rámci skupiny, přičemž expedice na Madagaskar se dají absolvovat také s dětmi (i takto jsme už několik zájezdů realizovali). Madagaskar ale rozhodně není příliš vhodný pro cestovatele, kteří vyrážejí na vlastní pěst. Hlavní překážkou bývá jazyk, složitá infrastruktura a nepochopení místních zvyků. Proto jsou cesty do této destinace v drtivé většině realizovány přes cestovní kanceláře. Pro mě osobně je Madagaskar opravdovou srdeční záležitostí a moc ráda se sem vždy vracím.

 

Autor: Linda Kalašová

Zdroj fotografií: www.grandafrika.cz

Článek byl vydán: říjen 2014