Na úvod nás prosím seznam blíže se žralokem bílým. 

Žraloci jsou paryby a ty jsou vývojově starší než ryby. Zároveň je ale v mnohém předčí, mají větší a složitější mozky a nemají pravou kostru, pouze chrupavčitou. Proto se zachovalo tak málo fosilií, většinou pouze zuby. Velký bílý žralok je v současnosti největší dravou rybou světa. Větší jsou pouze žralok veliký a velrybí, ale ti se živí planktonem.Dorůstá až 6,5 metru délky a 3,4 tuny váhy. Vyskytuje se ve všech vodách tropického i mírného pásu. Nicméně je to žralok vzácný a preferuje teplotu vody mezi 15° a 22°C. Můžeme jej potkat i v tropech, ale byla by to obrovská náhoda. Jeho domovem bývalo i Středozemní moře, ale zdecimováním populace tuňáka obecného vymizel i žralok bílý. Pár jich zde asi ještě bude, ale jedná se o jednotlivce, nikoliv životaschopnou populaci. Na světě existují 3 oblasti, kde dochází k jejich větší koncentraci a kde se s nimi komerčně potápí v klecích. Je to Jihoafrická republika, mexický ostrov Guadalupe a jižní Austrálie, konkrétně Neptunovy ostrovy.

 

S kým jsi tam byl?

Já se za „Great White“ vypravil do Austrálie na loď největší legendy potápění se žraloky, Rodney Foxe. Narodil se 9.11.1940 a v mládí se živil lovem ryb harpunou pro místní restaurace. Jednoho dne byl v „práci“ napaden velkým bílým žralokem. Tento případ je mediálně známý a fakt, že Rodney útok přežil, je považován téměř za zázrak. Břicho bylo kompletně roztrženo a jeho obsah obnažen. Všechna žebra na levé straně zlomena. Bránice byla protržena, stejně jako plíce, lopatka rozdrcena, slezina vyhřezla, arterie přetnuty a Rodney byl doslova vteřiny od celkového kolapsu z vykrvácení. To vše jedno žraločí kousnutí.

 

Šlachy, prsty a palec na pravé ruce byly přeťaty a dodnes má Rodney část zubu v zápěstí. Zašití ran spotřebovalo více než 450 stehů. Po uzdravení se stal Rodney jedním z prvních konstruktérů protižraločích klecí a prvním operátorem na světě provozujícím komerční potápění se žralokem bílým. Stal se uznávaným expertem na tento druh a jeho znalosti i služby za 45 let praxe využily nejvýznamnější filmařské a vědecké týmy světa. V jeho šlépějích důstojně kráčí jeho syn Andrew, který byl s námi na lodi. Starý pán Rodney už se nepotápí a většinou tráví čas s manželkou v karavanu na cestách po Austrálii. Každá komerční výprava je současně vědeckou expedicí pomáhající mapovat populaci žraloků bílých v oblasti Neptunových ostrovů.

 

Nevíte, kde nejlépe srovnat cestovní pojištění? Na top-pojisteni.cz to jde snadno a rychle.

 

Žralok bílý

 

Jaký typ klece jste zvolili?

Co na to říct, nejsem odborník na klece :-D. Ale doufám, že byly dost pevné. Měli jsme celkem dvě, jednu hladinovou a jednu, která byla spouštěna jeřábem až ke dnu do hloubky 25 metrů. Většinou jsme preferovali tu hloubkovou, protože jsme se dostali doprostřed ekosystému, viděli i ostatní živočichy a mohli fotit žraloky zespodu.

 

Jak se vám žralok fotil? Jaký byl první dojem, když jsi žraloka bílého uviděl?

Z klecí se fotilo překvapivě dobře. Průzory byly dostatečně velké a když jsem se osmělil, otvíral jsem si posuvné dveře klece a strkal foťák žralokům do tlamy. Fotka je fotka (úsměv). První dojem je jednoznačně respekt. Velký bílý je samostatná kategorie. Člověka by polknul vcelku, mohutnost těla i tlama nahánějí hrůzu. Posléze si člověk všimne zvláštní netečnosti tohoto druhu, ale nesmí se nechat zmást a příliš unést. Žralok bílý klame tělem.

 

Klec

 

Jaký je zbytek ekosystému moře Austrálii? Co tam jiného můžeme vidět?

Já byl z potápění v Austrálii doslova nadšen. Život zde je úplně jiný, než v tropickém Indo-Pacifiku, který znám. Logicky. Úplně jiné druhy ryb, velcí korýši, největší sépie světa, největší mořští koníci světa, lachtani, prostě paráda. Jen ta voda byla na mě trochu studená.

 

Měli jste štěstí, že jste viděli lachtany šedé, jejichž hravost je pověstná. Jaký bylo hraní s těmito sympatickými živočichy?

Andrew rovnou říkal, že místní lachtani šedí se výborně fotí a měl pravdu. Nejsou to takové svištící neřízené střely, jako třeba lachtani na Galapágách. Plavou víc rozvážně, zdrží se před foťákem, nabídnou vám kus rostliny či korálu a kdyby k tomu došlo, tak doufám, že potápěči včas řeknou, že se blíží velký bílý.

 

Bylo něco, co se v těchto vodách nepovedlo zahlédnout, ačkoliv ses na to těšil?

Jedině snad další druh řasovníka, který se jmenuje anglicky Weedy Sea Dragon, jinak naprostá spokojenost. Kupodivu i viditelnost byla lepší, než jsem od studené vody jižního moře čekal.

 

Kdy se do Austrálie chystáš vrátit?

Zatím to neplánuji, ale to moře mě opravdu dostalo. Je stále velmi bohaté. Spousta živočichů, kteří nežijí nikde jinde. Lákají mě i místní velryby jižní, ale s těmi je to složité. Oficiálně se za nimi do vody nesmí a získat povolení je téměř nemožné. Takže se o to možná pokusím.

 

Lachtan

Sépie vějířovitá

Žralok bílý naráží do klece


 

 

Autor: Simona Zábržová

Autor fotografií: Tomáš Kotoučwww.tethys.cz

Článek byl vydán: listopad 2014