Strávila jste rok a půl v Indonésii. Jak k tomu došlo?

Devět let jsem pracovala od nevidím do nevidím v reklamní a produkční agentuře, při práci si dodělávala školy a starala se o občanské sdružení na pomoc opuštěným zvířatům. Už dlouho jsem cítila, že nutně potřebuji změnu. A tak, když kalich trpělivosti definitivně přetekl, sekla jsem s prací a rozhodla se, že poprvé odjedu někam opravdu hodně daleko.

Nusa Penida: meditace

Jela jste na vlastní pěst? Jak vše probíhalo? Musela jste před odjezdem zařizovat nějaké formality?

Odjezd byl velmi hektický, protože jsem už měla koupenou letenku a musela jsem stihnout zařídit spoustu věcí – od stěhování, přes úřední a administrativní záležitosti, práci na dálku, přerušení studia, až po vše spojené s cestou (vyřízení víz, mezinárodní řidičský průkaz, cestovní pojištění apod.).

Nusa Lembongan: šnorchlování

Pobývala jste na různých místech? Kde jste strávila nejvíce času?

Nejvíce času jsem strávila jednoznačně na Bali. Sem tam jsme vyrazili na nějaké výlety (ostrov Jáva, Lombok, ostrovy Nusa Lembongan, Nusa Ceningan, Nusa Penida, ostrůvky Gilis, Malaysie, Singapur, Austrálie), ale hlavní základnou bylo po celou dobu Bali.

Bali: odpadky

Bali: odpadky

Jak byste popsala Bali? Jak na vás působili místní lidé?

Místní lidé jsou velmi milí, usměvaví a srdeční. To neplatí pouze pro Bali. Musím říct, že všude na cestách jsem měla stejnou zkušenost, lhostejno, zda se jednalo o hinduisty, křesťany či muslimy. Všichni jsou velmi ochotní a často ti nejchudší, nemají nic a ještě dají.

Bali: návštěva šamana nedaleko města Ubud

Je podle vás Bali ovlivněno náboženstvím?

Bali je silně ovlivněno náboženstvím, které zásadně prostupuje do života tamních lidí. Bez nadsázky si troufám říct, že jsou lidé otroci svého náboženství, přičemž nehodnotím, zda je to správně nebo špatně. Pracují za velmi nízké mzdy a velká část platu je využita právě pro nejrůznější ceremoniály. Ne nadarmo se o Bali hovoří jako o ostrově bohů a démonů. Náboženství je zde nadřazeno všemu.

Muslimská Indonésie, hinduistická Bali a křesťanské kostely, aneb všechno jde, když se chce

Nusa Lembongan

O Bali se píše spousta krásných věcí, ale určitě ne vše je tam ráj. Má ostrov i odvrácenou stranu? Prozradíte nám něco, co v turistických příručkách či v brožurách cestovních kanceláří nenajdeme?

Každá mince má dvě strany a ukazuje-li vám někdo pouze jednu, není to seriózní zdroj nebo tím pouze sleduje nějaký svůj zájem. V případě Bali tomu není jinak. Jestliže si někdo myslí, že je Bali téměř opuštěný, původní a zachovalý ostrov či snad přímo džungle, není tomu už řadu let tak. Bali je civilizace. Najdete tady naprosto vše, na co jste zvyklí z našich civilizovaných zemí. Doprava na Bali je velkým smogovým dobrodružstvím, zácpy jsou tu na denním pořádku. Po ulicích i plážích se toulají stovky opuštěných psů. Ne na každém kroku jsou k vidění ta překrásná rýžová pole z fotek (za těmi už musíte jezdit do odlehlejších míst), všude je však k vidění nekončící betonová zástavba a miliony turistů. Kuta – hlavní centrum Bali, je jako jedna velká Stodolní ulice (pozn. autora: Stodolní ulice se nachází v centru Ostravy a je unikátním fenoménem ostravského společenského života. V ulici samotné a v jejím těsném okolí se nacházejí desítky barů, restaurací a klubů.) a to se vším všudy – bary, diskotéky, prostitutky, enormní nárůsty HIV. Opomenout nelze ani problematiku odpadů, která je nepřehlédnutelná a v deštivé sezóně, kdy se všechny odpadky vyplaví z odtokových kanálů do ulic, až odpuzující.

Bali: rýžová pole

A co místní pláže? Máte nějaké ověřené tipy?

V souvislosti s plážemi je velmi podstatné zmínit, že Bali je především surfová destinace, tzn. na většině míst se nedá koupat kvůli silným vlnám. Na jihu ostrova jsou pláže se světlým pískem, ale jestliže půjdete pomyslně od letiště na sever, písek tmavne, a to až do černa. Jižní část ostrova – Bukit – je vlastně skála, takže pláže jsou tu poměrně malé a vzdálenost mezi nimi musíte zdolávat na motorce. Pokud však směřujete například do oblasti Canggu (tzn. severněji od letiště), pláže jsou krásně široké a propojené, z jedné dojdete pěšky na druhou.

Bali: Nusa Ceningan

 

Bali: Nusa Lembongan se sopkou v pozadí

Měla jste příležitost potápět se, případně šnorchlovat?

Z potápění mám velký respekt a přiznám se, že jsem jej ještě nezkoušela, přestože možností bylo nespočet. Šnorchlování, které rozhodně nezklame, zažije každý na ostrůvcích Gilis. Můžete se vydat lodičkou na organizovaný výlet, kdy vám loď přistaví na konkrétních místech, nebo prostě jen vezmete šnorchl a plavete kousek od ostrova. Kromě překrásných korálů a pestrobarevných rybiček potkáte velmi často také velké želvy. Specialitu nabízí můj oblíbený ostrov Nusa Lembongan, kde se můžete vydat za šnorchlováním do zátoky, kterou každé ráno pravidelně navštěvují manty (obří ryba, která svým pohybem připomíná let ptáků). Veškeré vybavení je bez problémů k zapůjčení, takže své batohy nemusíte zatěžovat ploutvemi ani šnorchlem.

Bali: tanec Kecak

Na Bali jste pobývala dlouhou dobu. Kde jste byla během té doby ubytovaná?

Když opomenu velmi časté stěhování, většinu času jsem byla ubytovaná ve vile, kterou jsme si dlouhodobě pronajímali. Pokud by měl někdo zájem o ubytování na Bali, může se na mě obrátit. Garantuji nabídku osobně prověřeného ubytování.

Bali, Ubud: opičí rodinka v Monkey Forestu

Jak vám chutnala místní strava?

Místní stravu jsem si opravdu zamilovala. Všechno jídlo je totiž čerstvé, lehké, zkrátka zdravé. Přestože se neustále opakuje rýže, nudle a různé přílohy k nim, zvykla jsem si a co se jídla týče, nepociťovala jsem žádnou potřebu po tradiční české kuchyni, na které jsem vyrostla. Cenově je jídlo levnější než v České republice, ale velmi záleží na tom, kde se stravujete. Místní restaurace, tzv. warungy, nabízejí stále stejné jídlo, ale ceny jsou tu příjemné. Komu se rýže a nudle rychle přejí, najde zde mnoho restaurací, kde se jim vyhne, avšak musí si již připlatit (srovnatelně jako v ČR).

Barong: mytologická postava v hinduistickém náboženství na Bali

Barong: mytologická postava v hinduistickém náboženství na Bali

Jakou životní úroveň si může běžný člověk na Bali dopřát? Je život tam nákladný? Jakým způsobem jste si na Bali vydělávala?

Myslím, že obecně se traduje, že život na Bali je super levný. Nejsem zastáncem tohoto tvrzení, naopak se domnívám, že je velmi srovnatelný se životem v České republice, tedy co se základních nákladů na život týče. Jak už jsem zmínila, na Bali je velmi levná pracovní síla (měsíční mzda například za každodenní úklid je okolo 1 300 Kč), je tu velká přezaměstnanost, rozhodně tedy nelze spoléhat na to, že si zde snadno najdete práci, nemluvě o drahém pracovním povolení. Než jsem začala cestovat, měla jsem určitou částku naspořenou na účtu a kromě toho na dálku pracuji. Kde je můj notebook, tam mám práci a tedy alespoň nějaký pravidelný příjem.

Bali, pláž Seminyak: surfová destinace

Jaká další místa, která stála za to, jste v Indonésii navštívila?

Pokud mám některá místa vyzdvihnout, pak ostrov Lombok, který mě na rozdíl od Bali okouzlil panenskou přírodou, na Red Islandu (na ostrově Jáva) jsem viděla nejkrásnější západ slunce ve svém životě a město Jogjakarta mě naprosto strhlo svou atmosférou. Ale těžko některé místo nadřadit ostatním, všechna mají své kouzlo.

Cesta lodí z Lomboku na Gili ostrovy

Bali: vždy usměvaví Balijci

Jakým způsobem jste výlety podnikala? Nebo jste na jednotlivých místech vždy zůstala delší dobu? Šlo to zvládnout finančně?

Na jednotlivé výlety jsme se vždy dohodli a absolvovali je zpravidla ve více lidech. Kombinace skútr a loď byla nejčastější, do vzdálenějších destinací jsme cestovali letecky. Podle preferencí zúčastněných jsme se buď pohybovali z místa na místo nebo tam, kde se nám hodně líbilo, jsme zkrátka zakotvili na několik dní. Každé cestování samozřejmě něco stojí, ale finančně se to rozhodně zvládnout dalo, snad s výjimkou Austrálie, kde je opravdu velmi draho.

Nusa Lembongan: rejnok manta

 

Nusa Lembongan: rejnok manta

Neměla jste problém se na Bali domluvit?

Na Bali není problém domluvit se anglicky, a to ani v případě lámavé angličtiny jako je ta moje. Když se navíc naučíte základní indonéská slovíčka, která se všude neustále opakují, místní se s vámi dají kdykoliv rádi do rozhovoru. A když ani to nefunguje, pak to jde i lidově řečeno rukama nohama.

Nasi campur: tradiční jídlo na Bali

Během svého cestování jste navštívila také ostrov Jáva, podívala jste se do Malajsie, Singapuru a Austrálie. Kde se vám líbilo nejvíce?

Přestože jsem milovník přírody, při cestě do Austrálie jsem se vydala rovnou do města Sydney. Moc se mi líbila tamní atmosféra – nekonečné parky, úplně odlišné stromy, zvířata, hory, pláže, překrásná příroda okolo Sydney a další. Potkala jsem tam úžasné lidi. Díky tomu všemu jsem si z Austrálie přivezla asi nejkrásnější zážitky.

Austrálie: medvídek koala

Austrálie, Sydney: opera

Dokázala byste si představit život na Bali na trvalo?

Tuhle otázku jsem sama sobě položila už milionkrát. Není pochyb o tom, že mi Bali přirostlo k srdci, ale žít tam na trvalo si z mnoha různých důvodů, představit opravdu nedokážu. Oceán, pláž, slunce, milí lidé, spousta volného času to jsou jednoznačně důvody hovořící pro. Když však vezmu v úvahu deštivou sezónu, téměř nemožnost pracovní realizace (míním například ve svém oboru), naprostý stereotyp života (ostrov má cca 100 x 150 km, takže jej poměrně rychlo poznáte a všechny výlety, činnosti i sportovní aktivity pak pouze neustále opakujete nebo se celé dny poflakujete), absence rodiny, letitých přátel apod. to jsou důvody hovořící proti. Všeho se jednou přejíte, a tak pro sebe teď hledám ten nejschůdnější kompromis – propojení dvou světů, které mám ráda.

Meno, Gili Islands: východ slunce

Bali: západ slunce na pláží Pererenan

Můžete nám popsat nějaký opravdu hodně intenzivní zážitek z cest?

Jeden z mých nejintenzivnějších zážitků jsem si přivezla právě z Austrálie, kam jsem letěla z Bali přímo do zimního období. Upřímně řečeno, neměla jsem ponětí o tom, co je to doopravdy zima v Austrálii. Letěla jsem sama, pouze s příručním (7 kg) zavazadlem. Tou dobou zrovna kolem Sydney migrovaly velryby, takže jsme vyrazili na společný výlet s přáteli, které jsem tam poznala. Na lodi byla nepopsatelná zima. Když jsme ale velryby pozorovali, měla jsem slzy v očích, srdce jako by se zastavilo a nevěřila jsem tomu, co vidím. Říká se, že jsou to ty tiché momenty, kdy mluví duše. Tam jsem ji poprvé i slyšela.

 

Autor: Linda Kalašová

Autor fotografií: Lada Nejčevová, Ubytování na Bali

Článek byl vydán: listopad 2014