Dočetla jsem se, že Uganda je jednou z nejkrásnějších afrických zemí. Má mimořádné přírodní scenérie s horami, jezery a vodopády a velké množství národních parků. Souhlasíte? Které národní parky stojí za návštěvu?

Naprosto souhlasím. Uganda dokáže nabídnout opravdu mnoho. Milovníkům přírody i klientům vyznávajícím komfort a zážitky nebo naopak cestovatelům hledajícím outdoorové aktivity. Z národních parků bych ráda zmínila Bwindi Impenetrable National Park, kde můžete pozorovat z opravdové blízkosti unikátní horské gorily a kde se nacházejí také pralesní sloni a další unikátní fauna a flóra. Za návštěvu určitě stojí i národní park Kibale s největší koncentrací primátů na světě nebo malý ale kouzelný národní park Lake Mburo, kde je možné – vzhledem k absenci šelem – absolvovat pěší safari či známý Murchison Falls National Park nebo Queen Elizabeth National Park s populací unikátních stromových lvů a největší koncentrací hrochů na světě. A zapomenout nemohu ani na horský národní park Rwenzori Mountains, který je ideální k trekování.

Uganda: cesta do národního parku

A co návštěva vodopádů? Organizujete pro své klienty nějaký speciální výlet?

Návštěvu vodopádů na Nilu určitě doporučuji. V rámci naší cestovní kanceláře organizujeme běžně výlet k vodopádům v největším ugandském národním parku Murchison Falls. Ať už se jedná o plavbu nebo prodlouženou variantu, která vás zavede až přímo k samotným vodopádům. V průběhu tříhodinové plavby je navíc možnost pozorovat vodní ptactvo, slony, hrochy. V rámci safari v tomto národním parku je pak možnost spatřit i žirafy, slony, buvoly i šelmy. Další zajímavostí je návštěva pramene Nilu v blízkosti města Jinja.

 

Na kolik člověka vyjde plavba k vodopádům Nilu? Je plavba k vodopádům bezpečná?

Plavba na Nilu je obvykle součástí návštěvy národního parku Murchison Falls, platí se nejen za plavbu, ale i za vstup do parku. Plavba lodí k vodopádům je zcela bezpečná, jedná se o bytelné a udržované turistické lodě pro několik desítek osob. Loď ovšem nezajíždí až přímo k samotným vodopádům, ale zastaví v bezpečné vzdálenosti, odkud je možné vodopády pozorovat. Pokud prší, je vhodné mít s sebou pláštěnku, abyste si mohli plnými doušky vychutnávat plavbu přímo z horní paluby. Nezbytným vybavením při plavbě k vodopádům Nilu je místní pivo Nile, doporučuji variantu Nile special. (úsměv) Pivo si můžete zakoupit přímo na lodi. Pokud turisté pokračují dále až k vodopádům (pěší trek) je třeba nezapomenout na vhodnou obuv.

Uganda: děti rády pózují před fotoaparátem

Uganda je skvělým místem pro milovníky trekingu. Přijdou si klienti na své i v tomto ohledu? Jak náročné trekingy pořádáte?

Běžně v Ugandě organizujeme trekování v národním parku Rwenzori Mountains (od lehkých treků přes náročnější – několikadenní) a především trek ke gorilám. Nově jsme připravili unikátní zájezd, který kombinuje trek za gorilami v Ugandě i Rwandě. Klienti tak mohou porovnat zážitky z návštěvy horských goril v obou zemích. To vše je doplněné o luxusní ubytování s nádhernými výhledy. Klienti bydlí postupně v lodges s výhledem na deštný prales, na jezero Mutanda a luxusní lodge s výhledem přímo na vulkán. Vstupy ke gorilám, které stojí k dnešnímu dni 600 resp. 750 dolarů na osobu (Uganda resp. Rwanda) jsou zahrnuty v ceně zájezdu. I přes poměrně vysokou cenu těchto vstupů je ale nutné zdůraznit, že se jedná o jedinečný zážitek.

Uganda: trek za gorilami; gorilí samec tzv. silverback

Trek za horskými gorilami je jistě nevšedním zážitkem, ale musím se opět zeptat na bezpečnost. Gorily ve volné přírodě ve mně budí strach a hrůzu.

Osobně jsem nikdy nezažila nepříjemnou situaci a rozhodně ne žádné napadení. Vždy jsou totiž navštěvovány vybrané skupiny goril (gorilí rodiny), které jsou na přítomnost turistů přivykány několik let, takzvaně habituovány. Pokud klienti dodržují základní bezpečnostní pravidla zmíněná na předtrekovém brífingu, jedná se o naprosto bezpečnou aktivitu. Pro zajištění úspěšnosti cesty a stoprocentní bezpečnosti je trek za gorilami organizován místními průvodci, včetně ozbrojeného průvodce, kteří velmi dobře znají místní terén a jednotlivé gorilí rodiny. Ke gorilám se vždy dostanou jen malé skupinky turistů, což gorilám umožňuje, aby turisty při svých denních aktivitách prakticky nevnímaly. Setkání s gorilami téměř tváří v tvář je pro většinu lidí opravdu silným životním zážitkem.

Uganda: hroch v národním parku Queen Elizabeth

Uganda: slon v národním parku Murchison Falls

Uganda je prý šimpanzím rájem. Navštěvujete se svými klienty místa, kde mohou rozverné šimpanze pozorovat?

Šimpanze při cestě do Ugandy není možné vynechat. Existuje více míst, kde je lze pozorovat, ne vždy ale s odpovídajícím úspěchem a trek za šimpanzi se může proměnit v některé oblasti až v malý horor (i vzhledem k náročnosti terénu) s nulovým výsledkem v podobě spatřených šimpanzů. Mluvím z vlastní zkušenosti, treků k šimpanzům jsem absolvovala už několik a v různých oblastech. To vše na úkor ušetřených několika desítek dolarů a přispívá k tomu také neznalost konkrétních specifik treku u některých místních tour operátorů. Našim klientům zajišťujeme trek k šimpanzům v ověřené (ale o trochu dražší oblasti) s větší jistotou jejich spatření – téměř stoprocentní, zatím se nestalo, že by naši klienti šimpanze neviděli – a navíc tato lokalita umožňuje vidět šimpanze z větší blízkost a trek netrvá tak dlouho. V Ugandě je však možnost pozorovat nejen gorily a šimpanze, ale i další primáty, jakou jsou kočkodani, guarézy, paviáni a další.

 

Jak je to v Ugandě s nabídkou ubytování a možností stravování? Je možné se v zemi ubytovat i v případě, že by jel člověk na vlastní pěst?

V případě ubytování na vlastní pěst bych byla v Ugandě trochu opatrná, především co se národních parků týče, mohlo by se jednoduše stát, že by turista jezdil velké vzdálenosti od ničeho k ničemu, než by našel ubytování (hlavně v hlavní sezóně). Jinak Uganda nabízí širokou paletu ubytování. Byť platí pravidlo, že hvězdičkový komfort na jihu Afriku neodpovídá tomu na východě Afriky (na východě většinou musíme o hvězdičku ubrat). Nicméně kvalita ubytovacích kapacit se v Ugandě stále zlepšuje. Najdeme zde i nádherné lodge v národních parcích přímo mezi zvířaty s romantikou safari z dob Joy Adamsové a lvice Elsy. Co se stravování týče, vybaví se mi ihned matoke – zelené banány určené k vaření a přípravě přílohy k pokrmům v podobě banánové kaše. Opravdu chutná záležitost, často doplněná o různé druhy kořeněných omáček. Nesmíme také zapomenout na místní kávu a čaj, různé druhy ovoce a zeleniny a místní chutné ryby – především tilapie.

Uganda: mládě paviána v národním parku Kibale

Uganda nepatřila k nejbezpečnějším zemím, zejména kvůli probíhající občanské válce. Jaká je v Ugandě aktuální situace? Může se člověk bez obav pohybovat venku sám i v noci?

Uganda je bezpečnou zemí, ani v odlehlejších vesnických oblastech nevidím problém s pohybem venku. Lehce na pozoru bych se měla snad jen v hlavním městě Kampale. Jelikož se ale jedná o velkoměsto, nelze se tomu moc divit. Klasické turistické oblasti ale neměly ani v minulosti omezení z hlediska bezpečnosti. Ještě před několika lety byla výjimkou viditelně chudší severní část země. I sem už ale pomalu začíná proudit turistický ruch. Návštěvu Ugandy (včetně severní části) bych zvažovala z hlediska bezpečnosti pouze v době konání voleb, ale toto pravidlo platí pro všechny africké země.

Uganda: vodopády Murchison Falls

Nedávno jsem si četla článek pojednávající o zákonu proti homosexuálům v Ugandě. Jak to je ve skutečnosti? Jsou v Ugandě homosexuální turisté vítáni nebo by se měli této destinaci vyhnout? Jací jsou vlastně místní?

Uganda je země, která je vyloženě orientovaná na turistický ruch a místní si důležitost turistického ruchu velmi uvědomují. Proto si nemyslím, že by místní chtěli homosexuální turisty nějakým způsobem ostrakizovat. Mimo to Uganďané jsou velice milí a usměvaví lidé. Na druhou stranu je třeba říct, že (podobně jako v některých dalších afrických zemích) nemají v Ugandě na růžích ustláno albíni (černoši se zeslabeným pigmentem a vybělenou kůží) a již zmínění homosexuálové, pokud patří do místní komunity. Místní zákony je ale třeba brát s ohledem na místní situaci a podmínky, přičemž zprávy v evropských médiích mohou být často zkreslené. Vzpomeňme například na až mediální hysterii spojenou s ebolou. Co se týká obyvatel Ugandy, zvláštní a velmi zajímavou skupinu tvoří Pygmejové. Ty „nejopravdovější“ z kmene Baka můžeme navštívit v Kamerunu, Gabonu nebo Kongu. V Ugandě pak najdeme zástupce kmene Twa. Pygmejové jsou vzrůstem malí lidí pocházející z pralesa. V Ugandě jsou Pygmejové velice srdeční a přátelští, rádi vám zatancují, ochotně seznámí s celou vesnicí a ukáži, jak bydlí v domech z proutí a listí. Při návštěvě pygmejské vesnice je ovšem nezbytný místní průvodce, Pygmejové mají totiž občas problémy s alkoholem a místní průvodce dokáže případná nedorozumění včas zažehnat.

Uganda: pygmejské ženy

Funguje v zemi pravidelná autobusová doprava? Jaké další možnosti cestovatel má, jestliže je v zemi na vlastní pěst a chce podnikat výlety?

V Ugandě, podobně jako v dalších afrických zemích, funguje doprava minibusy, přičemž hlavní města jsou spojena autobusy. O pravidelné autobusové dopravě se příliš hovořit nedá, pokud se cestovatel chce dostat do turistických míst. Proto doporučuji cestování autem s řidičem, a to i z důvodu stavu ugandských silnic a afrického stylu řízení. Navíc, pokud cestujete vozem, je možné téměř kdekoliv zastavit a bez obav se projít místní krásnou krajinou. Při návštěvě národních parků pak určitě doporučuji vůz 4x4 a zkušeného místního řidiče. V některých oblastech (hlavně vesnických), můžete mít problém s domluvou v angličtině, byť angličtina je v Ugandě úřední jazyk. V Ugandě ale i kdekoliv jinde v Africe, nebo dalších exotických destinacích platí pravidlo, že zajištěním služeb u spolehlivého partnera, si ušetříte nejen spoustu nervů, času, ale často i dost peněz. Šance, že natrefíte na nepoctivce nebo v lepším případě amatéry, kteří s turistikou nemají zkušenosti (případně může jít i o zavedenou firmu, která ale pojímá služby v africkém stylu nebo z afrického úhlu pohledu), je zde opravdu velká a vyšší cena rozhodně není zárukou kvality, často spíše naopak.

Uganda: žirafy v národním parku Murchison Falls

Důležitou informaci představuje také vízová povinnost. Je vyřízení víz do Ugandy snadné? Jaké další formality jsou nutné vyřídit před cestou do Ugandy?

Víza se vyřizují na letišti a nejedná se o žádnou komplikaci, je třeba mít volnou stránku v pase a padesát dolarů v kapse, cestovní pas platný šest měsíců po příletu. Povinné je očkování proti žluté zimnici, byť žlutá zimnice se zde prakticky nevyskytuje. K doporučeným očkováním patří běžné cestovatelské očkování: žloutenka A a B, břišní tyfus, navíc se doporučuje meningokoková meningitida (spíše ale pro delší cesty do odlehlejších oblastí). Doporučuji zkontrolovat platnost vakcíny na tetanus a zajít si před odletem na zubní prohlídku.

Uganda: rovník

Jak by podle vás měla vypadat „pozvánka“ do Ugandy?

Uganda je nádherná země, zelená, plná banánových plantáží, zvířat, národních parků, milých a usměvavých lidí. Je vhodná pro menší skupiny s průvodcem a zkušenější individuální turisty. Pokud vás láká netradiční životní zážitek v podobě návštěvy horských goril nebo šimpanzů v jejich přirozeném prostředí a opravdu zblízka, pokud chcete vidět největší množství hrochů na jednom místě, mít možnost vidět stromové lvy, vidět největší africké jezero – Viktoriino, jedno z nejhlubších afrických jezer Bunyonyi v nadmořské výšce kolem 2000 m n. m. – v němž se lze i koupat – pak je pro vás Uganda tou pravou destinací.

 

Autor: Linda Kalašová

Zdroj fotografií: www.grandafrika.cz

Článek byl vydán: listopad 2014