Jak dlouho již realizujete zájezdy do Rwandy? Přeci jen je to země, která prožila občanskou válku. Je připravena na turisty?

Občanská válka proběhla ve Rwandě v roce 1994, od roku 2000 je v zemi bezpečno a Rwanda se stala díky horským gorilám a unikátní přírodě turistickou destinací východní Afriky s velkým potenciálem.

 

Je podle vás Rwanda stále ještě zapomenutá a turisty opomíjená země nebo to už neplatí?

Turistů je zde o poznání méně než v jiných „tradičnějších“ destinacích, nicméně už i Rwandu turisté objevili. Rwanda je drahá avšak unikátní destinace, proto většina turistů dává přednost levnější Ugandě nebo volí návštěvu Rwandy jen „na skok“ – přejezd jen na několik málo dní.

Rwanda: cesta pralesem Nyungwe

Rwanda: země kávových a čajových plantáží

Máte při návštěvě této země nějaký konkrétní cíl?

Určitě trek za horskými gorilami a nádherná rovníková příroda, to vše doplněné o vysokohorské prostředí, jelikož většina území Rwandy se nachází v horském prostředí více než dva tisíce metrů nad mořem. Zájezd do Rwandy většinou začíná v hlavním městě Kigali návštěvou památníku genocidy a zajímavostí může být i návštěva světově známého Hotelu Rwanda (Hotel Des Mille Collines). Ve Rwandě na návštěvníky čekají všudy přítomné čajové a kávové plantáže, překrásné jezero Kivu a samozřejmě horské gorily, jejichž návštěva patří k opravdu silným životním zážitkům. V neposlední řadě je třeba ve spojení se Rwandou zmínit čistotu. Naprosto nevídanou čistotu. Neuvidíte tady žádné plastové lahve, žádné plastové sáčky ani jiné odpadky. Rwanda je čistotou pověstná a doslova posedlá – ani se špinavým autem nesmíte ve Rwandě jezdit. (úsměv)

Rwanda: výhled na jezero Kivu s pohledem do Konga

Na co se mohou těšit příznivci safari?

Rwanda není typickou safari destinací jako jízda v autech s otevřenou střechou, pláně a na nich spousta zvířat a podobně. I přesto má milovníkům zvířat a přírody hodně co nabídnout. Například deštný prales Nyungwe – jeden z největších pralesů ve východní a centrální Africe, domov třinácti druhů primátů včetně šimpanzů. Žije zde několik habituovaných šimpanzích rodin s celkovým počtem 80 jedinců. Navíc tady najdeme více než 310 druhů ptáků (z toho 26 druhů endemických). Pro pozorování ptáků je prales Nyungwe jednou z nejlepších destinací v celé Africe. Můžete tady například absolvovat takzvanou canopy walk, což je přibližně hodinu a půl dlouhá poznávací trasa vedoucí po zavěšených lávkách přímo v korunách stromů deštného pralesa. Nevšední zážitek, při kterém je možné kromě jedinečné flóry pozorovat také pestrou místní faunu včetně několika druhů primátů.

Rwanda: jeden z rezortů u jezera Kivu se soukromou pláží

Rwanda: trek za horskými gorilami

Do Rwandy se jezdí mimo jiné za horskými gorilami. Své klienty berete na gorily i v Ugandě. Kde je pozorování goril nejlepší?

Návštěva ohrožených horských goril je v obou zemích jedním z hlavních turistických lákadel. Letošní novinkou v naší nabídce je netradiční spojení návštěvy horských goril v obou zemích – ve Rwandě i Ugandě. Horské gorily jsou zvířata žijící ve volné přírodě a nelze se jednoznačně spolehnout na to, že je pokaždé rychle vystopujete, že budou mít dobrou náladu, že je uvidíte z bezprostřední blízkosti a podobně. I proto nabízíme unikátní zájezd, který klientům umožní porovnat tento zcela jedinečný zážitek v obou zemích. Tím si vlastně klienti sami odpoví na otázku, kde je pozorování goril opravdu nejlepší. Je to taková třešinka na dortu dokreslená naprosto fantastickým ubytováním s dech beroucími výhledy – například na deštný prales, jezero Mutanda nebo vulkán Mout Sabinyo. Co se týče zájezdů pouze do Rwandy, tak ty samozřejmě pořádáme včetně nebo také bez návštěvy horských goril (to stejné platí i v případě Ugandy).

 

Dočetla jsem se, že ve Rwandě je velice atraktivní okolí jezera Kivu – krásné pláže, výhled na čtyřtisícové vulkanické vrcholy apod. Berete tam své klienty? Kde všude se dá ve Rwandě koupat?

Jezero Kivu je opravdu nádherné. I slavní cestovatelé Hanzelka se Zikmundem právě cestu kolem jezera Kivu označili za nejkrásnější úsek na celé své cestě Afrikou. Jezero Kivu proto nemůžeme při pořádání zájezdů do Rwandy vynechat. Nachází se zde také kvalitní rezorty s krásnými plážemi (včetně soukromých). Samozřejmostí je možnost okusit u jezera Kivu výborné místní delikatesy. A právě pláže v oblasti kolem města Gisenyi jsou považovány za nejkrásnější vnitrozemské pláže v celé Africe a jezero Kivu je jedinou možností, kde se lze ve Rwandě bezpečně koupat.

Rwanda: pláž u jezera Kivu

Rwanda: jedna z nejčistějších zemí světa

Přijdou si ve Rwandě na své tzv. gastroturisté? Na jaké místní pochoutky se mohou těšit?

Světově známá je rwandská káva a čaj, který se v zemi pije zásadně s cukrem a mlékem. Co se týče rwandské kuchyně, ta nám může připadat jednodušší. Je založená především na ovoci, jako jsou banány nebo papája, dále pak zelenině – především fazole, sladké brambory, kasava nebo kukuřice a chybět nesmí také rozličné množství kaší. Dopřát si můžete i grilované ryby, maso, poměrně kvalitní pivo nebo místní alkohol vyráběný z banánů nebo kukuřice. Nicméně Rwanda v tomto ohledu nepatří mezi vyhlášené gurmánské destinace a pro opravdové gastroturisty doporučuji spíše destinace jihu Afriky, jako je Jihoafrická republika nebo Namibie, případně tradiční země východní Afriky, kde je kvalita gastronomie v turistických resortech na vyšší úrovni.

Rwanda: výhled na jezero Kivu

Zájezd do Rwandy zprostředkováváte s plným servisem? Zařídíte formality, letenky, ubytování, jídlo, výlety s průvodcem? Kolik za takový zájezd klient zaplatí?

Klienti si mohou vybrat individuální variantu, kdy je zájezd možné zorganizovat už od jedné osoby a to buď s anglickým nebo také s českým průvodcem. Skupinové zájezdy pak do všech destinací organizujeme do maximálního počtu 10 osob, aby bylo možné zajistit komfort opravdu všem klientům a samozřejmostí je český průvodce. Víza nebo povolení ke vstupu ke gorilám, které je nutné zařídit dopředu, zajišťujeme. Klient od nás dostává plný servis, pokud se to dá takto nazvat. Cena zájezdu pak závisí na délce zájezdu, počtu osob, typu ubytování a všech zvolených aktivitách. Nicméně, jak jsem zmiňovala už dříve, Rwanda patří mezi dražší africké destinace. Individuální zájezd do Rwandy je možné pořídit už od 52 tisíc korun bez letenky, která přijde v současné době na méně než 20 tisíc korun.

Rwanda: prales se dá nejlépe poznat po lávce v korunách stromů

Rwanda: v zemi se nachází resorty se špičkovou úrovní

Mohou jet do Rwandy či obecně do Afriky rodiny s dětmi? Doporučila byste zájezd i nemocným lidem, např. cukrovkářům, lidem majícím Crohnovu chorobu, lidem s celiakií apod.?

Nejen Rwanda, ale i další africké destinace jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Ve většině afrických zemí se totiž nacházejí ubytování – „resorty“ speciálně připravené pro zážitkovou dovolenou s dětmi. S malými dětmi bych ale volila pobytovější typy pobytů – střídání maximálně tří ubytování během jednoho zájezdu a dala bych si pozor na dlouhé přejezdy, které lze často nahradit vnitrostátním přeletem. Ty ale ve Rwandě opravdu nehrozí. (úsměv) Ani nemocní lidé, kterým však nevadí vyšší nadmořská výška, se Rwandy nemusí bát, a to včetně jídla. Obecně jídlo v afrických destinacích je kvalitnější než v Evropě, co se týká použitých surovin i čerstvosti. Proto bych se nebála návštěvy afrických destinací ani při různých dietních omezeních.

 

Kam jezdíte raději – do Rwandy nebo Ugandy?

Obě země mám ráda, ideálně se totiž doplňují. Rwanda je malá, stačí několik dní, aby si člověk udělal představu a nasál tak místní atmosféru. Jsou zde krásné hory, nádherná příroda, všude krásně čisto. Uganda je krajinně pestřejší, vhodná pro trekování a nabízí velké množství zvířat včetně největší koncentrace hrochů na světě nebo zcela unikátních stromových lvů.

 

Autor: Linda Kalašová

Zdroj fotografií: www.grandafrika.cz

Článek byl vydán: prosinec 2014