Potápění na Bahamách jste neabsolvoval poprvé. Kolikrát jste tuto potápěčskou lokalitu navštívil?

Na Bahamách jsem byl sice podruhé, ale přímo na atolu Bimini poprvé. Komerční potápění s kladivouny velkými se zde provozuje teprve tři roky a já se o tom dozvěděl přesně v únoru 2014 od kamaráda, kanadského fotografa Andy Murcha. Okamžitě jsem výlet na Bimini začal plánovat a letos v lednu jej uskutečnil. Blízké setkání s kladivounem velkým je totiž snem každého potápěče – milovníka žraloků.

Život pod mořskou hladinou

Bimini se nachází na Bahamách a jedná se o jedinou lokalitu na světě s jistotou potápění s kladivounem velkým. Znamená to, že jste na něj narazil i při této expedici?

Kladivoun velký, jako téměř všechny druhy žraloků, je velmi plachý a potápěčů se bojí, i když dorůstá až do délky šesti metrů. Neal Watson začal asi před čtyřmi lety kladivouny na Bimini vnadit a místní kladivouni si postupně na přítomnost lidí zvykli a nyní již připlouvají do bezprostřední blízkosti. Vyzařuje z nich naprostý klid a 100 % zaměření na ryby. Jiné druhy žraloků se občas při krmení rozdivočí a potápěč přece jen musí být trochu opatrný, ale kladivoun velký si získal moji naprostou důvěru.

 

Kladivoun velký se dá snadno rozeznat podle velkých srpovitě zahnutých prvních hřbetních ploutví a tvrdí se o něm, že je ze všech kladivounů nejagresivnější. I přesto je volné potápění s ním možné?

Kupodivu, opak je pravdou. Kladivoun velký je taková klidná síla, žádný janek. Ví, co chce, ví, že potápěč je potápěč a jídlo je ryba v plechové bedně. K potápěčům je netečný, ale bednu intenzivně očuchává a čeká na Nealův dárek.

Žralok černonosý

Kladivoun velký se vyskytuje také ve Francouzské Polynésii, na Nové Guinei a v Karibiku. Jezdíte se potápět i do těchto lokalit? Proč je setkání s ním nejvíce pravděpodobné právě na Bahamách a ne třeba v karibských vodách?

Tím hlavním důvodem je nesporně fakt, že je zatím nikde jinde nezačali lákat vnaděním. Na Rangiroa (Francouzská Polynésie) je to zakázané, na jiných místech to prostě zatím nikdo nezkusil. Možná, že populace na Bimini je naprosto unikátní. Kladivoun velký je totiž samotář. Pouze na Bimini lze vidět více jedinců na jednom místě.

 

Jaké další živočichy lze potkat pod mořskou hladinou na Bimini?

Například se zde nachází žralok Perezův, který je výrazně menší než kladivoun nebo žralok bělavý, ale při krmení je to agresivní janek. Ne že by si tito žraloci chtěli kousnout přímo do potápěče, ale jsou velmi zvědaví a zajímá je všechno, co se leskne a hned testují, jestli to není ryba. Vždy se velmi zajímají o externí blesky mé fotografické soupravy, patrně svými senzory registrují jejich elektromagnetické vlny, a tak moje blesky už mají desítky šrámů po zubech žraloků Perezových. V místních vodách se vyskytuje také žralok černonosý, který je malý, neškodný, plachý a nenápadný. Nicméně jsem velmi toužil jej spatřit, protože je velmi vzácný a já jej ještě nikdy neviděl. Naštěstí se mi to na jednom ponoru na Bimini podařilo.

Kladivoun velký

Žralok bělavý je považován ze třetího nejnebezpečnějšího vůbec, může mít až 3,5 metrů a vážit 320 gramů. Nebojíte se napadení?

Žralok bělavý je velký silný žralok, který je považován, za jednoho ze čtyř nejnebezpečnějších žraloků vůbec. Myslím, že oprávněně. Ohroženi jsou ale hlavně plavci a surfaři, kteří se vyskytují na hladině v oblastech, kde žraloci bělaví žijí. Případů napadení plavců tímto druhem je hodně a toto nebezpečí vzrůstá v noci a při špatné viditelnosti (zakalená voda). V tomto případě, žralok nemůže vyhodnotit kořist zrakem a do člověka si prostě kousne. Bohužel i jedno testovací kousnutí velkým žralokem může být pro člověka fatální. Potápěči jsou mnohem méně ohroženi, dokonce platí to, co pro jiné žraloky, žraloci bělaví se potápěčů bojí a těsným kontaktům se snaží vyhnout. Pokud jsou krmeni, chovají se o něco víc agresivně než kladivouni a je dobré je nepodceňovat a mít se na pozoru.

 

Jaké je setkání s tímto žralokem? Přijde mi to jako pořádný adrenalin.

Chování žraloka bělavého se zase tak moc neliší od chování jiných žraloků. Pokud není ve vodě návnada, je spíše plachý a k potápěčům se nepřibližuje. Ale pokud cítí pach mrtvých ryb, jakoby v něm někdo přepnul na jiný režim. Začne být nervózní a samozřejmě chce být u návnady první a získat ji pro sebe. V tu chvíli jsou ostatní velcí živočichové ve vodě jeho konkurenti a je dobré se mít na pozoru.

Žralok Perezův

Máte nějaké osvědčené rady k potápění se zřaloky?

Doporučuji rozsáhlý článek o potápění se žraloky na webových stránkách Tethys.

 

Je podle vás bezpečnější šnorchlování nebo potápění se stlačeným vzduchem (lahví)?

Obojí je stejně bezpečné, na rozdíl třeba od včelařiny nebo jízdy autem.

 

A co je podle vás zábavnější?

Pokud si chcete dosytosti užít žraloky a jiné ryby, musíte obléct akvalung a zanořit se. Tam, kde z hladiny máte pocit, že je moře mrtvé, můžete v hloubce třiceti metrů narazit na tisíce ryb a desítky žraloků. S kytovci, jako jsou delfíni a velryby, se dá hodně legrace užít i na hladině se šnorchlem.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Tomáš Kotouč, Tethys

Článek byl vydán: červen 2015