Odkdy se věnujete průvodcování?

Průvodcování se věnuji od roku 2004 a specializuji se výhradně na arabsky mluvící země a Írán. Jelikož se za tu dobu na Blízkém východě odehrála řada události, které cestovní ruch, a tudíž taky moji práci zásadně ovlivnily, v řadě zemí od roku 2011 cestovní ruch provozovat nejde. Maroko je v tomto ohledu výjimkou. Intenzivně do Maroka jezdím od roku 2012, minulý rok v létě jsem se definitivně v Maroku usadila.

Fátimina ruka je starodávný amulet ochraňující před uhrančivým pohledem

Kde přesně jste se v Maroku usadila?

Mým domovem je středověká medína města Fes, kde bydlím v tradičním domě ze 17. století, který byl v posledních deseti letech rekonstruován, a využívá se jako penzion. Moje aktivity v cestovním ruchu nyní soustředím převážně na Maroko a zejména na město Fes. V současné době se spolupodílím na několika projektech, jejichž cílem je zvýšení povědomí o Fesu a jeho okolí u evropských návštěvníků a podpora jeho návštěvnosti. Je to pro mě výzva, a zároveň skvělá příležitost pro realizování se v oblasti, kterou jsem vystudovala. Čas od času „odprovázím“ také nějaký zájezd do Íránu nebo Jordánska, jelikož se do ostatních koutů arabského světa ráda vracím.

 

Povězte našim čtenářům, proč by si měli k návštěvě vybrat Maroko?

Maroko je pro Čechy zatím neprobádanou zemí, přitom není daleko a její hlavní handicap jakožto frankofonní zemí s minimem anglicky mluvících obyvatel již zdárně překonává. Maroko je levnou destinaci, takže cenově dostupnou i baťůžkářům, kterých počet i z České republiky narůstá. Na druhou stranu ale také nabízí luxus v podobě paláců a riádů, kde si ubytovaný host bude připadat jako v pohádce, řadu výborných restaurací či wellness v podobě tradičního hammámu. Kromě toho jde v Maroku provozovat řada aktivit – od běžného poznávání památek přes gastronomické zážitky, adrenalinové sporty až po paragliding.

Koželužny ve Fesu: hlavní lákadlo tohoto středověkého města

 

Marocký svatební obřad

Pokud se cestovatel rozhodne pro Maroko, co musí nebo by měl udělat ze všeho nejdříve?

To závisí od toho, co cestovatelé od Maroka očekávají, kolik mají času a jaký mají rozpočet. Jak jsem již říkala, oblíbeným způsobem poznávání Maroka je cesta na vlastní pěst. Takovému cestovateli pak stačí kniha Lonely Planet a za týden či dva si to základní projde a obstará i sám. Pokud má člověk méně času nebo by rád strávil čas v Maroku jinak, než neustálým hledáním informací v průvodci a luštěním mapy, může se obrátit na jednu z českých cestovních kanceláří. Může samozřejmě kontaktovat i rovnou mě a to na mých stránkách věnovaných výhradně Maroku, kde se nejenom dozví to nejzákladnější ohledně návštěvy Maroka, ale také se může inspirovat několika zajímavými programy, které lze po Maroku absolvovat. V neposlední řadě je možné přes tuto stránku domluvit na různých místech v Maroku ubytování.

 

Co obnáší příprava na cestu? Máte pro své klienti připravený nějaký „balíček informací?“

To závisí od způsobu spolupráce se mnou. Pokud provázím pro jednu z českých cestovních kanceláří, klienti dostávají na cestu manuál s nejdůležitějšími informacemi o jejich cestě, programu a charakteru země. Cestovní kancelář (CK) někdy připraví jak program, tak ubytování a dopravu. U některých CK toto vše připravuji já sama ve spolupráci s místními hotely, dopravci atd. Co se ale týče těch informací, v poslední době se na mě čím dál tím častěji obracejí lidé se žádostí o pomoc při vytvoření jakéhosi manuálu pro jejich cestu. Jelikož není v mých možnostech odpovědět každému individuálně, pracuji zrovna na e-knize, ve které všechny tyto informace budou k dispozici.

Oblíbenou aktivitou na Sahaře je projížďka na velbloudech

Kam konkrétně se svými klienty jezdíte?

To opět závisí na konkrétním programu, protože řada CK zaměřených na poznávací zájezdy nechává vypracovat program právě průvodci, který danou destinaci dobře zná, i já jsem autorem několika zájezdů, které lze na českém trhu najít. Jelikož nerada jezdím ty samé trasy, snažím se okruhy připravovat tak, abych se i já sama podívala na různá, třeba méně turistická místa. A tak mám v programu jednoho ze zájezdů nocleh pod hvězdami na Sahaře, do jiného jsem zahrnula koupání v sýrných lázních. Protože Maroko je velice bezpečnou zemí, z tohoto hlediska prakticky nemám při tvorbě cesty žádná omezení. Trochu sporná by mohla být cesta do oblasti Západní Sahary, ale zájemce o tuto nejjižnější oblast Maroka jsem ještě neměla. Je to trochu škoda, právě na Západní Sahaře jsou nejkrásnější pláže.

 

Takže nenavštěvujete pouze turisticky známá místa, ale máte pro své klienti připraven unikátní program a návštěvu i méně známých míst?

Asi málokterý klient by si koupil zájezd do Maroka, ve kterém by neměl zahrnutou návštěvu tak známých míst, jakými jsou Marrákeš a Casablanka. To jsou dvě místa, která v žádném programu nesmí chybět. Naštěstí ale čeští cestovatelé Maroko podrobně neznají, a proto mám u zájezdů možnost zahrnout i místa, která jsou neznámá, zato krásná. Málokdo například slyšel o městě Fes, které má rozsáhlou středověkou medínu s devíti tisíci uliček, kde ještě dosud odpadky vyváží každé ráno muly a oslové. Docela málo známý je i v horách ukrytý Chefchaouen, který má nezapomenutelné kouzlo maurské vesničky s příchutí Andalusie. Nebo třeba přímořská Essaouira – ráj surfařů a milovníků mořských plodů, je také neznámý pojem. Všechna tři místa naleznete v mých programech.

Pastilla: koláč plněný mandlemi a kuřecím masem

Plod arganovníku, ze kterého se vyrábí slavný arganový olej

V Maroku jsou překrásné památky. Přijdou si na své i milovníci přírody?

Ano, podle mého názoru právě v Maroku dosáhlo islámské umění svého vrcholu, a tak je opravdu na co se dívat, když navštívíte paláce, mešity a domy v Marrákeši, Rabatu nebo Fesu. Dokonce i milovníci antiky si přijdou na své, a to ve městě Volubilis, kde bohatí občané zdobili své podlahy dech beroucími mozaikami. Nicméně nezahrnout do poznávání Maroka jeho rozmanitou a dramaticky se měnící přírodu, by byl přímo hřích. Od přímořských oblastí, návštěvy kterých lze využít k relaxu i vodním sportům, přes třekking a climbing v pohoří Ríf, lyžování ve Středním Atlasu a vysokohorskou turistiku ve Vysokém Atlasu až po sandboarding na saharských dunách – to vše je v Maroku k dispozici.

 

Jaké místo v Maroku navštěvujete vy osobně nejraději?

Ještě před rokem bych řekla, že je to město Fes. Protože ve Fesu nyní bydlím, měla bych asi vybrat jiné místo. Osobně mám hodně ráda marocký venkov, a to jak oázy na jih od Vysokého Atlasu, tak olivové háje kolem římského města Volubilis. Příjemně si dokážu oddýchnout také v údolí Urika nedaleko Marrákeše, kde se dá krásně projít kolem vodopádu stejnojmenné řeky. Na Maroku mě fascinuje nejenom jeho rozmanitost, která předčí jakoukoliv jinou zemi, ve kterých provázím, ale také jeho rozloha. Ani zdaleka jsem nenavštívila ještě vše, co stojí za to v Maroku vidět.

S karavanou velbloudů

Maroko je země patřící do arabského světa. Jedná se o typicky arabskou zemi? Co může návštěvník této země očekávat?

Jelikož jsem Maroko „objevila“ až v roce 2012 po již osmiletých zkušenostech v arabských zemích, byla jsem sama překvapená, jak moc se Maroko od zemí jako je třeba Egypt nebo Jordánsko liší. Osobně Maroko za arabskou zemí nepovažuji. Ano, naleznete tady všude arabské nápisy, ale Maročané mluví naprosto jiným dialektem než ostatní Arabové, kteří jim popravdě jen stěží rozumí. Sami také původem Arabové z větší míry nejsou – jsou to Berbeři, což je ale jednotné pojmenování pro řadu kmenů s vlastními jazyky, zvyklostmi a způsobem života. Berberský styl oblékání, stravování (nejsou například milovníci masa do takové míry, jako je zvykem v jiných arabských zemích), ale také berberská mentalita, jednotlivé jazyky a specifické tradice – to vše tvoří atmosféru dnešního Maroka. I proto je jejich arabština (takzvaná dariža) na hony vzdálená tomu, jak se mluví v jiných arabských zemích. Na druhou stranu většina obyvatelstva se za Araby nebo arabizované Berbery pokládá, vyznává islám, čte arabský Korán a u snídaně poslouchá písně libanonské zpěvačky Fejrúz. Je to taková zajímavá fúze dvou světů, arabského a berberského. Výsledkem je Maroko se vším všudy. To jsou ale věci, které třeba běžný návštěvník Maroka za týden či dva v zemi nepostřehne, a země mu bude připadat arabská. To, čeho si ale všimne je, že Maročani jsou daleko otevřenější a méně konzervativní než obyvatele jiných arabských zemí. Řada žen pracuje, nosí evropské oblečení. V pátek dopoledne většinou neuslyšíte hlasité kázání z každé mešity, za to si ale vstup do jejích interiérů chrání – nemuslim do mešity v Maroku nesmí vstoupit.

Mozaika jako vrchol islámského středověku

Ženy v Maroku rády nosí tradiční obuv

Jakým způsobem je zajištěno ubytování a strava? Máte ověřené tipy, co by měli návštěvníci Maroka vyzkoušet za místní speciality, případně tipy na restaurace?

Maroko je ohledně ubytování docela specifické v tom, že v posledních asi deseti letech lze zažít, jak bydleli Maročané ve středověku – opravila se celá řada kaseb, rijádů a dárů. Každé jedno z těchto slov označuje jistý druh bydlení, typický pro určitou oblast. Zatímco kasby nalezneme v oázách, nejkrásněji zrenovované rijády jsou v Marrákeši. Člověk se najednou ocitne z evropského pohledu v pohádkovém paláci, přitom ten dům nebo vilu kdysi vlastnila rodina ze střední vrstvy. V obdobně upravených domech jsou zřízené tradiční restaurace, ve kterých si můžete dát kuskus se sedmi typy zeleniny, nebo hovězí tadžín na švestkách.

 

V jakém období je ideální Maroko navštívit?

Prakticky kdykoliv. Léto je vhodnou dobou pro treky a výstup na nejvyšší horu Severní Afriky – Džebel Toubkal (4167 m). Zima je naopak ideální pro návštěvu Sahary a poznávání oáz, kde přece jenom neprší tolik jako v osídlených oblastech na severu. Osobně mám Maroko nejraději na jaře, kdy kvetou džakarandy, granátovníky a všude přítomné oleandry. To je také doba pořádání moussemů (lidových slavností) a festivalů. Je to doba kdy se v Marrákeši na terase můžete opalovat a zároveň kochat pohledem na zasněžené vrcholky Vysokého Atlasu.

V Maroku jsou šneci velkou delikatesou

Je dovolená v Maroku vhodná pro každého?

Určitě si najde každý něco, od nezávislých baťůžkářů, kteří počítají každou korunu, až po náročné cestovatele. Je dobré ale zvolit pro návštěvu Maroka alespoň 10 dní, protože je to velká země, kde přejezdy mohou zabrat delší dobu. Například typická cesta z Fesu do jižních oáz zabere téměř celý den. Také bych doporučovala na Maroku nešetřit – ochudíte se tak o řadu zážitků, které bez průvodce a smluvené dopravy jen stěží absolvujete, zejména za krátkou dobu. Kdo hledá opravdu levnou destinaci typu Indie, v Maroku nepochodí – za týden tak uvidí Marrákeš, Casablanku a maximálně k tomu město Fes. Do jižních oblastí se nemá šanci dostat.

U mapy Fesu

Na čem dalším by cestovatel neměl šetřit?

Nešetřila bych na ubytování. Je škoda nezažít romantickou noc v rijádu nebo si neužít procedury v tradičním hammámu. Ubytování v těch levnějších vyjde na cca 40 EUR na noc. Naopak stravování je docela levné, přičemž ty největší pochoutky lze ochutnat přímo na místních tržištích za minimální cenu. Pobyt na dva týdny s dopravou, slušným ubytováním, průvodci a programem tak vyjde na asi 40 tisíc. Ale za ty peníze to stojí. Ve srovnání třeba s Izraelem nebo Jordánskem je Maroko na dva týdny pořád levnější. Rozloha Izraele a Jordánska dohromady je ale mnohem menší, a smysluplnou cestu lze absolvovat za polovinu času.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografiií: Katarína Maruškinová, MojeMaroko

Článek byl vydán: červen 2015