Kam všude se svými klienty do Egypta jezdíte? Která z míst máte nejraději?

Egypt byla vůbec moje první země Blízkého východu, do které jsem v roce 2004 začala jako průvodkyně jezdit. Jako první jsem poznala přímořské oblasti a také velice zajímavou oblast tzv. Horního Egypta, a to zejména historická města Luxor a Asuán. Později jsem blíže poznala Káhiru, do které jsem se vždy ráda vracela. Úplně nejvíc si ale moje srdce získal Sinajský poloostrov, kde jsem strávila rok jako delegátka od září 2007 do listopadu 2008.

Egypt během průvodcování v roce 2004

Jsou v Egyptě místa, která doporučujete navštěvovat výhradně s průvodcem, případně je nedoporučujete navštěvovat vůbec?

Egypt se za těch deset let, co ho znám, změnil. Dříve nebylo možné s větší skupinou navštěvovat památky bez doprovodu místního egyptského průvodce, byť šlo spíše o dodržení zákazu provázení cizince – tudíž nelicencovaného, z pohledu Egypta neodborníka. Navíc v těch prvních letech mého působení v Egyptě existovaly tzv. konvoje, kdy armáda doprovázela veškeré turistické autobusy na jejich výletech do egyptského vnitrozemí. Byla to reakce na tragédii, která se v roce 1997 odehrála v Luxoru, kdy u chrámu královny Hatšepsut zastřelili islámští teroristé 62 cizinců – turistů. Egypt tehdy nechtěl přijít o cestovní ruch, který je pro jeho ekonomiku velice důležitým pilířem. Udělal proto vše, aby podobným útokům na návštěvníky zabránil. Situace se opravdu stabilizovala, a do roku 2004 se v Egyptě nestal žádný další podobný incident. Přesto ale ke zhoršení situace došlo v souvislosti s události Arabského jara, kdy se některé oblasti Egypta, a to zejména Sinajský poloostrov, staly pro návštěvníky opět nebezpečné. Hrozilo, a také došlo tady k únosům zahraničních turistů, dokonce i k vraždám. Řekla bych, že Sinajskému poloostrovu, který láká zejména z hlediska koupání a potápění, ale také svou magickou horou svatého Mojžíše a prastarým klášterem svaté Kateřiny, je dobré se vyhnout, pokud člověk necestuje v organizované skupině a pod záštitou cestovní kanceláře. Pobyt v letoviscích Taba, Nuweiba, Šarm el Šejch nebo Dahab přitom nebezpečný není – nebezpečí hrozí na silnicích ve vnitrozemí poloostrova, a to, jak jsem řekla, zejména osamělým cestovatelům, kteří se můžou velice jednoduše stát rukojmími, a bohužel také obětmi bojů mezi vládou a místními beduínskými kmeny.

Kouzlo islámských památek lze obdivovat především v Káhiře

Jak dlouhou již děláte v Egyptě průvodkyni? Pozorujete během svých pobytů tam nějaké změny v oblasti turistického ruchu?

Zajímavou změnou od roku 2004 je zcela jistě pokles zájmu o tuto destinaci. V době, kdy já jsem v Egyptě začínala, jezdily ročně z České republiky do přímořských destinací této země desítky, ne-li stovky tisíc návštěvníků. To pak pomalu opadala – destinace se vyčerpala. Na to pak přišly nepokoje Arabského jara, během kterých cestovní kanceláře na určitou dobu pozastavily v Egyptě svůj provoz. Byla to velice těžká doba pro Egypt, jelikož tisíce mladých lidí, živitelů rodin, přišlo o svou práci. Mnozí z mých kolegů zemi opustili, a vycestovali za práci například do Dubaje. Vím také, že se během událostí v roce 2011 kromě bezpečnosti zhoršila například čistota – nevyvážely se odpadky, vázly také další služby. Památky jako pyramidy, a zejména pak Egyptské muzeum, které sídlí v samotném centru Káhiry, byly na nějakou dobu pro turisty nedostupné. Osobně doufám, že to nejhorší má Egypt za sebou, a že z hlediska cestovního ruchu ho čeká „znovuobjevení“ turisty nejenom z Čech, a že se turismus vrátí do svých původních kolejí.

Káhira zahalená ve svém typickém smogu

Kdy je nejvhodnější doba na návštěvu této země? A jakým způsobem si vás mohou případní zájemci o Egypt objednat jako průvodkyni?

Nejvhodnější dobou na návštěvu Egypta je jaro a podzim. V zimě jsou ale v Egyptě příjemné teploty kolem 15 až 20 stupňů, takže zatímco může být zima na koupání, je to ideální čas na návštěvu staroegyptských památek. V současné době v Egyptě neprovázím. Moje poslední skupina, kterou jsem v Egyptě měla, byla v roce 2010. Od té doby není zájem o poznávací zájezdy takový, abych přemýšlela nad realizací svého vlastního zájezdu. Pokud ale zájem bude, ráda se do Egypta opět vydám. Zájemci mě mohou kontaktovat prostřednictvím mých stránek.

Nejlepší orientální nákupy jsou na bazaru Khan el Khalili

Jaký je hlavní rozdíl mezi cestováním s CK a privátní cestou do Egypta?

Rozdílů mezi klasickým zájezdem s cestovní kanceláří (CK) a privátní cestou s někým, kdo Egypt zná, je několik. Zaprvé jde většinou o malou skupinku a osobní kontakt. Je také samozřejmě možné vyjít vstříc zájemci ohledně programu, nebo třeba program i během cesty mírně přizpůsobovat potřebám a přáním klienta. Velmi oblíbená u mých klientů byla vždy například celodenní plavba po Nilu na malé loďce – feluce, což s velkou skupinou u CK samozřejmě nejde. Vůbec je u malého počtu klientů mnohem bližší kontakt s místní kulturou a obyvatelstvem, větší možnost dostat se Egyptu „pod kůži“, trávit více času na památkách, seznámit se blíže s egyptskou kuchyní atd. Samozřejmě ale za tyto výhody je potřeba zaplatit. Často mě lidé oslovují ohledně pomoci při sestavení itineráře, nebo by si mě rádi najali jako průvodkyni a myslí si, že to bude zadarmo, nebo minimálně mnohem levnější, než zájezd o padesáti lidech s cestovní kanceláří.

Panorama Luxorského chrámu ležícího na východním břehu řeky Nil ve městě Luxor, Egypt

Ubytování v Egyptě bývá na velice dobré úrovni. Máte v Egyptě oblíbené konkrétní resorty, případně typy ubytování?

Neřekla bych, že ubytování v Egyptě bývá na velice dobré úrovni. Ano, jsou nyní postavené novější resorty u moře, kterých kvalita bývá vysoká. Ty jsou ale také o poznání dražší než to, co nabízí většina cestovních kanceláří. Zájezdy do Egypta jsou v této době velice levné, a proto nelze očekávat, že za 12 tisíc na týden all inclusive budou klienti ubytovaní v luxusním hotelu, byť je ten hotel v kategorii 4 hvězdiček. Naopak, řada hotelů je z důvodu masového turismu značně vybydlená. Problém s kvalitním ubytováním bývá zejména ve městech, kdy je třeba najít adekvátní ubytování poblíž památek – Egypt nedisponuje sítí malých rodinných penzionů a hotýlků tak, jak je zvykem například v Maroku. Sehnat čisté, adekvátní ubytování tak může být v Egyptě mimo resorty opravdu složité. Většina cestovatelů tak míří do větších ubytovacích komplexů a značkových hotelů, kde je určitá garance kvality a čistoty.

Pozorování východu slunce na Mojžíšově hoře na Sinaji je velkým cestovatelským zážitkem

Ve většině hotelů je zajištěna strava all inclusive. Přijdou si na své i tvz. gastroturisté?

Troufám si říct, že s cestovní kanceláři a v hotelu se stravou all inclusive nikoliv. V hotelech se vaří tak, aby evropští hosté byli spokojeni, a typicky egyptské pokrmy se tady nepodávají. Ochutnat je lze pouze v místních restauracích a to zejména ve městech, například v Káhiře. Velice oblíbenou restaurací je síť Felfela, kde lze ochutnat například bezmasé jídlo Košarí, masové kuličky v tomatové omáčce Davúd Paša nebo skvělý humus, sezamovou pastu tahína a nakládané lilky.

Alexandrie je jeden z nejdůležitějších egyptských přístavů a druhé největší město Egypta

Musím se zeptat i na typickou otázku pro Egypt, kterou je potápění a šnorchlování. Můžete z vlastní zkušenosti doporučit ty nejkrásnější lokality?

Tady bych byla obezřetná – potápění v Egyptě bezpečné je, ale nechala bych si při výběru raději poradit zástupcem cestovní kanceláře, případně recepčním hotelu. Určitě bych si nekoupila potápění od agenta na ulici, jelikož bych neměla jistotu, že jeho rodinné potápěcí centrum opravdu disponuje pojištěním a patřičným vybavením. Cena za jeden den potápění s instruktorem tak může vyjít na několik tisíc českých korun, ale jelikož je to určitým způsobem rizikový sport, šetřit na jeho provozu opravdu není na místě. Za nejkrásnější oblast pokládám sinajské pobřeží kolem Dahabu, kde se také nachází lokalita známá jako „Modrá díra“, která je vyhlášeným rájem potápěčů.

Radost egyptských dětí při setkání s turisty

S předchozí otázkou úzce souvisí pláže. Jaké typy pláží v Egyptě najdeme? Máte i v tomto směru pro své klienty nějaká speciální doporučení či tipy?

V Egyptě lze najít pláže s jemným žlutým pískem, i naopak kamenité, u kterých je vhodnější mít na vstup do vody připravené boty. Typ pláže trochu souvisí se šnorchlováním – u hotelů, kde je vstup do vody prostřednictvím dlouhého mola, se dostanete již do určité hloubky, kde uvidíte rybičky a podmořský život. Písečné pláže jsou zase vhodnější pro rodiny s dětmi, které se chtějí příjemně vykoupat. Opět bych doporučila právě pláže kolem Dahabu, a to i z důvodu, že Dahab je malinkou destinací, takže proti takové Hurghadě je tady mnohem méně lidí a znečištění. Na druhou stranu i Hurghada má svá tajemství, která jsou známá pouze místním. Konkrétní název proto nebudu říkat, v případě organizování vlastní cesty ale na tato místa své klienty určitě zavedu.

U obelisku v Karnaku

Je podle vás Egypt z hlediska cestovního ruchu bezpečná a stále oblíbená destinace? Kam byste Egypt zařadila na pomyslném žebříčku popularity afrických zemí mezi turisty?

Egypt se snad po všem tom, co se rozpoutalo v roce 2011, opět vrací do svých starých kolejí. Je to země, která má co nabídnout, nejenom z hlediska masového turistického ruchu, zaměřeného na přímořské destinace jako Hurghada a Sharm el Sheikh, ale také jako magická země, plná historie, dech beroucích památek, nekonečné pouště či vysokých hor. Myslím si, že zůstala dosud oblíbenou mezi turisty, jediným vážným konkurentem v regionu je pro ní (dle mého) Maroko. Přeji Egyptu, aby se jeho bezpečnostní situace zcela stabilizovala, a to jak ve vnitrozemí, tak na Sinajském poloostrově.

Západ slunce na Nilu

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Katarína Maruškinová

Článek byl vydán: červen 2015