Jak dlouho děláte v Jordánsku průvodkyni?

Do Jordánska jsem se poprvé dostala ze sousedního Egypta, kde jsem v roce 2007 a 2008 pracovala jako delegátka na Sinajském poloostrově. Jordánsko mě hned chytilo za srdce díky své výborné, zdravé kuchyni, jedinečné beduínské kultuře, krásným starověkým památkám a dechberoucí poušti. Je to pro mě jedna ze zemí, ve které se cítím opravdu dobře, a kde si výborně odpočinu – například během projížďky nekonečnou pouští na hřbetu velblouda nebo procházkami po jednom ze sedmi divů světa – Petře.

Horký beduínský čaj s bylinkami připraven v poušti

Jaký typ lidí do Jordánska obvykle cestuje?

Během těch necelých deseti let, co vedu poznávací zájezdy do Jordánska, jsem zažila několik různých druhů cestovatelů, ze kterých téměř všichni byli Jordánskem nadšeni. U Jordánska je výhodou to, že je to země neprobádaná a neznámá. Člověk jaksi neví, co si pod Jordánskem představit. Přímo v zemi ale zjistí, že je to země s bohatou historií, širokými možnostmi sportovních aktivit, dostatkem památek, které milovníky historie „zabaví“ i na dva týdny, a také velice pohostinným obyvatelstvem.

Příprava čaje s mátou v severním Jordánsku

Kdo by mohl být naopak návštěvou Jordánska zklamaný?

Možná ten, kdo očekává městskou kulturu a nákupy, jelikož velkých měst je v Jordánsku málo. Malá městečka mají ale kouzelnou atmosféru, v některých jakoby se zastavil čas. Jordánsko nikdy nebylo hustě osídlenou zemí, a její předností je právě ten klid a uvolněná, pohodová atmosféra malých usedlostí a komorného, až rodinného prostředí městeček a vesnic.

Horská krajina Jordánska ukrývá řadu zajímavostí

Navštěva Jordánska – stejně jako jakékoliv jiné země – přináší poznání. Co je podle vás hlavním tahounem v této zemi?

Za tahouna Jordánska z hlediska turistického ruchu lze bezpochyby pokládat jeho nesmírně bohatou a zajímavou historii, zejména tu starověkou. Jordánsko je biblickou zemí – řada biblických příběhů Starého Zákona se odehrála právě na tomto území, a na tuto tradici pak v raném středověku navázali křesťané stavbou kostelů, které mají dnes vysokou historickou hodnotu. Kromě toho bylo na Jordánském území uskupení zvané Dekapolis, které zahrnovalo desítku vysoce kulturně a ekonomicky rozvinutých řecko-římských měst. Vůbec jedno z nejlépe zachovalých antických center mimo Řím a území Řecka se nachází právě v Jordánsku. Tímto centrem je město Gerasa, dnešní Džeraš. V souvislosti s historií nelze také opomenou Petru, která je unikátní nejenom svým zasazením do krásného pískovcovitého pohoří zvaného Šárské hory, ale také svou jedinečností jakožto arabského obchodního města na přelomu letopočtů. Historie a to, co dávné doby v Jordánsku zanechaly, je tudíž hlavním lákadlem k návštěvě tohoto pouštního království. Není ale jediným lákadlem. V Jordánsku, jak již bylo řečeno, se dá výborně sportovat, relaxovat nebo se vykoupat v Rudém a Mrtvém moři.

Jako průvodkyně v Petře

Jordánsko nepatří mezi velikány, přibližně 90 % tvoří poušť a většina obyvatel je tvořena Palestinci. To by mohlo některé odradit, nemyslíte?

Jordánsko opravdu nepatří mezi velikány ani svou rozlohou, ani jako turistická destinace. A to je právě jeho výhodou. Dosud je to neprobádaný kout Blízkého východu, který má již necelých sto let stabilní vládu velmi vážené královské dynastie Hášimovců, kteří odvozují svůj původ od samotného proroka Muhammada. Z etnického hlediska dnes v Jordánsku žijí dvě hlavní skupiny – Palestinci, původní obyvatelé oblasti na západ od řeky Jordán, a Jordánci – potomci beduínské společnosti na východ od Jordánu. Jelikož nejsou přesné statistiky, není možné s určitostí říct, že většina obyvatel je tvořena Palestinci. A pokud ano, návštěvník bez zkušenosti s Jordánci a Palestinci rozdíl mezi těmito dvěma skupinami stejně nepozná. Nemyslím si, že přítomnost Palestinců je pro Jordánsko z hlediska cestovního ruchu problém. Stejně tak, jako návštěvníci Jordánska během své cesty nepocítí přítomnost syrských a iráckých uprchlíků, jelikož tito lidé buď žijí integrováni v jordánské společnosti, nebo v uprchlických táborech, které jsou na severu země, například kolem města Irbid. Sama jsem se s problémy uprchlíků jako průvodkyně během cest s turisty nesetkala. Není proto důvod se do Jordánska bát podívat.

Jordánští policisté jsou ochotni se fotit

A co poušť? Je mimo ní v Jordánsku něco k vidění?

Co se týče pouště, je pravda, že 90 % země tvoří poušť. Mimo severních regionů a údolí řeky Jordán je Jordánsko polosuchou až suchou pouštní krajinou, která navíc leží na náhorní plošině. Náhorní plošina tvoři centrální část země, a je většinou rovinatá, bez větších zajímavostí. Tam, kde se však náhorní plošina „láme“ a končí, vznikají fantastické skalní útvary – to je například oblast jižního Jordánska, kde nažloutlá náhorní plošina najednou přechází v patrně nejkrásnější část celé Arabské pouště – rudě červenou písečně-kamenitou pouštní oblast zvanou Wádí Rum. Ze západní strany je jordánská náhorní plošina zase ukončena pískovcovými skalními útvary, ve kterých se nachází Petra. Ve středním Jordánsku a v pohoří Moab se vytvořila krajina s unikátní faunou a florou, kde převládají přírodní soutěsky a klikatící se údolí se sezónními řekami. Jordánsko je vůbec zemí skrytých pokladů, které objeví pouze ten, kdo se tam vydá.

Krásu podmořského života lze pozorovat z pláže v Akabě

Co vše doporučujete v Jordánsku navštívit, případně kam berete své klienty?

Místa, která snad žádný návštěvník Jordánska nevynechá, jsou především skalní město Petra, pouštní rezervace Wádí Rum, krásně zachovalé antické město Džeraš a metropole Ammán. Své klienty ráda beru do křesťanské Madaby, která leží hodinu jízdy jižně od Ammánu. Je to poklidné městečko s příjemným centrem, ve kterém naleznete světový unikát – mozaikovou mapu svaté země z 5. století. Kromě této mozaiky, zasazené do podlahy kostela sv. Jiří, lze navštívit také další byzantské kostelíky nebo jejich pozůstatky, a pokochat se krásou ručně vyrobených mozaik, u kterých opravdu někdo skládal kamínek ke kamínku. Další velkou zajímavostí Jordánska, kterou ráda navštěvuji, a která není zahrnuta do všech programů turistických kanceláří, jsou takzvané pouštní hrady. Jsou to lovecké zámečky, byť se jím říká hrady, které si postavili v 9. století vládci z Damašku pro své lovecké výjezdy do severního Jordánska. Zámeček s názvem Amra je navíc spojen s Českou republikou tím, že ho začátkem 20. století objevil český orientalista Alois Musil. Pokud mluvíme o jordánských památkách, nelze opomenout křižácké hrady, a to zejména Karak a Šúbak. Osobně ráda jezdím na prohlídku hradu Šúbak, který je vůbec nejstarší z hradů křesťanských dobyvatelů na jordánském území.

Mrtvé moře je zázrakem přírody

Nabízí Jordánsko například i sportovní vyžití či jiný druh zábavy než je chození po památkách?

Určitě ano! Turistické stezky naleznete v areálu Petry, navíc často s úchvatnými výhledy na Izrael a jeho Negevské údolí. Dále stojí za zmínku rezervace Dana, která nabízí dostatek turistických možností, stejně tak jako údolí Mudžíb poblíž Mrtvého moře. Kdo má rád welness, neměl by obejít oblast Mrtvého moře, kde se nachází privátní hotelové pláže, ale také veřejné pláže určené ke koupání, aplikaci léčivého bahna, atd. Skrytým pokladem jsou sladké prameny Máin. Jedná se o více než sto horkých a studených minerálních pramenů starých více než 2 000 let. Potápění za nádherou mořského světa lze doporučit v Rudém moři na jihu země, na jižních plážích města Aqaba. Kdo má rád netradiční formy sportů, může si zkusit lezení po skalních stěnách údolí Wádí Rum, či paragliding.

Petra: jeden z novodobě vyhlášených divů světa

Kam by si měl člověk zajít k moři?

V Jordánsku si můžete vybrat – u Mrtvého moře bych doporučila ubytovat se v jedném z hotelů na jeho pobřeží, kde nabízí špičkové služby wellnessu, a mají opravdu čisté pláže. Je to poněkud dražší záležitost, ale stojí za to. U Rudého moře v Akabě jsou pláže jak hotelové v centru města, tak jižně od města, kde jsou pláže volně přístupné a bez poplatků. Naleznete tam opravdu unikátní podmořský život.

Se skupinou během večeře v beduínském stanu

Pokud by se čtenáři Czechtimes rozhodli Jordánsko navštívit, kdy je k tomu nejlepší doba?

Kromě léta, kdy jsou teploty v Jordánsku vysoké a nezřídka přesáhnou 40 stupňů, můžete Jordánsko navštívit kdykoliv. V zimě oceníte příjemné klima na návštěvu památek, na jaře i na podzim se zase skvěle vykoupete, a ani celodenní výlet za krásami pouště vás tak lehce neudolá.

Jordánské město Wádí Rum

V případě, že se na vás cestovatel obrátí, co vše jste schopna obstarat a co ho to bude stát?

Jelikož mám téměř desetileté zkušenosti s touto destinací, a i pro klienty cestovních kanceláří často obstarávám kompletní servis (od přípravy programu, přes rezervaci služeb až po samotné průvodcování), jsem schopna tento servis nabídnout i individuálním zájemcům nebo uzavřeným skupinám. Cena se samozřejmě odvíjí od toho, co zájemce od své cesty do Jordánska očekává, o jaké služby má zájem a jak dlouho hodlá v zemi pobývat. Nejlepší je kontaktovat mě s jasným požadavkem, který lze zpracovat a nacenit. Za poplatek je také možné nechat si vytvořit itinerář s přesnými informacemi o jednotlivých místech, možnostmi rezervace hotelů a dopravy, nebo naopak absolvovat jeden z mnou připravených programů.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Katarína Maruškinová

Článek byl vydán: červen 2015