V minulém rozhovoru jste se zmínila o tom, že v zemi je několik míst, která doporučujete navštívit. Která místa mezi ně patří? Objevila jste nějaká další?

Botswana je především o zážitcích se zvířaty. Jedná se o nádhernou zemi jihu Afriky, která je na poměry například východní a samozřejmě střední a západní Afriky velmi vyspělá a nabízí návštěvníkům rozličné možnosti a právě volně žijící zvířata, která zde můžete potkat opravdu všude, včetně oblastí mimo národní parky. To z ní dělá v tomto ohledu unikátní destinaci. Co se týká novinek, v poslední době jsem se nejvíce zaměřila na Deltu Okavanga, kde jsou nádherné možnosti ubytování přímo v přírodě. Delta Okavanga je unikátní oblastí, která nabízí spoustu zajímavých aktivit a je například vhodná i pro rodiny s dětmi.

Botswana: Delta Okavanga

Jakým způsobem zemi obvykle prozkoumáváte? Jak objevujete neobjevené?

V Africe se řídím především vlastní zkušeností s cestováním a cestovním ruchem obecně a hlavně využívám bohatou síť kontaktů, kterou jsem si už za dobu, co se tímto kontinentem zabývám, vybudovala. Tyto kontakty považuji za klíčové a sahají od akademické oblasti, přes místní kontakty, neziskové organizace, business sféru až po diplomatická místa v dané zemi, a bez nich bych se do těchto lokalit ani sama nevydávala a samozřejmě tam také ani neposílala klienty. Předtím, než klienty do nové africké destinace (nejen země) posíláme, tak si samozřejmě vše osobně zjišťujeme a ověřujeme, což bez fyzické návštěvy není dost dobře možné. A to je právě to, co nás od většiny cestovních kanceláří odlišuje. Samozřejmostí je také zjišťování „technických“ informací o dané zemi z dalších zdrojů a aktuálního stavu v dané lokalitě. Všechny zdroje ale samozřejmě kombinuji a znalosti o Africe si průběžně rozšiřuji a aktualizuji, jelikož to patří k mé profesi. Rozhodně ale pouze na základě informací z internetu nebo průvodcovských příruček nikdy do zemí nevyrážím.

Botswana: Delta Okavanga z letadla

Bývá hledání nových míst vždy bezpečné nebo občas riskujete?

Záleží, co si člověk pod pojmem riskování představí. V Africe jsou specifické podmínky už pro běžné cestování po silnici a samotné řízení auta je v mnoha (ne ve všech) afrických zemích docela rizikové a určitě odlišné od našich evropských představ. Co se týká bezpečnosti, sama při cestování vyhledávám i zajímavé zážitky a kontakt s místními obyvateli, a to se snažím nabízet i klientům. Do nějakých opravdu rizikových aktivit nebo oblastí se ale rozhodně nehrnu. Není to ani smyslem mého cestování, netoužím po senzaci – když uvedu hodně extrémní případ – ve smyslu fotografie z fronty s kalašnikovy nebo mačetami (cestování po Africe opravdu není o válkách a rozhodně ne jižní a východní část, i když rozumím, že je to mediálně zajímavější, než to krásné a běžné), ale snažím se na Africe nacházet to zajímavé, pozitivní a samozřejmě nevynechávat běžný život obyvatel a kontakt právě s místními. Co se týče rizik v Africe, doporučuji podívat se na některou z bezpečnostních map nebo map politické stability a hodně lidí bude určitě překvapených, když zjistí, že spousta afrických států je na tom, co se týká bezpečnosti, velmi podobně a nebo i lépe, než evropské státy.

Botswana: žirafy v národním parku Chobe

Botswana je pověstná obrovskou koncentrací zvěře. Kde přesně a jaké druhy zvířat se v zemi vyskytují? Pořádáte pro své klienty safari zájezdy?

V rámci přístupu k ochraně přírody v Botswaně můžete na zvířata narazit opravdu všude. Najdete zde třeba volně žijící stáda slonů, se kterými se můžete setkat prakticky kdekoliv. Jsou také oblasti, kde je možné vidět šelmy, antilopy, buvoly apod. Rozmanitost je opravdu veliká. Safari zájezdy jsou velká část naší nabídky, nechybí v ní ani glamping, což je forma komfortního ubytování v těsném souznění s přírodou nebo sportovní aktivity, jako je například jízda na koni mezi zvířaty nebo po solných pláních Makgadikgadi či rybaření.

Botswana: hroši v národním parku Chobe

Ve městě Kasane se sloni procházejí dokonce volně. Běžně jsou k vidění u benzínových stanic. Je setkání se slonem v „civilizaci“ bezpečné? Jak se má turista v takové situaci chovat?

Při jakémkoliv setkání s divoce žijícími zvířaty je třeba se hlavně chovat rozumně a dbát pokynů zkušeného průvodce, pokud tedy zrovna necestujete sami. Například stádo buvolů je i na safari bezpečné a dá se k němu přiblížit relativně velice blízko, ale u samostatně žijícího jedince už to zdaleka neplatí. U slonů, a to ať je potkám kdekoliv, ctím pravidlo nesnažit se jim jakkoliv křížit cestu, ani se moc zbytečně nepřibližovat a jednoduše je nechat odejít svou cestou. Určitě často platí, že zkušený místní průvodce si může dovolit někdy trochu víc – ve smyslu přiblížení se ke zvířeti, to bych ale cestovatelům bez průvodce rozhodně napodobovat nedoporučovala.

Botswana: šakal

Vzpomínám si, že posledně jsme se bavily o cenách za ubytování a vy jste poznamenala, že Botswana není levnou destinací. Čím to podle vás je?

Na tuto otázku je poměrně těžké odpovědět. Ve srovnání třeba s Asií je Afrika zjednodušeně a obecně dražší destinací, ale i na africkém kontinentě existují velké rozdíly. Určitě to souvisí s turistickou infrastrukturou, vyspělostí země, její unikátností a hlavně s poptávkou po návštěvě jednotlivých zemí a konkurencí mezi místními subjekty cestovního ruchu. U masověji navštěvovaných zemí, jako je například Jihoafrická republika, jsou ceny řádově nižší a souvisí to podle mě právě s konkurenčním bojem, který příznivě působí na cenu. Botswana je i díky své unikátnosti jednou z nejdražších zemí Afriky – spolu s Angolou, Zimbabwe, Súdánem a nejedná se o masovou destinaci. U afrických zemí také obecně platí, že zažívají období výrazného hospodářského růstu a změn. Pozitivní nálada se promítá i do zvyšujících se cen. I při růstu cen Afriku navštěvuje každoročně více a více turistů, místní (včetně vlád a místních autorit) tedy nemají moc důvodů ceny zrovna snižovat (naopak ceny pravidelně rostou). Bohužel každoroční navyšování cen je v Africe realitou a bojují s tím cestovní kanceláře po celém světě.

Botswana: sloni v národním parku Chobe

Platí vysoké ceny i o jídle? Jaké místní pochoutky doporučujete ochutnat?

Ano, v Botswaně je v porovnání s jinými africkými zeměmi dražší i jídlo. Obecně ale Afrika v oblasti ceny potravin moc levná není. V supermarketech je jídlo často dražší než u nás. V Botswaně určitě doporučuji vyzkoušet místní biltong (sušené maso z divočiny nebo hovězí) a další běžné africké pochoutky jako je zelenina nebo ovoce. Vzhledem k přísným hygienickým podmínkám, které se týkají transportu potravin, je země v této oblasti velice specifická.

 

Měli by si dát turisté pozor při konzumaci místního jídla a vody? Jaké druhy očkování by měl návštěvník afrického kontinentu podstoupit?

Jídla se určitě není třeba bát, ale vodu doporučuji kontrolovat – vždy se zeptat, zda se jedná o pitnou vodu. Pouze opravdu na minimu míst je používána voda z řeky, takže se není třeba bát ani tak její kontaminace, jako spíše skutečnosti, že voda může být slaná, hlavně v oblasti kolem solné pláně, ale i na dalších místech. Co se týká očkování, v Botswaně nejsou oproti jiným africkým zemím žádné specifické požadavky, tzn. doporučuje se očkování proti žloutence, břišnímu tyfu apod.

Botswana: zebry

Myslíte si, že je Botswana země, kam se může vypravit turista na vlastní pěst?

Samozřejmě téměř ve všech zemích světa si turista dokáže zprostředkovat ubytování apod. Z vlastní zkušenosti jsem se ale několikrát setkala se situací, že pokud se člověk vydává do Botswany na vlastní pěst, tak mu hrozí problémy ohledně zajištění některých transferů, zajištění jednotlivých aktivit nebo ceny ubytování, které jsou pro koncové klienty i několikanásobně vyšší než pro partnerské cestovní kanceláře. Cesta tak v součtu vyjde na více, než když je vše zajištěné v jednom balíčku dopředu.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Zdroj fotografií: www.grandafrika.cz

Článek byl vydán: listopad 2015