Připravujeme společně několik zajímavých rozhovorů. Dnes si budeme povídat o Monopoli, příště o národních parcích v USA nebo třeba o Havaji. Co bys o sobě našim čtenářům prozradila?

Žiju proto, abych cestovala a cestuju proto, abych žila. To je mé hlavní motto a od toho se odvíjí veškeré moje aktivity, a to jak pracovní, tak volnočasové. Jsem majitelka cestovní agentury ČambiTour, která se zaměřuje zejména na zprostředkovávání zájezdů, letenek a ubytování do celého světa. Na českém trhu se snažím odlišit tím, že klientům radím na základě vlastních zkušeností z cest. Klienty nelákám na nemožné, destinace nikterak nepřikrášluji, své fotky neupravuji ve photoshopu. Vždy lidem upřímně povím, co mohou od dané země, destinace či hotelu čekat. Věřím totiž, že s poctivostí nejdále dojdu a to i ve 21. století. (úsměv) Ve volném čase se kromě cestování věnuji hlavně sportu. Baví mě jóga, pole dance, wakeboarding, snowboarding a letos jsem se nadchla i pro windsurfing.

Majitelka cestovní agentury ČambiTour si Monopoli zamilovala

Když se řekne Monopoli, spoustu lidí napadne jako první hra (pozn. autorky: Monopoly je desková hra, která ve stylizované podobě zprostředkovává hráčům mechanismy trhu. Je to jedna z komerčně nejúspěšnějších her, kterou si nechal patentovat Charles Darrow v roce 1943), ale za tímto názvem se skrývá především stará dobrá Itálie. Je to tak?

Ano, přesně tak! Monopoli se nachází v jižní Itálii, v regionu Apulie (italsky Puglia), přibližně 60 km od letiště v Bari a 1 650 km od Prahy. Apulie je známá svým zemědělstvím, proto v okolí Monopoli nalezneme rozsáhlé olivové háje a vinice. Město má necelých 50 000 obyvatel a skládá se z historické části a moderní čtvrti. Monopoli se pyšní bohatou historií. Tato oblast byla poprvé osídlena v roce 500 před Kristem, ale v okolí města nalezneme památky i z dob pravěku. Od historického jádra směrem na jih se táhnou krásné pláže. Jedná se o pláže s jemným žlutým pískem obklopenými útesy. Čím dál od centra půjdete, tím krásnější pláže najdete.

Pláž v docházkové vzdálenosti od centra Monopoli

Monopoli: pláže na jihu Itálie patří k nejkrásnějším v Evropě

Je pravda, že Monopoli není mezi českými cestovateli příliš známé město? Jak jsi na něj narazila?

Poprvé jsem Monopoli navštívila v květnu roku 2013. Narazila jsem na něj úplnou náhodou. Byla akce na letenky do Bari a přemýšlela jsem, jaké místo si vybrat k pobytu poblíž tohoto letiště. Bari neznělo špatně, ale hledala jsem něco jiného – nějaké menší město s plážemi, nikoliv průmyslový přístav. Po chvíli jsem si všimla na mapě města s úsměvným názvem Monopoli. „To je jako ta hra“, řekla jsem si a zadala tento název do Googlu. A pak se začaly dít věci! Google mi vyhledal nádherné fotky pláží, památek, okolní krajiny a místních pochutin. A bylo rozhodnuto.

Monopoli

Čím je Monopoli zvláštní? Čím se odlišuje od zbytku Itálie?

Monopoli má bezesporu svého „genia loci“, neboli ducha místa. Nejedná se o turistické letovisko, nýbrž o klasické město, kde odpoledne potkáte děti na cestě ze školy a na pláži zase rodinu Italů mající byt třeba vedle vašeho apartmánu. Na plážích většinou nenaleznete lehátka a slunečníky. Místo slunečníku slouží jeskyně nebo strom stojící opodál. A to se mi právě strašně líbí, ta autenticita. Trávení dovolené mezi místními obyvateli, posezení v restauraci mezi Italy. Tuto atmosféru například v blízkém Garganu, kam směřují každoročně masy turistů, prostě nenajdete. Monopoli je město vhodné pro všechny cestovatele, kteří nevyhledávají velké hotelové komplexy s bazény a k ideální dovolené nepotřebují plážový servis.

Lucka si město Monopoli zamilovala pro jeho autenticitu

Monopoli má romantického ducha

Pro tebe je srdcovou záležitostí Monopoli, pro mě je to Capo Vaticano a celkově oblast Kalábrie. Dokázala bys tato místa mezi sebou porovnat?

Tak to je teda těžký úkol! Capo Vaticano v Kalábrii mám totiž taky strašně ráda. Každé místo je úplně jiné. Capo Vaticano je více hornaté, nedoporučila bych ho klientům s pohybovými obtížemi. Monopoli je oproti tomu „placka“. V Capo Vaticano jsou špičkové pláže, ale do prvního historického města (Tropea) je nutné jezdit vlakem nebo autem. A kdo naopak bydlí přímo ve městě Tropea, mezi mořem a městem je opět velké převýšení – tedy buďto klient bydlí ve městě a daleko od moře nebo u moře, ale daleko od centra. Monopoli je takové 2v1. Cestovatel bydlí v historickém jádru městečka a přitom téměř na pobřeží. Nejbližší pláž je několik minut chůze po rovině, není třeba překonávat výškové rozdíly. Monopoli je určitě více nekomerční a žije tam více místních obyvatel. Kdo naopak vyhledává all inclusive hotely, tak v Kalábrii je najde. V Monopoli by pátral marně.

V Monopoli nejsou all inclusive hotely, za to se ale můžete těšit na 100 % autencitu

Autem je to z Prahy do Monopoli přibližně 1 600 km, což může být pro rodinu s dětmi k překonání obtížné. Dá se do Monopoli cestovat i jinak?

Nejjednodušším, nejrychlejším a často také nejlevnějším způsobem dopravy je doprava letecká. Z Prahy existují přímé spoje do Bari, doba letu je vždy v reálu pouze hodinku a půl, ačkoliv letecká společnost tvrdí o 20 minut více (osobně opakovaně vyzkoušeno). Cena letenek bez zavazadla na odbavení se nejčastěji pohybuje kolem 3000 Kč. Letenky lze pořídit v akci laciněji, naopak při zakoupení letenek na poslední chvíli cena rapidně stoupá. Z Bari se pak můžete dostat do Monopoli velmi pohodlně, rychle a levně místní dopravou. Nejprve je třeba se dopravit z letiště na hlavní nádraží v Bari, což je možné autobusem nebo vlakem do 20 minut. Z hlavního nádraží je to potom dalších 33 minut vlakem. Celkově vychází jízdné na méně než 10 EUR.

Monopoli: proplétání místními uličkami může být pro nezkušeného řidiče obtížné

Monopoli: naštěstí si můžete půjčit kolo nebo chodit po svých

Nějaké osvědčené tipy pro cestující vlastním autem?

Pokud se někdo rozhodne vyrazit autem, doporučím cestu rozdělit na dvě etapy a ideálně do programu zařadit nocleh v některém dalším zajímavém italském městě. Dálniční poplatky přesně vyčíslené nemám, protože jsem tuto cestu autem nikdy neabsolvovala. Ale obecně se říká, že v Itálii člověk zaplatí na 100 km kolem 5 EUR. Dále je třeba počítat také s rakouskou dálniční známkou.

Monopoli: Lucka poskytuje svým klientům nadstandardní služby. Vše si osobně ověřuje

Na jihu Itálie bývá sezóna mnohdy až do listopadu. Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě Monopoli?

Já osobně ráda cestuji mimo hlavní sezónu, kdy jsou pláže prázdnější a ceny nižší. Ideální je vyrazit v květnu, červnu, září nebo říjnu. V květnu a červnu je příroda zelenější, ale moře chladnější. Pokud se do města rozhodne vydat rodina s dětmi, která chce využít hlavních prázdnin, doporučím zvolit první polovinu července, kdy se na plážích ještě dá tzv. „hnout“ a ceny ubytování nejsou příliš vysoké. Nejhorším měsícem pro návštěvu tohoto města je naopak srpen. V srpnu ceny ubytování vzrostou až na dvojnásobek běžných cen a pláže jsou přeplněné italskými turisty. V srpnu mají totiž Italové celonárodní závodní dovolené a svou dovolenou chtějí trávit právě na pobřeží své rodné země.

Monopoli: na jih Itálie se vyplatí jet mimo hlavní sezónu

Jakým způsobem se dá v Monopoli sehnat ubytování?

Pokud se někdo do Monopoli chystá v letních měsících (červen-září), určitě bych doporučila nenechat výběr ubytování na poslední chvíli. Naopak na méně vytížené měsíce lze sehnat bydlení většinou i na last minute. Pokud by se přeci jen někdo rozhodl pro srpen, pak je třeba rezervovat ubytování s velkým předstihem. Doporučuji klidně i půl roku dopředu. Ubytování můžete vyhledat přes různé hotelové rezervační systémy nebo přes české specializované stránky, kde naleznete nabídku krásných apartmánů v historickém jádru města. V Monopoli turisté bydlí nejčastěji právě v apartmánech. Ve městě se nachází i několik hotelů, ale pokud se nemýlím, tak i tyto hotely nabízí pokoje maximálně se snídaní.

Ubytování v Monopoli má své kouzlo

Lucka má v Monopoli vytipované to nejlepší z nejlepšího

Jaká je nejoptimálnější možnost stravování v Monopoli?

Ve městě je množství restaurací, obchodů, supermarketů a kavárniček, kde se dá za velmi dobré ceny výborně najíst nebo si nakoupit čerstvé suroviny. A co si budeme povídat – trávit večery v hotelové restauraci místo posezením v pizzerii na terase nad mořem by byla vyloženě škoda!

Monopoli: není nad pravou italskou snídani

Monopoli: neomezujte se pouze na hotelové restaurace

Jih Itálie je pro mnohé české turisty velkou neznámou. Spousta z nich se domnívá, že tam na každém rohu číhají mafiáni. Jak je to v Monopoli s bezpečností a třeba i čistotu?

Monopoli je velmi bezpečné, měla jsem tam už více než 100 klientů a nikomu se tam nikdy nic neztratilo. Sama občas nechám v batohu na pláži svou zrcadlovku a běžím si zaplavat. Zatím jsem jí tam vždy našla. To ovšem neznamená, že člověk nemá být opatrný na své věci tak, jako všude na světě. Určitě není dobré potenciální zloděje provokovat (například nechat ležet na zadní sedačce automobilu větší finanční obnosy a podobně). Osobně se v Monopoli cítím bezpečněji než doma v Praze, a to zejména v nočních hodinách. Co se týče čistoty, tak opět musím Monopoli pochválit. V porovnání s Neapolí je Monopoli diametrálně odlišné. Město je opravdu čisté, jednou mě místní ženy vyloženě šokovaly. Viděla jsem je vytírat chodník před jejich vchodem do domu. Lidé se ani nemusí bát pít vodu z kohoutku. Piji ji tam pravidelně a nikdy jsem neměla žádné problémy. Prostě pohoda! (úsměv)

Monopoli: ve městě je bezpečno i ve večerních hodinách

Když máme jasno v tom, že se v Monopoli můžeme bez obav pohybovat, pověz nám, jak vlastně?

Po městě samotném je nejlepší chodit pěšky. Člověk tak nejlépe „nasaje“ místní atmosféru a nemusí se stresovat řízením v křivolakých uličkách. Další možnost je půjčit si kolo. Pronájem kol nabízí místní turistický klub, dále jsem zahlédla stojany s koly k pronájmu na ulici, podobně jako je tomu například v Amsterdamu. Pokud se rozhodnete strávit několik dní vyloženě ve městě, auto si na tyto dny nepronajímejte. Při delších pobytech pak auto rozhodně doporučím. V okolí města je mnoho krásných míst, které je nejlepší objevovat pronajatým vozem.

Západy slunce v Monopoli nemají chybu

Co vše se dá v Monopoli podnikat?

V parných dnech doporučuji vyzkoušet jednu z místních pláží. Na italském webu Barinedita jsou pláže pěkně vyjmenovány. Ačkoliv je web italsky, myslím, že pro představu poslouží seznam fotografií, kde jsou jednotlivé pláže pojmenovány. Na jedné z nich si můžete dokonce vypůjčit kanoe a prozkoumat skalnaté pobřeží s jeskyněmi z mořské hladiny. Pokud by vás to na pláži omrzelo, můžete například navštívit hrad Karla V., kam je vstup zdarma, nebo se podívat do nádherné katedrály sv. Marie. Za návštěvu stojí také kostely, kterých je ve městě opravdu mnoho, případně středověké krypty. Pokud někdo rád nakupuje, obchody s oblečením nalezne kolem údajně druhého největšího náměstí v Itálii – Piazza Vittorio Emanuele II. Na tomto náměstí se velmi často konají různé kulturní akce. Uprostřed náměstí se nachází krásná kašna. Na náměstí XX Settembre zase bývají trhy s ovocem. Nesmím opomenout ani nádherné procházky křivolakými uličkami – to je velký zážitek. Gourmeti si pak přijdou na své v četných restauracích a barech. Mezi místní speciality patří mořští ježci, mušle, krevety a chobotnice. Skvělé jsou také místní olivy, ke kterým se výborně hodí hutné červené víno Primitivo.

Olivovník v Monopoli: místní olivy mají dokonalou chuť a skvěle se hodí k červenému vínu Primitivo

Nabízí se i nějaké výlety do blízkého okolí?

Ačkoliv je Monopoli nádherné místo, byla by velká škoda nevyrazit prozkoumat jeho nejbližší okolí. Například pouhých 5 minut jízdy vlakem od Monopoli se nachází město Polignano a Mare, které mi velice připomíná právě Tropeu v Kalábrii. Jedná se o historické město vystavěné vysoko na útesech nad mořem. Nádhera!

Polignano a Mare je historické město vystavěné vysoko na útesech nad mořem

Alberobello

Byl by hřích nenavštívit UNESCO městečko Alberobello, do kterého se můžete dostat autobusem nebo vypůjčeným autem. Nachází se cca 20 minut jízdy od centra Monopoli a je typické svými bílými domečky Trulli, jejichž původ není dosud znám. Ví se ale, že byly postavené bez malty. Nad vchodem každého domečku je cihlička, která když se vysune, tak se horní část domku zbortí. Dříve se tak prý místní chytře vyhýbali placení daní (za domy, které neměly střechu, se nemusely platit daně).

Alberobello je typické bílými domečky Trulli

Lucka v Alberobello

Jeskyně

Region Apulie je zajímavý nejen nad zemí, ale i pod zemí. V okolí Monopoli můžete nalézt mnoho nádherných jeskyní. Největší jeskyně v Apulii a zároveň jedna z největších jeskyní v celé Evropě se jmenuje Castellana Grotte. Tam doporučuji zvolit tu nejdelší prohlídku. Dostanete se až do poslední jeskynní místnosti, která vám vyrazí dech! Do stejnojmenného města jezdí z Monopoli autobusy. Ze zastávky je to k jeskyni jen pár kroků.

Jeskyně Castellana Grotte

Matera

Pokud se někdo rozhodne podívat ještě dál, pak ať určitě neváhá vyrazit na celodenní výlet do Matery. Tady už to chce mít pronajaté auto, případně zvolit variantu celodenního organizovaného výletu, který pořádá turistický klub v Monopoli. Matera opět patří mezi památky světového dědictví UNESCO a je to jedno z mála míst na světě, kde jsem opravdu zůstala stát v úžasu s otevřenou pusou. Dodnes nechápu, proč o Mateře čeští turisté neví, protože to je prostě něco neuvěřitelného. Krásu tohoto dechberoucího města ani nejsem schopná popsat slovy. Nezbývá vám tedy nic jiného, než se o tom přesvědčit na vlastní oči.

Matera patří mezi památky světového dědictví UNESCO

Matera: dechberoucí město na jihu Itálie

Zažila jsi během svých pobytů v Monopoli něco neobvyklého?

Mám jeden negativní zážitek, na který ale ve finále moc ráda vzpomínám. Poznala jsem díky němu úžasnou kamarádku, se kterou jsem v kontaktu dodnes. Pronajala jsem si auto přes místní Hertz. Vše probíhalo v pořádku až do chvíle, než jsem měla vůz vrátit. Měl se vrátit na jiné místo, než kde jsem ho převzala. Tuto adresu neznala GPS a mapku daného místa jsem nedostala. Bloudila jsem téměř hodinu, než jsem potkala úžasnou Italku, slečnu Inu, která mi ochotně vysvětlila, kde se ono místo nachází. Dokonce sedla do svého auta a jela to místo hledat se mnou. Tam už na mě čekali naštvaní zástupci autopůjčovny, převzali auto a poslali mě do ubytování pěšky (cca 3 km). Ina mě naštěstí svezla svým autem. Doma pak na mě čekalo největší překvapení. Z karty mi bylo strženo o 1 500 Kč více, než mělo. Prý pokuta za pozdní navrácení vozu. Fiat 500 mě ve finále stál 2 800 Kč na jeden den. Hertz v Monopoli už nikdy! S jinými autopůjčovnami však problémy nebyly. Jsem za tuto zkušenost svým způsobem vděčná, alespoň vím, jakou autopůjčovnu lidem nedoporučím. A tyto zkušenosti jsou prostě k nezaplacení.

Matera: ideální místo k relaxaci

Matera: Lucka s pronajatým Fiatem 500

Matera: Lucka si pobyt na jihu Itálie užívá vždy na maximum

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Ing. Lucie Šolc Čambálová, www.cambitour.cz

Článek byl vydán: prosinec 2015