O Havaji slyšel snad každý z nás. Co tě na Havaji lákalo ze všeho nejvíce? Splnila sis návštěvou Havaje některý ze svých cestovatelských snů?

Havajské ostrovy byly vždy mým velkým snem. Jsem totiž milovnice panenské přírody, divokého oceánu a aktivních sopek a to je přesně to, co Havaj nabízí. Především neuvěřitelnou přírodu plnou vzácné a velmi často endemické fauny a flóry. Příroda je na Havaji strašně pestrá. Na ostrově Big Island se nachází 11 z 13 světových klimatických zón. Na jednom z Havajských ostrovů, konkrétně na ostrově Kauai, se dokonce natáčel Jurský park.

Jak je Havaj daleko? Můžeš nám popsat průběh cesty a kolik si musíme naspořit do prasátka, pokud bychom se tam taky chtěli podívat?

Havaj se nachází v podstatě na druhé straně zeměkoule. Je vlastně jedno, jestli se na ostrovy vydáme směrem na západ nebo na východ. Cesta trvá přibližně stejně. Jediný rozdíl je zde v ceně, cenově výhodnější je letět přes USA. Přes Koreu (konkrétně přes Soul) jsou letenky většinou velmi drahé. My jsme se rozhodli využít akce na letenky, která byla z Polska. Letenky Wroclaw – Frankfurt – San Francisco – Big Island a zpět Maui – San Francisco – Frankfurt – Wroclav jsme pořídili za parádních 19 200 Kč. K tomu jsme si ještě dokoupili dva vnitrostátní přelety a to z ostrova Big Island na Kaua´i a z Kaua´i na Maui za přibližných 6 300 Kč včetně zavazadel na odbavení. Pokud do délky cesty zahrnu i jízdu autem do Polska, na cestě jsme byli téměř 32 hodin.

Jak bys tedy Havaj zhodnotila z hlediska finanční náročnosti?

Havaj je jedna z nejdražších destinací světa. Je tam drahé snad úplně všechno – ubytování, jídlo i služby. My jsme velmi těžili z našeho počtu, na ostrovech nás byla vždy skupina 5–7 přátel. Ubytování jsme řešili pronájmem apartmánů či soukromých domů a náklady si rozdělili mezi sebou navzájem. S cenami ubytování jsme se tak dostali na havajské poměry na nádherné částky, většinou v rozmezí 1 100 Kč až 2 000 Kč/osoba/noc. Uvažovali jsme i nad kempy, ale ty se většinou nacházely mimo lokality, kde jsme ubytování potřebovali a jejich cena se stejně pohybovala kolem tisícovky za osobu a noc. Hostely nestály o moc méně. Jinak ubytování na Havaji je obecně na velmi vysoké úrovni, není třeba se bát ani dvouhvězdičkových hotelů.

Co bylo ze všeho nejdražší?

Nejvíce nás stály naše aktivity v místě. Po celou dobu jsme měli pronajatá terénní auta, abychom se jednoduše dostali na hůře dostupná místa i po nezpevněných cestách. Dále jsme podnikali mnoho výletů, půjčovali si surfy. Pokud to mám říct obecně, tak za pronajatá auta, výlety a stravu jsme utratili další desítky tisíc. A to jsme opravdu šetřili. V restauraci jsme byli za tři týdny našeho havajského putování snad jen třikrát.

Z toho vyplývá, že Havaj patří mezi drahé destinace. Jela jsi tam na vlastní pěst nebo se jednalo o zájezd zprostředkovaný cestovní kanceláří?

V tomto případě jsem se rozhodla pro cestu na vlastní pěst. Sama jsem si vše zorganizovala a naplánovala. Jen pro představu – desetidenní poznávací zájezd s návštěvou několika Havajských ostrovů a se snídaní prodává cestovka kolem 110 000 Kč/osoba. V ceně není samozřejmě ostatní strava a fakultativní výlety, vstupy a další služby. My jsme na podobné částce skončili také, ale byli jsme tam tři týdny a do této částky jsme se vešli i s veškerou útratou na místě. Zde bych tedy lidem poradila vyrazit na vlastní pěst. Rozhodně ale doporučuji mít předem zajištěné ubytování, zejména v sezóně může být zajištění bydlení až na místě opravdu problém. A také doporučím cestovat ve více lidech, ubytování a pronájem aut se pak krásně rozdělí počtem účastníků.

Co když se někdo bojí cestovat na vlastní pěst?

Pokud se někdo bojí vyrazit bez cestovky, pak má dvě možnosti. První je zakoupit dražší zájezd, druhá možnost může být oslovit cestovní agenturu, která Havaj zná a s organizací cesty vypomůže, například prodá letenky a poskytne potřebné know-how pro maximalizaci pravděpodobnosti, že vše klapne tak, jak má. Se zájezdy, letenkami či případně poradenstvím vám ráda pomůže osobní cestovní agentura ČambiTour.

Jaké jsou možnosti stravování?

Jak už jsem se zmínila, jídlo je na Havaji opravdu velmi drahé. Balíček toastového chleba stojí 5 USD, balíček šunky 10 USD. Musím se přiznat, že na dovolených v Evropě v supermarketech sáhnu po všem, co se mi zalíbí. Tady jsem musela opravdu počítat a pečlivě promýšlet nákup každého zboží. Zjistila jsem například, že chlazené ryby dovážené z Thajska jsou v obchodech za super ceny. Jedna velká ryba vyšla na 5 USD. Za dobré ceny byly také krevety, špičkové hovězí a ovoce a zelenina místního původu. Po večerech jsme grilovali, přes den si dělali sendviče a užívali si obrovského přísunu čerstvého ovoce a zeleniny. Ještě teď se mi stýská po místním ananasu, mangu a avokádu. To nemělo chybu!

Navštívila jsi nějaké místní restaurace?

V restauracích jsme se příliš nestravovali. Cena hamburgeru se pohybovala od 15 USD nahoru. Šokovala mě cena v maringotce u Road to Hana na ostrově Maui, kde dvě tortilly a dvě limonády vyšly snad na 1 000 Kč. Síla! Volili jsme většinou buďto sendviče vlastní výroby nebo jsme se zastavovali v bageterii Subway – tam jsme si velmi často kupovali tzv. footlong obloženou bagetu za cenu kolem 8 USD. Najedli jsme se z ní dva. Večer jsme si užívali již zmíněné grilování.

Z kolika ostrovu sestává Havaj? Předpokládám, že jste nezůstávali jen na jednom z nich.

Havaj sestává z 95 sopečných a korálových ostrovů a 118 skal a útesů. Havaj je svou rozlohou největším souostrovím na celém světě. My jsme si pro naši návštěvu vybrali tři ostrovy – Big Island, Kaua´i a Maui. Ostrov O´ahu jsme vynechali – abych byla upřímná, lákal nás nejméně – je to velmi komerční ostrov se slavným městem Honolulu a Pearl Harbor.

Jakým způsobem je možné se po Havaji dopravovat? Jsou zde i autopůjčovny?

Pokud člověk nechce strávit svou dovolenou na jednom místě a chce ji doplnit třeba několika organizovanými výlety, je zde pronájem vlastního auta v podstatě nutností. Hromadná doprava tam totiž funguje velmi omezeně. Autopůjčovny se vždy nacházejí u každého letiště a je zvykem, že si lidé předem objednají auta a po příletu na daný ostrov rovnou míří do autopůjčovny, kde si vůz vyzvednou a následně vyrazí směr ubytování už po svých.

Zmínila ses o tom, že jste navštívili celkem tři ostrovy. Proč zrovna tyto tři?

Ostrov Big Island byl pro mě jasnou volbou, nachází se tam totiž mnoho činných sopek. Nejvíce fascinující bylo pro mě permanentní lávové jezero Halema´uma´u. Jedná se o sopečný kráter, na jehož dně je stále bublající láva. Big Island je úžasný i z jiných hledisek. Zmínit musím ještě horu Mauna Kea (4 205 m n. m.) s její největší světovou astronomickou observatoří. Big Island má i krásné pralesy a pláže. Na mnoho plážích se vyskytují želvy caretty. Na tomto ostrově jsme strávili 8 dní. Dalších 6 dní jsme si vyhradili na ostrov Kaua´i. To byla ale největší chyba, nejraději bych tam byla měsíc! Kaua´i je ráj na zemi. Vysoké rozeklané zelené hory, krásné pláže, mnoho vodopádů. Jo, a taky jsem tam konečně našla vhodné vlny pro surfaře začátečníky. Na ostrově Kaua´i se taky natáčel film Soul Surfer o slavné surfařce Bethany Hamilton. Mimochodem, právě kamarád Bethany nás učil na Kaua´i surfovat. Jeden z nejsilnějších zážitků vůbec! Posledních 7 dní jsme pak věnovali ostrovu Maui. Tento ostrov jsme si vybrali hlavně z praktického důvodu, náš zpáteční let do Evropy byl právě z Maui, tedy když už z něj stejně letíme domů, tak tam taky strávíme nějaký čas. Maui je nejkomerčnější z těchto tří ostrovů. Byly chvíle, kdy se nám po předchozích dvou ostrovech vyloženě stýskalo. Všude hotely, pláže plné lidí, golfová hřiště. Po prvotním zklamání jsme se ale i tam měli krásně. Podnikli jsme mnoho zajímavých výletů a přeci jen našli i tu prázdnou pláž.

Jednotlivé výlety jsi plánovala sama nebo je lepší zaplatit si fakultativní výlet na místě?

Většinu výletů jsme absolvovali sami pronajatým vozem. Organizovaně jsme si zakoupili výlet na Sea Raftu podél slavného Napali Coast s pozorováním velryb, šnorchlovací výlet do Molokini Crater, naši kamarádi absolvovali let helikoptérou nad Jurassic Falls. Dále jsme si zakoupili atrakci Zip Line nad vodopády, to bylo úžasné. Objednávka výletů je zde jednoduchá, skoro vše si objednáte online na webu a zaplatíte kartou. Následně byste měli být k dispozici na telefonu, který uvedete do objednávky. Velmi často totiž přepotvrzení objednávky výletu probíhá telefonicky. Ve městech jsem také narazila na místní cestovky nabízející výlety. Určitě by šlo objednat výlet i na hotelové recepci. Tento postup jsme ale tentokrát nevyužili. Pokud se nepletu, tak let helikoptérou vyšel jednu osobu na cca 8 000 Kč, šnorchlovací výlet stál kolem 2 200 Kč a na 3 200 Kč vyšel Sea Rafting. Zip Line stála 4 000 Kč za osobu. A takhle to tam doslova „lítá“.

Na Havaji se toho dá podnikat hodně. Jaké aktivity jsi tam provozovala?

Kromě výše zmíněných výletů jsme podnikli mnoho krásných treků. Jednoznačně nejkrásnější a nejnáročnější byl slavný Kalalau trail po divokém Napali Coast. Absolvovali jsme pouze část tohoto treku, naším cílem byl nádherný vodopád Hanakapi´ai fall. Po cestě jsme museli přebrodit, resp. spíše přeskákat po kamenech několik divokých řek. Některé úseky hraničili s horolezectvím. Další nádherná, ale opět náročná procházka vedla mezi krátery na sopce Haleakala, nejvyšší hoře ostrova Maui. Řídký vzduch, všudypřítomný prach a prudké slunce – to bylo to, co nás vždy vyřídilo na havajských sopkách ve výškách 4 000 m n. m.

A co surfování na Havaji?

Havajské ostrovy jsou surfařský ráj. Navštívit je a „nechytit si svou první havajskou vlnu“ by byl doslova hřích! Proto jsme se i my přihlásili do kurzu s lektorem a následně si i párkrát pronajali samotný surf. Hodina a půl s lektorem stála jednu osobu 70 USD, pronájem samotného surfu pak 25 USD na den.

Mohou se turisté na Havaji i potápět?

Potápění a šnorchlování nad krásnými korálovými útesy je velmi oblíbená aktivita jak mezi turisty, tak i mezi místními. My jsme se tedy nepotápěli, pouze jsme šnorchlovali a vybavení jsme měli vlastní. Zkusila jsem ale ceny vygooglit a narazila jsem například na Bubbles Below, zde se ceny ponorů pohybují od 135 USD/os.

Je potápění na Havaji bezpečné?

Bezpečné to je. Stále je větší pravděpodobnost, že zemřete na dálnici v Čechách než že vás sežere žralok na Havaji. Je ale třeba říct, že kolem Havajských ostrovů je velké množství tygřích žraloků, kteří jsou nejagresivnější. Útoky tam ovšem nebývají smrtelné. Žraloci vždy šnorchlistu, plavce nebo surfaře ochutnají, zjistí, že to není tuleň nebo caretta a zase odplavou. Říká se tam tomu "taste and go". Zajímavé statistiky nalezneme třeba zde.

Plážoví povaleči by možná ocenili nějaké tipy na nejkrásnější pláže. Prozradíš nám nějaké?

Paradoxně Havaj není vyloženě koupací destinace. Kdo touží po jemném bílém písečku a klidném moři vhodném na plavání, tomu doporučím spíše Maledivy. Pacifik je divoký a v oceánu se často nedalo z důvodu silných proudů vůbec plavat. Pro koupání byla velmi vhodná Poipu Beach na Kaua´i a Makena beach na Maui. I tady bylo ale třeba dávat pozor – člověk si takhle stojí u břehu, voda po pás, oceán klidný a najednou z ničeho nic přijde třímetrová vlna a smete vás takovým způsobem, že se z toho ještě 10 minut vzpamatováváte. Jo, Havaj je divočina!

Jaké jsou tvé celkové dojmy z Havaje? Pro koho je podle tebe tato destinace nejvhodnější?

Havaj mi vyrazila dech. Občas jsem na nějakých vyhlídkách opravdu nemohla ani mluvit a slzy dojetí se mi draly do očí. Zpětně nelituji jediného dolaru, na který jsem tvrdě pracovala a šetřila hodně dlouho. Havaj je vhodná pro aktivní cestovatele, kteří milují přírodu a poznání. Pro plážové povaleče bych ji nedoporučila, protože je zbytečné cestovat tak dlouho, když jsou nádherné pláže (a většinou i vhodnější na plavání) mnohem blíže. Náš tip: Jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě najdete na jihu Itálie (Kalábrie, Monopoli).

Potkala jsi na Havaji nějaké našince?

Na Havaji je zázrak potkat Čechy, ale také Evropany obecně. Většina lidí tam totiž přijíždí z USA. Havajské ostrovy jsou v podstatě takové Kanáry pro Američany. My jsme narazili na Poláky, když jsme jim odpověděli, odkud jsme, vykuleně na nás zírali, kde se tam bereme.

Na závěr se musím zeptat na tvé další cestovatelské plány.

Aktuálně se soustředím výhradně na cestu, která mě bezprostředně čeká, za 4 dny odlétám „digitálně nomádit“ do Monopoli. Chci si tak splnit další sen a vyzkoušet si, jaké by to bylo pracovat z pláže. V Monopoli se zdržím minimálně měsíc. Další cesty se budou odvíjet zejména od financí, které budu mít k dispozici, ale mým velkým snem je navštívit lávové jezero Erta Ale v Etiopii či lávové jezero Nyiragongo na Vanuatu. Já vím, zase ty sopky. Ale když já je prostě miluju!

 

Video z Havaje, které vám zvedne náladu

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií a videa: Ing. Lucie Šolc Čambálová, www.cambitour.cz

Článek vydán: duben 2016