Před pár dny ses vrátil z Kapského města v Jižní Africe, které je proslulé potápěním s velkým bílým žralokem. Potápění tohoto rázu je možné například v zátoce False Bay, kterou jste navštívili. Jaké jsou tvé zážitky?

Lindo, hned na začátku tě překvapím. Velký bílý žralok vůbec nebyl naším potápěčským cílem na jihu Jižní Afriky. Nakonec se dva členové party za velkým bílým vypravili na půldenní výlet k Dyer Island, ale spíše z piety k André Hartmanovi. Velkých bílých je zde hodně, ale pro fotografy a potápěče to není to pravé místo. Jednak kvůli chronicky špatné viditelnosti a jednak proto, že místní organizace provozují tyto akce jako masové a cílovým klientem není potápěč, ale turista, který potápěčem vůbec být nemusí. V praxi to vypadá tak, že 24 lidí je na lodi, 8 lidí v kleci, klec je na hladině, lidé mají hlavu nad vodou. Nepomlouvám, jen vysvětluji, že já se s velkým bílým raději setkám jinde, například v Austrálii.

Kapské město, mys Dobré naděje

Cape Townu, Waterfron

Jednalo se o vlastní expedici nebo ses jel potápět se svými klienty či přáteli? Co bylo cílem výpravy, když to nebyl velký bílý žralok?

Jel jsem se potápět s klienty a ti jsou často moji přátelé. Cílem byli rozhodně žraloci, ale jací žraloci! Většinu z nich jsem doposud nikdy neviděl, a proto se velmi těšil. Na prvním místě zmíním žraloka širokonosého sedmižábrého. Je to živoucí fosilie. Objevil se na této planetě 100 milionů let před dinosaury a tak jak tenkrát vypadal, tak ve stejné podobě ho můžeme spatřit i dnes, což je fascinující. Jeho fyzický model se osvědčil, zapadl to ekosystému a je tu stále s námi! Obývá pobřežní kelpové lesy (pozn. autorky: kelp je podvodní rostlina dosahující často až několika metrů a tvořící husté podvodní lesy) a jsou to opravdu magické ponory. Potápíme se zde v malých hloubkách 8–10 metrů, viditelnost se pohybuje kolem 8 metrů, když je klika a potápěč si opravdu připadá jako v lese za silného větru. Kelp se vlní ve vlnách a žraloci sedmižábří se pomalu a líně vynořují ze stínů, proplouvají nad našimi hlavami a zase mizí. Je jich tu hodně a nejsou vůbec malí. Samice dorůstají až do velikosti 3 metrů, samci jsou poloviční. Dále se v kelpu vyskytují různé druhy žraloků hladkounů a máček, někteří jsou dokonce jihoafrickými endemity, tzn., že nežijí nikde jinde na světě.

Tučňák africký patří mezi nejvíce ohrožené tučňáky. Za 200 let se jeho populace smrskla ze 4 mil. na 55 tis. Pokud by počty klesaly stále stejným tempem, tak do 15 let vyhyne. Důvodem je degradace hnízdišť, znečištění moře a úbytek potravy

Žralok bílý není jediným lákadlem pro potápění v Kapském městě. Během ponoru lze vidět velryby, tuleně, tučňáky a na souši třeba velké množství mořských ptáků. Které z těch na pohled roztomilých mořských živočichů jste při své expedici spatřili?

Protože velryby nebyly naším cílem, neviděli jsme ani keporkaky ani velryby jižní, které se zde vyskytují červen–listopad. Spatřili jsme z člunu plejtváka Brydeova, který je zde celoročním rezidentem. Neodmyslitelně k jihu Afriky patří lachtani jihoafričtí a tučňáci afričtí. K tučňákům se do vody nedostanete, protože jejich domovská pláž Boulders Beach je přísně chráněná, ale s lachtany jsme si užili do sytosti. Lachtan jihoafrický je šestým druhem lachtana, se kterým jsem se potápěl a je to druh jednoznačně nejšílenější a nejdrzejší. Mají neuvěřitelné přebytky energie a nevědí co s ní. Neustále se ve vodě prohánějí, koušou, zlobí, celý lachtaní život je z 90 % hra a z 10 % povinnosti. Potápěč ve vodě je skvělé zpestření a nový level v lachtaní hře.

Boulders Beach je jedna ze dvou kolonií tučňáků afrických na pevnině. Zbylé se nacházejí na ostrovech podél Jižní Afriky a Namibie

Kelpové lesy ve False Bay jsou domovem mnoha druhů malých žraloků, z nichž někteří jsou dokonce endemity! Toto je máčka africká (Poroderma africanum)

Popiš nám, jak setkání s lachtani pod vodou vypadalo.

Přiznávám, že afričtí lachtani mě překvapili. Měli ke mě nulový respekt, stal jsem se odrbaným plyšákem party grázlů ze špatné ulice. Zakotvil jsem sám v malém kaňonu a chystal se fotit. To se celkem dařilo, ale zároveň mě ti parchanti kousali nejen do ploutví, ale i do nohou, do rukou a dokonce i do hlavy, kde byla moje vrstva neoprenu přece jen nejtenčí. Nebyly to něžné polibky! Hajzlíci si dávali záležet a kousali mě přesně tak, aby mi neublížili, ale zároveň tak, aby mě to docela bolelo. Jejich pohyb ve vodě je neuvěřitelný a člověk na jejich výpady reaguje jako želva na útok geparda. Aby nedošlo k omylu, být ve vodě s lachtany jihoafrickými je naprosto fantastické. (úsměv)

Lachtani jihoafričtí (Arctocephalus pusillus) jsou podle Tomáše místní syčáci

Vraťme se ještě k potápění se žraloky. Kolik míst a za jakou dobu během své expedice navštívíte? Je to časově a finančně náročné?

Náš program byl poskládán následovně – 6 ponorů v kelpu ve False Bay a 3 ponory na volném moři se žraloky modravými a mako. K vysvětlení, co obnáší ponor na volném moři, cca 4 hodiny jízdy člunem po neklidné hladině oceánu, zhruba půl hodiny vnadění než žraloci připlavou a potom samotný hodinový ponor. Celá akce tedy trvá téměř 6 hodin. Zájezd stojí 90.000,- CZK a kromě již zmíněného potápění zahrnuje samozřejmě letenku, veškeré pozemní transfery, 9 nocí ubytování se snídaní a 1 den výlet autem do rezervace mysu Dobré naděje. Zákazník si hradí pouze večeře, studené obědy jsou k dispozici na lodi v průběhu potápění.

Tomášova oblíbená fotka, kdy se na něj řítí torpédo a za pikosekundu ho kousne do hlavy

Žralok širokonosý (Notorynchus cepedianus) dorůstá úctyhodné délky 3 metrů. Je živou fosilií, žil na zemi dávno před příchodem dinosaurů

Jací další žraloci jsou v tamních vodách k vidění? 

Žraloky obývající kelp jsem již zmínil, tak se vydejme na volné moře. Musíme dojet až na hranu kontinentálního šelfu, což je cca 35 km na jih od mysu Dobré naděje, který z tohoto místa tak tak vidíme. Zde se žijí nádherní pelagičtí žraloci modraví a mako. Se žraloky modravými se dá počítat na 100 %. Na nejlepším ponoru jich kolem nás kroužilo kolem 50. Žralok mako je vzácný a plachý, přesto se nám na jednom ponoru podařilo dva spatřit a nafilmovat. Nezdrželi se ovšem bohužel příliš dlouho. Žraloci modraví jsou jejich opakem. Je to nejvíce kontaktní druh žraloka v moři. Vždy nabádám ostatní potápěče, nesahejte na žraloky, není to slušné a citlivé vůči přírodě, můžete je vystrašit a odplavou. Se žraloky modravými je to obráceně. Sahat na ně musíte. Jsou strašně zvědaví a drzí, asi jako ti lachtani. Chtějí se neustále s potápěči kontaktovat a osahávat si je. No jak to mají udělat, když nemají ruce? Tlamou. Celý ponor se žraloky modravými je permanentní strkaná. Jsou to fascinující ponory a nelze se nabažit do sytosti.

Žralok modravý: Zapomeňte na pravidlo, že se nesahá na žraloky. Na modravé sahat musíte. Jsou to nejvíce kontaktní a nejdrzejší žraloci

Jaká je teplota vody během potápění? Je v různých oblastech rozlišná?

Je zajímavé, že v zátoce False Bay je voda studenější, než dále na jihu na volném moři. V dubnu měla v zátoce voda 17 °C a na volném moři 20 °C. Je to pravděpodobně důsledkem vlivu teplejších mořských proudů, které zátoku míjejí. V dobrém a dostatečně tlustém neoprenu nepředstavují tyto teploty žádný problém.

Tohle magické potápění v kelpovém lese s velkými žraloky širokonosými Tomáše dostalo. Úplně bez krmení viděli stále širokonosé žraloky, někdy až čtyři najednou – velké samice, i menší samce

Městečko Simonstown sloužilo Tomášovi a celému týmu jako základna pro výjezdy za potápěním kolem mysu Dobré naděje

Používáte k přilákání žraloků nějaké jídlo? Není to nebezpečné?

Žraloky sedmižábré v kelpu nevnadíme. Je jich tam tolik a jsou vůči lidem natolik neteční, že je to zbytečné. Vnadění na volném moři je nezbytné. Bez vnadění bychom nic neviděli. Pokud zůstaneme u žraloků modravých a mako, tak nebezpečné to není. Ano, změní to chování žraloků, otupí jejich nedůvěru k lidem, ale my se k nim dostaneme blíže a to je to, co chceme, proč jsme sem přijeli.

Když se couráte mezi Gansbaai a Mysem Agulhas, tak skoro na každé louži narazíte na fantastický ptačí život, včetně pelikánů a plameňáků

Jak velká je pravděpodobnost, že se objeví bílý žralok i na místech, kde se obvykle nevyskytuje? Došlo někdy k takovému nečekanému střetu?

Budu stručný, určitě k tomu dochází a mám to potvrzené od místních potápěčů, ale já to zatím nezažil.

Oslava narozenin 14. dubna 2016 v Gansbaai s André Hartmanem. Od kluků dostal kytaru

Cape Townu, Waterfron

Během tvého putování po Jižní Africe jste oslavili i narozeniny André Hartmana, což je první člověk na světě, který se potápěl s velkým bílým žralokem bez klece. Můžeš nám říct o tvém přítele více?

Nebudu se vychloubat něčím, co není pravda. S Andréem jsem pár let kamarád na Facebooku a osobně jsme se letos setkali díky Vaškovi Pištorovi, který je opravdu jeho přítelem a jsou si velmi blízcí. Byl jsem velmi rád za tuto příležitost a setkání s Andrého osobností – a svým způsobem složitým životem – teprve vstřebávám. V žádném případě to není televizní celebrita, ale skromný člověk se svými chybami, démony, nádherným vztahem k přírodě, člověk, který má co říct. Těším se na další setkání.

Maják na mysu Agulhas

Není pro tebe volné potápění s bílým žralokem také lákavé? Co si o tom myslíš?

Trochu jsme si o tom s Andréem povídali, ale já k tomu nemám moc co říct, protože tuto zkušenost nemám. Na světě jsou tři místa, kde se s velkým bílým žralokem potápí v kleci – Jižní Afrika, ostrov Guadalupe a jižní Austrálie. Zdá se, že bezpečnější je volné potápění bez klece tam, kde je čistá voda a žraloci jsou schopni již z dálky zrakem odlišit potápěče od lachtana, tzn. v Austrálii a na Guadalupe. Andrew Fox ovšem tvrdí, že v Austrálii jsou velcí bílý žraloci velmi agresivní, oportunističtí a žerou všechno. Zbývá tedy Guadalupe a skutečně, většina fotek velkých bílých s volně plujícími potápěči pochází odtud. Zároveň je třeba říct, že je to nelegální a s rizikem velkých trestů pro potápěčské operátory včetně odebrání licencí. Měl jsem takové potápění s jedním operátorem na Guadalupe domluvené, ale nakonec on z toho vycouval a z celé akce sešlo. Nakonec je třeba říct, že každý velký bílý je osobnost, každý je jiný. Takže pokud by mi místní zkušený potápěč řekl, tenhle žralok se jmenuje Boženka, je klidná a lidi nežere, půjdu se s Boženkou potápět. Ale sám a k neznámému bílému žraloku bych do vody nevlezl, je to nebezpečné.

V Kapském městě je toho spousta k vidění i na souši

Mám na tebe nekonečně mnoho otázek, ale protože vím, že jsi momentálně časově zaneprázdněn, zrovna sedíš v letadle, které směřuje na Filipíny, mám už jen poslední otázku. Jaká jsou tvá očekávání od potápění na Filipínách?

Teplá průzračná voda, manty, hejna ryb, útesoví žraloci, žraloci velrybí a málo potápěčů. Prostě paráda! Útes Tubbataha je pro mě novou destinací a o to víc se těším. Takže další rozhovor je jasný. (úsměv)


Video z potápění – připlul i vzácný žralok mako

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Tomáš Kotouč, Tethys

Článek byl vydán: duben 2016