Ostrov Bohol

Řekne-li se nártoun filipínský, většina zasvěcených si ihned vybaví ostrov Bohol, který je proslulý místními rezervacemi na jeho ochranu. Toto drobné zvířátko s velkýma očima a schopností otočit svou hlavičku téměř o 360° sice žije i na dalších místech nejen na Filipínách, ale právě na Boholu máte díky těmto centrům jistotu, že si ho prohlédnete zblízka. Místní průvodci ráno co ráno obětavě prochází 2–3 hodiny členitou buš a hledají, kde si některý z nich po náročné noci ustlal ke spánku, aby je pak mohli ukázat svým návštěvníkům. Někdy se zadaří více, jindy jich najdou třeba jen čtyři nebo pět. Ostrov Bohol je zajímavý také přírodními útvary tzv. Chocolate Hills, což jsou malé kopečky hustě rozeseté v okolní krajině. Běžně jsou zbarveny do zelena, neboť jsou porostlé trávou, ta ale v období sucha zhnědne, a proto to přirovnání k oblíbené čokoládové pochoutce.

Mindoro Island – tricycel

Palawan Island – 60letý krokodýl mořský

Ostrov Siquijor

Z Boholu je to jen kousek na malý ale neméně zajímavý ostrov Siquijor. Kromě panenské přírody se tu při troše štěstí můžete setkat se zdejšími šamany. U místních mají obrovskou důvěru a nahrazují zde klasickou lékařskou péči. Za rozumný peníz je možné nechat se vyšetřit a pokud je odhalena nějaká nemoc, pak si i odvézt nějakou místní medicínu, která je založena na letitých rodinných recepturách a samozřejmě  je čistě přírodní.

Palawan Island – Batak tribe

Palawan Island – Bearcat

Ostrov Palawan

Poněkud odlišným ostrovem je Palawan, který se nachází v západní části souostroví a svou rozlohou se řadí k těm největším. Jeho výhodou je, že leží mimo klasické tajfunové pásmo a tak zůstává nezasažen náhlými klimatickými změnami. Na druhou stranu se ve vnitrozemí vyskytují kromě jiného malaričtí komáři, což účinně chrání místní původní kmeny před návaly turistů. Hlavní atrakcí tohoto ostrova je nejdelší podzemní řeka na světě, která protéká u místa Sabang. Místo jistě stojí za vidění, ale je nutno obrnit se trpělivostí. Kapacita lodiček je malá a zájemců hodně. Bez předchozí rezervace není šance.

Palawan Island – El Nido Merimegmeg beach

Palawan Island – El Nido z plavby po Bacuit Bay

Město El Nido

Většina návštěvníků pak míří na úplný sever ostrova do městečka El Nido, které se během několika posledních let změnilo v centrum turistického dění. Rozeklané pobřeží a přilehlé ostrovy nabízejí mnoho nádherných a romantických zákoutí a zároveň bohatý podmořský život. Poznáte to ovšem také na své peněžence. Ceny jsou zde několikrát vyšší než kdekoliv jinde na ostrově.

Palawan Island – El Nido zátoka: pláž, odkud se vyplouvá na výlety a potápění do Bacuit Bay

Kohoutí zápasy

Filipíny celkově jsou proslulé vášní svých obyvatel pro kohoutí zápasy. Konají se každou neděli na vybraných místech a zejména pro mužské osazenstvo je to velmi prestižní záležitost. Na kohouty proto narazíte prakticky všude. Na každém dvorku či výběhu, na vesnicích i ve městech. Cestují s vámi všemi druhy dopravních prostředků, takže jedná-li se o noční spoj, máte téměř jistotu, že se nevyspíte. Jakmile začne kokrhat jeden, spustí to okamžitě řetězovou reakci. Mazanější obyvatelé proto na to jdou někdy fikaně a aby jim kohouti věčně nekokrhali za hlavou, umisťují své miláčky na speciální ,,kohoutí parkoviště“ v dostatečné vzdálenosti od domu. Každý kohout tam má své bidýlko a je o něj dobře postaráno.

Palawan Island – Jack Places nedaleko El Nida

Palawan Island – ostrov Malinged z ostrova Inolaodan

Nejkrásnější pláže na Filipínách

Vyhlášeným plážovým místem je ostrov Boracay, na kterém jsme však osobně nebyli, protože je to místo příliš turistické a kromě toho nic dalšího k vidění na ostrově není. Ale kdo hledá výhradně relax na pláži s koupáním a večerní zábavu, pak se toto místo dá určitě doporučit. Vzhledem k tomu, že Filipíny jsou ostrovní stát, o pláže opravdu nemá nouzi. Z těch nejhezčích, které jsme viděli, můžeme dát tip na severní část ostrova Palawan, kde se jich nachází několik, zejména v okolí městečka El Nido a na přilehlých ostrovech. Jinak téměř na všech velkých ostrovech se vždycky najde nějaký skvost. Jmenovitě severní a západní část ostrova Luzon, taktéž sever i jižní část ostrova Mindoro, některá místa na Boholu atd. A v neposlední řadě existuje řada malých ostrůvků, kam se jezdí právě za plážemi. Nicméně pěkná pláž neznamená vždy pěkné nebo dobré koupání. Často zůstane pouze u hezké podívané, neboť místy se vyskytují u břehů korály či skalnaté útesy, které koupání u břehu prakticky znemožňují. Nikde na Filipínách jsme se zatím nesetkali se vstupným na pláž. Pouze může být pozemek soukromý a tam se pak stejně nedostanete.

Palawan Island – Puerto Princesa rybářská osada na předměstí

Siquijor Island – Larena

Potápění a šnorchlování na Filipínách

Na mnoha místech na Filipínách jsou potápěčská centra, šnorchlování nabízí téměř každé turistické středisko. Vyhlášenými místy za podmořskými skvosty jsou například Sabang na ostrově Mindoro, El Nido, Port Barton nebo San Vicente na ostrově Palawan. Několik center se nachází též na ostrově Bohol a bezpochyby zajímavým místem je Oslob na ostrově Cebu, kde si můžete vyzkoušet potápění či šnorchlování přímo mezi žraloky.

Siquijor Island – pláž

Siquijor Island – vnitrozemí

Ubytování a strava

S ubytováním je to různé podle situace. V Manile nebo jiném exponovaném místě si hledáme ubytování většinou přes rezervační servery. Ve velkých městech to jinak ani dost dobře nejde, pokud bychom nechtěli strávit hledáním půl dne. Jinak se ale většinou doptáme až na místě, necháme si poradit od místních a podobně. Součástí poznávání každé země je samozřejmě i její kuchyně a tu filipínskou máme moc rádi. Výhradně jíme na ulici, mezi místními. Nejvíce jsme si oblíbili tzv. hrncovny, kdy je na pultíku vystaveno různé množství hrnců a kastrolů s čímkoliv a vy si vyberete podle toho, co vás nejvíce zaujalo. Někdy je to těžké těžké, a tak volíme více variant formou od každého trochu a vzájemně ochutnáváme. Naši filipínští kamarádi říkají s humorem, že umí-li žena vařit, nakoupí manžel stolek a židličky, které postaví před dům a žena pak prodá jídla kolemjdoucím. Do velkých měst dorazila i kvůli v nedávné době ukončené dlouhodobé přítomnosti vojsk z USA občerstvení typu fastfood. Američané sem dnes jezdí pouze jako turisté, ale podniky zde zůstaly a tak bohatší vrstvy, zejména mládež, ve městech nenápadně (někdy i nápadně) kyne.

Siquijor Island – vodopády ve vnitrozemí

Co s sebou na cesty

Způsob cestování, který volíme my, není pro každého. Často to bývá náročné fyzicky i psychicky, své dělá i časový posun, jiné klimatické podmínky. Záleží však na každém, co mu vyhovuje a co je ochoten podstoupit. Pro nás je trocha nepohodlí takovou malou daní za zážitky na celý život. Doporučujeme tudíž zabalit s sebou trpělivost a osobní kouzlo. Repelenty a odpuzující zápalné spirály proti komárům doporučujeme koupit až na místě. Evropské, které jsou šetrné k přírodě, zde absolutně nefungují. Na výměnu jsou lepší americké dolary, ty se dají směnit prakticky v každém správním městečku.

Vodní buvol je všude tam, kde se pěstuje na polích rýže

Siquijor Island – The best of Philipinnas tricycle

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Jana Svobodová a Aleš Zajíček, www.zajicinacestach.cz

Článek byl vydán: červen 2016