S kým jiným si povídat o římských památkách v Maroku než s Katarínou. Ženou, která objevila a stále objevuje kouzlo Orientu. Povězte nám na úvod něco málo z historie města Volubilis.

Volubilis je nejvýznamnější marockou památkou z doby Římanů díky tomu, že je nesmírně dobře zachovalé. Leží v nádherné zvlněné krajině v podhůří drsného marockého Rífu, kde se odpradávna obyvatelstvo věnovalo pěstování obilí, vína a oliv. Svojí největší slávu zažilo na přelomu letopočtů a většina jeho památek je z prvního až třetího století po Kristu. Město přežilo řadu zemětřesení a válek, až ho nakonec navštívil svatý Idrís se svým poselstvím islámu v 7. století. Poté bylo opuštěno a tak již zůstalo až do dnes.

Město Volubilis

Z města zbylo do dnešních dob poměrně málo. Patrné zůstaly půdorysy malých domků, ulic či manufaktur na výrobu olivového oleje. Dodnes zachovalé zůstaly taky staré barevné mozaiky, především s mořskými motivy. Prozradíte nám, které konkrétně stojí za vidění?

Mozaiky jsou právě tím, co se ve Volubilis zachovalo nejlépe – domy bohatých občanů byly krásně zdobeny výjevy z každodenního života nebo řeckořímské mytologie. Nejkrásnější je dům Venuše, pojmenován právě po své podlahové mozaice koupající se Venuše, která se zachovala včetně svých původních barev. Krásně zachovalá je i mozaika představující Hérakla a jeho dvanáct úkolů. Jsou domy, jež mají zachovalý opravdu celý půdorys a často šlo o luxusní a rozlehlé rezidence s množstvím pokojů a velkým centrálním nádvořím. Obyvatelé Volubilisu se opravdu neměli špatně. Ti bohatší vyráběli olivový olej přímo ve svém domě, což lze odsledovat podle kanálků v zadních místnostech, kterými vylisovaný olej odtékal. Město mělo také své veřejné budovy, ze kterých lze vidět pěkně zachovalou zeď baziliky, chrámová nádvoří nebo Caracallovou bránu. K vybavení města patřila i tělocvična, jež se nacházela hned vedle veřejných lázní – ty ostatně byly nepostradatelnou součástí římských měst v tehdejším světě. Bohatší obyvatelé Volubilis měli lázně nebo alespoň bazénky přímo doma, často vedle jídelny. Po dobrém jídle si tak mohli oddýchnout v chladné vodě, která během horkých marockých letních měsíců přišla určitě vhod. Volubilis je pro mě osobně symbolem luxusu a prosperity starověkého světa.

 

A teď trochu organizačně. Jakým způsobem doporučujete cestu za památkami v Maroku zorganizovat? Vyplatí se jen například jen za památkami do města Volubilis?

Jet za památkami jenom do Volubilis, a nevidět zbytek Maroka, by nemělo cenu. Návštěva Volubilis obvykle netrvá déle než několik hodin a dá se tudíž krásně skloubit s návštěvou města Meknés, jež je už zase o něčem úplně jiném – luxus, který je ve staré medíně dosud vidět, pochází z doby mnohem pozdější a to konkrétně ze 17. století. V blízkosti města Volubilis se nachází svatá vesnička Moulay Idrís, kde je pohřben zakladatel muslimského Maroka Idrís I., a slavné město Fes se nachází ve vzdálenosti asi 70 kilometrů. Volubilis tak lze jednoduše navštívit, pokud se ubytujete ve Fesu nebo Meknésu, například během „euro víkendu“, který je možné díky levným letenkám z Evropy absolvovat i do Maroka.

Mozaika koupající se Venuše

Jaký typ ubytování a stravování v Maroku doporučuje?

Právě v oblasti severního Maroka, kde leží Meknés, Fes a Volubilis, je možné se ubytovat v tradičním domě – dáru nebo riádu, ze kterých mnohé byly renovovány a využívají se k ubytování návštěvníků. Stravování v Maroku lze podnikat přímo na ulicích ve starých medínách, jelikož je marocké jídlo nejenom chutné, ale taky lehké a zdravé. Ze všech destinací po Blízkém východě se právě tady v Maroku nají i celiak nebo vegan, jelikož je marocká kuchyně založená primárně na zelenině a ovoci.

 

Je poznávací zájezd do Maroko finančně náročný?

Maroko není drahou destinací, byť je dobré někdy nešetřit a dopřát si to, co Maroko nabízí. Tím myslím zejména ubytování v tradičních domech či dobrou večeři, během které lze ochutnat to nejlepší z marocké kuchyně. Organizované zájezdy na týden do Maroka stojí kolem 600 eur i s letenkou, na vlastní pěst to vyjde přibližně stejně, závisí od itineráře.

Caracallova brána

Maroko je islámská země, což bohužel vyvolává v současné době u mnohých paniku. Můžete nám bez obalu říct, jak je to aktuálně s bezpečností v zemi?

Podle dostupných informací má Maroku ztrátu 20 % turistů meziročně, což je tak trochu, vzhledem k aktuální ale i dlouhodobé situaci v Maroku, vůči této zemi nefér. Bohužel je Maroko často přirovnáváno k Tunisku, byť s Tuniskem Maroko ani nesdílí hranice. Faktem je to, že Arabské jaro 2011 se Maroka nedotklo, a taktéž nemá Maroko problém s terorismem jako třeba Egypt nebo Tunisko. Maroko je pokojnou a bezpečnou zemí, do které není důvod se bát vyjet. Navíc je v mnoha ohledech právě Maroko zemí otevřenou a tolerantní k turistům, evropskému oblékání atd. Samí Maročané z větší části nežijí jinak než lidé v Evropě. Kdo se řídí podle předsudků, jež kolují o arabských zemích, ztrácí sám – a to platí zejména ohledně Maroka.

 

Dosahuje podle vás Volubilis věhlasu evropských starověkých památek? Kam jinam byste čtenáře ještě pozvala za římskými památkami?

Volubilis je mnohem lépe zachovalou památkou než ty, které Římané zachovali na území Evropy. To samé platí ohledně římských památek v sousedním Alžírsku. Ze zemí Blízkého východu, dostupných v této době, lze vzpomenou zejména jordánský Jerash, jež je jedním z nejpůvabnějších místo starověkého světa.

Podzimní krajina kolem města Volubilis

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Ing. Katarina Maruškinová, maruskinova.com

Článek byl vydán: červen 2016