V úvodu jsem nakousla, s čím byla vaše cesta na Fidži spojená. Prozraďte nám o tom více?

Tato cesta byla pro nás opravdu velkým otazníkem, ale i výzvou. Se sdělenou diagnózou jsme tehdy neměli vůbec tušení, jakým směrem se budou naše další aktivity rozbíhat a zda vůbec nějak zásadně budou, ale příliš jsme to neřešili (ono to také moc nejde) a nechali tomu všemu volný průběh. Poté, co se Aleš po prvních měsících trochu otřepal, vyrazili jsme na první výlety do hor. Aleš přišel sám s myšlenkou, že by si chtěl zkusit, jestli by zvládl odjet zase někam dál, což v našem případě a s blížící se zimou znamená nejlépe přes půl světa. Nikdo ani ze strany lékařů nám samozřejmě nemohl cestu doporučit či vymluvit, neboť každý organismus reaguje po svém a co někdo ustojí v pohodě, druhého to porazí. Naše společnice roztroušená skleróza je prostě nevyzpytatelná. Dobře jsme si uvědomovali, že pokud to nepůjde a Alešovo tělo nebude chtít přijmout náročné podmínky cestování, jako je zejména dlouhý let a změna klimatu, může se jednat i o naši poslední cestu. Chtěli jsme si proto vybrat destinaci, která by opravdu stála za to a vzhledem k tehdy akčním letenkám padla volba na Fidži.

Fidži: fidžijský Santa Claus

Fidži: Kadavu

Fidži, Kadavu: dům náčelníka vesnice Drue

Kdy přesně jste odlétali a co jste si předem zajišťovali?

Odlétali jsme začátkem prosince 2013 s tím, že jsme si zajistili pouze letenky a první dva noclehy

na první aklimatizaci. Dále už jsme chtěli improvizovat podle toho, jak vše sedne či nesedne a počítali jsme i s možností, že budeme nuceni řešit případné zdravotní komplikace.

Fidži, Kadavu: leguán fidžijský

Další ubytování na Fidži jste řešili až na místě?

Vzhledem k tomu, že hlavní dva (největší) ostrovy jsou turistickou destinací, není v těchto místech najít ubytování až tak velký problém. Samozřejmě v době sezóny, kdy jsme tam byli i my, může být nabídka volné kapacity limitována, takže se pak musí více hledat. Ale rozhodně to není tak, že byste zůstali bez střechy nad hlavou. Ceny jsou bohužel trochu oříšek, protože jsou nastaveny na americkou, kanadskou či australskou klientelu, což pro nás znamená dost vysoko. Na hlavních ostrovech je ale možné najít i skromnější ubytování, takže pak záleží na každém, co si vybere. V každém případě je nutno počítat s větší finanční rezervou. Jinak to je ale na dalších menších ostrovech, kam se turisté běžně nevypravují anebo je tam jen jeden či dva tzv. rezorty, pod čímž si můžete představit chatičky či bungalovy jakéhokoliv typu, od obyčejných bambusových stavení až po luxusní ekoresorty se vším všudy. Částky za noc se tam pohybují úplně jinde, než bychom si přáli. Ono totiž vybudovat nový rezort poté, co ho celý totálně odfoukl hurikán prostě něco stojí. A zde se to stává poměrně často.

Fidži, Kadavu: z adventní mše

Fidži, Kadavu: z adventní mše

Dalo by se říct, že cílem cesty byl primárně odpočinek, tedy válení se na pláži nebo jste měli i jiné plány? Co vše je možné na Fidži podnikat?

Velmi záleží, kde se na těchto ostrovech zrovna nacházíte. Na hlavních dvou – Viti Levu a Vanua Levu – se nachází běžná infrastruktura, jsou tam vybudovány silnice a lze je víceméně procestovat. Funguje tady i místní doprava, i když nelze očekávat nějaké časté spoje. Jednou za den (a v okolí hlavních měst i vícekrát) vždycky nějakým směrem něco jede. Místní autobusy jsou velmi specifické, zastavují na mávnutí kdekoliv a když nějaký pasažér potřebuje vystoupit, zatahá za provázek, které je zavěšen po celém obvodu autobusu a na němž jsou zavěšeny zvonečky. Pro naše cestovatelská srdíčka to byl samozřejmě jeden z obrovských zážitků a pro místní obyvatele také. Bílí turisté, kteří na ostrovy zavítají, běžně totiž používají taxi. Jiné je to na malých ostrovech, kde většinou není ani žádná cesta. Přístup je na ně výhradně z moře a tam se pak můžete věnovat lenošení na krásných plážích. Pro ty neposedné se někdy skýtá možnost využít stezek, které zde mají místní vyšlapané, často je však nutno hlídat příliv, protože část dne jsou utopené v moři. Někdy je nutné prosekávat se mačetou, protože zdejší příroda je prostě divoká.

Fidži: Kadavu

Fidži: Kadavu

Vraťme se ještě k válení na pláži. Máte pro naše čtenáře nějaké zaručené tipy na TOP pláže na Fidži?

Hojně navštěvované – kromě dvou hlavních ostrovů – jsou souostroví Mamanuca a Yasawa, která se skládají z velkého množství drobných ostrůvků a nacházejí se severozápadně od největšího ostrova Viti Levu. Většina z nich disponuje těmi nejkrásnějšími plážemi, které vídáte na atraktivních fotografiích katalogů. Bohužel však i tady platí, že ne každá pláž je vhodná ke koupání. Na Yasawa se často setkáte s korály, které vám za odlivu nedovolí často ani vstup dále od břehu. Jinak se zde vyskytují také jedovatí mořští hadi a v okamžiku, kdy takový metrový černý kousek plave zrovna pod vámi, není to právě příjemný pocit. I když vás místní ubezpečují, že pokud ho nebudete dráždit, můžete být celkem v klidu, samozřejmě v klidu nejste.

Fidži: kava rituál, příprava nápoje

Fidži: kava rituál, meditace

Fidži: muž jménem Abu

Fidži: pomník posledním snědeným misionářům

Navštívili jste i známý tropický ráj – souostroví Yasawa?

Před cestou jsme zvažovali, zda právě Yasawa ostrovy zařadíme do našeho itineráře, neboť právě turisté nás trochu odrazovali, i když jsme věděli, že ta místa budou určitě stát za vidění. A byl to náš kamarád a úžasný člověk pan doktor Stingl, etnograf a spisovatel, který se na oblast Pacifiku specializuje a kdo nás přesvědčil, že právě tady najdeme tu pravou a původní tvář fidžijských obyvatel. Jsme za to neskonale vděční a tímto ještě jednou pane doktore děkujeme.

Fidži, Taveuni: polovina světa aneb na 180°

Fidži, Taveuni: déšť v ráji

Fidži, Taveuni: nejstarší kamenný kostel na ostrovech z 2. pol. 19. stol.

Fidži, Taveuni: rybolov

Když se zmiňujete o místních lidech, povězte nám o nich více.

Původ zdejšího obyvatelstva je stále ještě tak trochu záhadou, ale traduje se, že se sem přesunulo z africké Tanzanie. Nikdo už však neumí doložit, jak se sem vlastně dostali.V době anglické kolonializace však bylo do země zavlečeno do otroctví mnoho Indů, aby zde pracovali na třtinových plantážích, neboť původní obyvatelstvo se k tomu moc nemělo a raději si své kolonizátory upekli k večeři. První zákon zde přijatý se tedy týkal právě kanibalismu. Zakazoval ho pod trestem smrti. Nešlo tak jen o ochranu kolonizátorů, nýbrž zejména námezdních indických otroků. Panovala zde obava, aby neposloužili jako zpestření jídelníčku místních obyvatel. Z podobného důvodu byla na ostrovy později dovezena i domácí zvířata, aby Fidžijci nedojedli i poslední endemity na ostrovech, jako jsou například papoušek kadavský či leguán fidžijský. Indové už pak na ostrovech i po jejich osamostatnění zůstali, a tak právě na těch dvou největších tvoří podstatnou menšinu.

Stále obhospodařují třtinové plantáže a nejčastěji se věnují obchodování. Což přináší pro návštěvníky podstatnou výhodu, protože na samotné Fidžijce se v tomto příliš spolehnout nedá. Ti se věnují zejména svému poklidnému životu a nic de facto neřeší. Indové tak vlastní většinu obchodů, ale i některé hotely a restaurace a silnou doménou jsou taxi služby, nezbytné pro bohaté turisty.

Fidži: tradiční svatební oděv

Fidži: tradiční svatební oděv, novomanželé

V úvodu jste nám prozradili, že cestu na Fidži jste realizovali v prosinci. Znamená to, že jste tam oslavili i vánoční svátky? Jak vypadají Vánoce na Fidži?

Výhodou pro nás byl fakt, že Fidžijci udržují ve slavnostním duchu i adventní svátky. Jsou pořádány adventní mše, kterých se účastní celé vesnice včetně jejich náčelníků a nejenže jsou náležitě vystrojeni, společně pak také pořádají následnou hostinu. Takže nejen vánoční dny ale i ty předchozí jsme měli možnost zažívat tuto atmosféru na různých ostrovech. Vesměs jde ale o společnou záležitost, takže i vánoční večeři připravuje celá vesnice dohromady. Jejich tradičním pokrmem je tzv. lovo, což obnáší proces, kdy všichni přinesou, co zrovna mají, tedy různé maso, zeleninu, taro či casawu, což jsou hlízy podobné našim bramborám a to vše se zabalí do banánových listů. Společně pak vloží všechno jídlo do vyhloubené jámy na rozpálené kameny. Taková příprava zabere i několik hodin.

Fidži, Vanua Levu: místní typický autobus

Fidži, Vanua Levu: z návštěvy nedaleko Savusavu

Fidži, Viti Levu: z vesnice Tamavua

Stejně jako na Myanmaru i na Fidži jste byli svědky svatby. Je to tak?

Svatební dění by nás za normálních okolností minulo, ovšem kvůli (anebo díky?) rozbouřenému moři jsme se zdrželi neplánovaně v hlavním městě Viti Levu v Suvě. Protože samotné město příliš zajímavé není, původně jsme neplánovali zůstat ani celý den. Nicméně okolnosti to zařídily jinak, a tak jsme si krátili čas procházkami zdejšími zákoutími, až jsme v jednom z parků narazili na svatbu. Fidžijský pár byl oděn do tradičních obleků, což pro nás středoevropany znamenalo excelentní podívanou. Oslava pak probíhá asi dost podobně jako jinde. Společná hostina, která se může protáhnout i na více dní, většinou dva až tři. Spousta ovoce, dezertů a tradiční lovo. Ale také kokoda, což je syrová ryba naložená v kokosovém mléce a pro milovníky ryb naprostá delikatesa. Na rozdíl od nás také nemusí řešit počasí, takže ve většině případů dobře poslouží právě parky a v případě deště nějaké otevřené přístřešky.

Fidži, Viti Levu: krajina národního parku Sand Dunes

Fidži, Yasawa: kostel na ostrově Nacula

Fidži, Yasawa: ostrov Waya Lailai

Na Fidži jste navštívili několik ostrovů. Jakým způsobem jste se mezi nimi dopravovali?

Mezi ostrovy se lze pohybovat klasicky dvěma způsoby, a to po moři a letecky. Kombinovali jsme obojí, leteckou dopravu jsme využili hlavně z časových důvodů, neboť mezi některými ostrovy jezdí loď pouze jednou týdně a v případě nepříznivého počasí se stává, že doprava je až tři týdny zastavena. Z tohoto důvodu jsme si museli odpustit návštěvu nejsevernějšího ostrova Rotuma, kde se právě podobná situace běžně stává, takže to bychom potřebovali mít na cestu o několik týdnů více. I tak jsme měli zpestřený zážitek při naší cestě na ostrov Kadavu, který se nalézá jižně od hlavních ostrovů a cesta na něj trajektem trvá běžně 8 hodin. Bouře na moři to chtěla jinak, takže nejenže jsme první den neodjeli a čekali i celý následující na zprávu, zda a kdy bude trajekt moci být vypraven, ale když už jsme následující večer vypluli, po hodině a půl plavby vznikl na trajektu elektrický zkrat způsobeným poškozením lodi při předešlé plavbě v jiné bouři a museli jsme se vrátit opět do přístavu, abychom čekali další celý den na opravu a vyplutí. Na palubě jsme byli jediní bílí mezi samými domorodci a v tom okamžiku jsme se tak stali nejen středem pozornosti, ale i svědky jejich běžného dění, životních rituálů a zejména obřadu kava. Některé skupinky ji dokázaly popíjet i dlouhé hodiny, dokud je nezmohla únava a spánek.

Fidži, Yasawa: ostrov Nacula

Fidži, Yasawa: Waya Lailai

Fidži, Yasawa: tradiční bure na ostrově Nacula

Napadají vás nějaké technické či organizační věci při cestování na Fidži, o kterých by měli naši čtenáři rozhodně vědět?

Již od  okamžiku, kdy se objevíte na ostrovech, slýcháte kolem sebe všude „take a fiji time“.

Velice rychle se tomu přizpůsobíte a nebudete chtít odvyknout. To je Fidži. Pohodový a bezstarostný kus světa. Ne že by tak úplně žádné starosti neměli, ale prostě si je nepřipouští. Kdo tedy hledá místo, kde se dokonalo oprostí od běžného hektického života, je zde správně. Luxusu směrem nahoru se zde meze nekladou. Musíte být ovšem připraveni sáhnout si hlouběji do kapsy. Inu pobyt v ráji něco stojí.

Fidži, Yasawa: z ostrova Kuata

Fidži: Yasawa

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Jana Svobodová a Aleš Zajíček, www.zajicinacestach.cz

Článek byl vydán: červenec 2016