Proč zrovna ostrov Palawan? Kde konkrétně jsi tam byl?

Ostrov Palawan patří k nejméně navštěvovaným ostrovům turisty a pokud už turisté přijedou, všichni míří na sever do resortové oblasti El-Nido. Já byl celou dobu na jihu nebo v centrální oblasti. Na Palawanu žijí čtyři původní palawanské kmeny – Tagbanua, Palawan, Batak a Tau´t Batu.

V kmenu Tau´t Batu jsou velmi milí, mírní, inteligentní a zajímaví lidé

Macapuno Beach Resort: na jihu od Puerto Princesa nejsou žádní turisté

Mohl bys nám rozdíl mezi severem a jihem ještě trošku přiblížit?

Budu trochu vařit z vody, protože já vlastně na severu nikdy nebyl, ale vše vyplývá opravdu z faktu, že na sever jezdí turisté a na jih nikoliv. Na jihu funguje hůře veřejná doprava a turistických ubytovacích kapacit je poskrovnu. Je nezbytné mít svůj stan a pak už lze bydlet kdekoliv, i na sněhobílé liduprázdné pláži, obklopen tyrkysovou vodou. Na jihu je dobré zabývat se trochu i bezpečností, protože přítomnost policie a armády je zde minimální, což využívají dvě partičky s nedobrými úmysly, které sice sporadicky, ale přece jen občas na jihu Palawanu působí. Jednou z nich je známá Abu Sayyaf, což je klasická teroristická islamistická organizace, kterou ovšem náboženství zajímá jen velmi málo. Praktikují živobytí únosy turistů a jsou velmi nekompromisní. Druhou partičkou je New People´s Army, což jsou maoisté, kteří nejsou zase až tak orientovaní na turisty, ale bojují primárně s filipínským režimem. Každopádně i jim je dobré se vyhnout. Abych příliš nestrašil, doporučuji stavit se cestou na jih v mestečku Rizal na policejní stanici a poptat se na aktuální bezpečnostní situaci. Místní policisté jsou rozumní a informace mají dobré. Pokud vědí, že je zrovna bezpečno, cestu na jih vám rozmlouvat nebudou.

Hejno kranasů velkookých

Žralok velrybí: samec velký přibližně 6 metrů

Zmínil ses o tom, že na Palawanu žijí čtyři původní kmeny. Navštívil jsi některé z nich?

Navštívil jsem Batak a Tau´t Batu. Tau´t Batu žijí úplně na jihu ostrova v okolí nejvyšší palawanské hory Mount Mantaling. Nežijí ve vesnicích, ale tradičně žijí izolované rodiny (muž, žena a několik dětí). Hlavní část potravy získávají zemědělstvím, ale doposud částečně i lovem. Kvůli tomu, že jih Palawanu je obtížně dostupný, zdá se mi, že žijí velmi spokojeně, nemají problémy s ilegálním kácením svých lesů, či zakládáním monokulturních plantáží na jejich území, například olejová palma. V období sucha žijí v dřevěných chýších, ale v období dešťů se uchylují do jeskyní, kterých je na jejich území hodně, protože se jedná o vápencovou krasovou oblast.

Východní pobřeží, Cooper´s Resort

A co lidé Batak?

Lidé Batak jsou velmi zajímaví geneticky. Patří mezi tzv. negrito lidi, mají tmavou kůži, kudrnaté vlasy a vypadají jako Afričané. Na Filipínách se podobní lidé vyskytují i na jiných ostrovech a také například v Malajsii či na Andamanských ostrovech. Jejich původ je doposud nejasný. Batak obývají jediné údolí relativně nedaleko na sever od hlavního města Palawanu – Puerto Princesa. Území, kde žijí, bylo nedávno vyhlášeno přírodní rezervací a pro Bataky to znamená problém. Místní vláda jim brání zakládat nová pole a lovit zvěř. Batakové tak čelí nedostatku potravin a reálnému hladu.

Kmen Batak

To zní smutně. Jaký je podle tebe čeká osud?

Toto jsou vždy velmi složité otázky. Nejradši bych napsal, že nevím a byla by to pravda, ale… Tak nějak si myslím, že osud Bataků bude podobný jako osud celého lidstva. Budeme humanističtí, tolerantní, štědří, chápaví, milosrdní? Pak máme naději, všichni. Pokud ne…

Kempovat se dá všude a na turistu na jihu Palawanu nenarazíte

Na lokalitě Malayan Wreck se nachází vrak

Jak vlastně Palawan vypadá?

Na Palawanu jsou doposud rozsáhlé oblasti s nepoškozeným deštným pralesem plným života. Žijí zde různé druhy opic, šelma binturong, divocí buvoli, stovky druhů ptáků a mangrovová pobřeží jsou domovem krokodýlů mořských.

 

Se kterými z vyjmenovaných zvířat ses na Palawanu setkal tváří v tvář?

Viděli jsme poměrně hodně opic, hlavně langury a makaky. Velká skupina langurů se jeden den pohybovala v těsné blízkosti vesnice Bataků, i když je Batakové loví. Dále si vybavuji, že jsme zahlédli několik zoborožců a podél řek jsou často k vidění velcí varani.

Hotel v Sabangu

Můžeš nám prozradit i pár organizačních věcí? Například možnosti ubytování a stravování?

Na Palawan se logicky dostanete přes filipínské hlavní město Manilu a poté přímým letem do hlavního palawanského města Puerto Princesa. Celková cena zpáteční letenky se pohybuje v rozmezí 20–25 tisíc korun. Není nutné si nic zařizovat předem, pouze pro první noc, v zájmu pohodlí, doporučuji zajistit ubytování předem. Na letišti čekají motorizované tříkolky, které vás zavezou do hotelu za 50 Kč. V Puerto Princesa lze snadno půjčit auto či motorku, ale počítejte s tím, že půjčovna si nechá v úschově váš cestovní pas. Já to řeším tak, že cestuji vždy se dvěma pasy. Pokud chcete půjčeným autem cestovat po západním pobřeží jižního Palawanu, 4x4 je nezbytné. Cesty jsou velmi špatné, plné kamení a občas dokonce s brody. Jinak všude na Filipínách je velmi levně a stravování v restauracích, či spaní v hotelech vaši peněženku příliš nezatíží.

Quezon: největší město na jihozápadním pobřeží

Buano (87 let) a jeho syn Sem dělali Tomášově skupince průvodce při výpravě do vnitrozemí za kmenem Tau´t Batu

Na souši jsi strávil poměrně dlouhou dobu, což je pro tebe nezvyklé. Neměl jsi už po pár dnech nutkavou potřebu ponořit se pod vodní hladinu?

Primárním zájmem bylo samozřejmě potápění, protože jsem organizoval potápěčské safari do rezervace Tubbataha Reefs pro skupinu českých potápěčů. Ale protože loď na Tubbataha vyplouvá z Puerto Princesa, rozhodli jsme se se ženou toho využít a procestovat jižní Palawan. Chtěl jsem ji seznámit s kamarády Bataky a sám se těšil mezi lidi Tau´t Batu, kde jsem ještě nebyl.

Tento způsob turismu Tomáš Kotouč nemá v oblibě

Na Filipínách ses potápěl v přírodní rezervaci Tubbataha Reefs. Jak na tebe potápění v této oblasti působí?

Potápění v této oblasti je opravdu pěkné – nejlepší na Filipínách. Prostředí je naprosto panenské, pohybuje se tady málo potápěčských lodí. Viděli jsme osm druhů žraloků včetně žraloka velrybího. Dále jsme viděli rejnoky manta, delfíny, velká hejna ryb a spoustu dalších živých skvostů.

Velká oceánská manta

Žralok velrybí (obrovský) je největším žijícím žralokem. Běžně dorůstá délky osmi metrů. Živí se planktonem a malými rybkami, tedy není člověku nebezpečný. Je to tak?

Žralok velrybí je nejen největším žralokem, ale i největší rybou planety. Může dorůstat až do velikosti 15 metrů, ale obvykle potkáváme nedospělé jedince dlouhé 5–6 metrů. Velcí žraloci bývají k vidění vzácně a ne na Filipínách. Za těmi se musíte vydat na Galapágy, či k ostrovu Malpelo. Člověku není naprosto nebezpečný, naopak potápění s tak velkým zvířetem je naprosto fascinující. Někdy bývají plašší a před potápěči odplouvají do hloubky, ale poměrně často se i stává, že bubliny z potápěčských automatik považuji za plankton a snaží se je sníst. Někdy si tak můžete vodit desetimetrového velrybáka na řetízku z bublin jako pejska.

Toto velké hejno netopýrníků se vyskytuje na lokalitě Washing Machine

Útesoví žraloci, bělocípí i šedí, jsou všude a v dostatečném počtu

Kam se chystáš v nejbližší budoucnosti? Na co se mohou čtenáři Czechtimes zase těšit?

Za týden odlétám do souostroví Tonga za velrybami keporkaky. Letím tam již potřetí a říct, že se těším, je slabé slovo. Při tom pomyšlení, že je to tak blízko se chvěji a už se nemůžu dočkat. Tonga je rájem v mnoha ohledech, a proč to tak je, tedy příště. (úsměv)

Dary džungle: různé vařené listy chutnají skvěle

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Tomáš Kotouč, Tethys

Článek byl vydán: srpen 2016