Na Kubu jsem vyrazila pouze na týden, ale pokud nejste vyloženě plážový povaleč, dá se toho i tak hodně stihnout. Po 2 dnech, kdy jsem si zvykla na časový posun -6 hodin a okusila krásné Atlantické moře, jsem vyrazila na soukromý výlet s místním průvodcem a slovenskou rodinou na jih Kuby do Zátoky Sviní. 

 

Kubánský život, krokodýlí farma, Zátoka sviní

Z Varadera jsme se vydali na jih. Po cestě jsem viděla typický kubánský život. Barevné vesničky, lidi stopující u silnice, pověstná stará auta, bilboardy s tématikou revoluce a nápisy: Viva la revolución, pole s cukrovou třtinou, banánové, mangové a kávové plantáže, nádherné hory, panenskou přírodu. Spousta rodin se tu živí pronajímáním pokojů turistům nebo nabízí taxi služby, oboje je na Kubě již pár let povolený druh podnikání.

 

          

 

Po dvou hodinách přijíždíme do provincie Zapata, která je domovem krokodýla kubánského. Je zde krokodýlí farma (vstup 10 CUC), kde si můžete vzít do ruky krokodýlí mládě (s fotkou za 5 CUC), nebo ochutnat krokodýlí maso v místní restauraci. Tato bažinatá oblast je nejrozsáhlejším chráněným pásmem v Karibiku. Žije zde 900 druhů rostlin a 175 druhů ptáků. Pokud milujete přírodu, určitě tato farma a okolní divočina stojí za návštěvu. Po necelé hodině vyrážíme směr Zátoka sviní, kde za necelých 45 minut uvidíme karibské moře. Karibik je jiný než Atlantik, proto jih Kuby za návštěvu rozhodně stojí. 

 

 

 

 

Dorazíme do oblasti Zátoky sviní, která má několik pláží, ne všude se však dá koupat, protože pobřeží je plné korálů a přístup do vody není úplně bezpečný. Obědváme v místní restauraci. Na výběr je spousta ovoce, dále mleté krabí maso, vepřové maso a rýže. Po obědě vyrážíme na pláž, kde sídlí potápěčská škola. Jelikož nemám z potápění dokončený certifikát, troufnu si pouze na šnorchlování, i tak to stojí za to. V této části Kuby je moře extrémně klidné, kousek od břehu je spousta korálů a všude je minimum lidí. Po šnorchlování navštěvuji místní plážový bar, kde v rámci oběda (10 CUC) je všechno all-inclusive, takže si dávám první dnešní karibské pivo a kávu a jdu relaxovat na lehátka, krytá bambusovým dřevem s výhledem na klidnou hladinu moře. 

 

 

Po cestě zpět se zastavujeme v místní zoo, kde ale mnohem atraktivnější než pár slepic a stonožek je pro nás flóra. Vidíme zde, jak roste káva, mango, ananas, papaya, guave atd. Ochutnáváme místní kávu, kterou nám na baru s úsměvem udělají, a místo cukru dostáváme cukrovou třtinu. Tímto zakončujeme karibský den a vracíme se zpět do Varadera. 

 

      

      

Cesta do hlavního města

Další den se vydáváme na celodenní výlet do Havany. Cesta z Varadera trvá necelé 3 hodiny. Po cestě opět vidíme další část centrální Kuby, projíždíme přes město Matanzas, kde zrovna probíhá karneval, dále zahlédneme továrnu na býválou výrobu Bacardi (než ji Fidel Castro znárodnil a pod názvem Bacardi se již produkt nesmí prodávat) a první zastávka je v baru, kde se piňa colada podává přímo do ananasu (5 CUC) s kouzelným výhledem na tento hornatý zelený ostrov. Další zastávkou po cestě do Havany je pevnost La Cabaňa, která se tyčí na skalnatém poloostrově nad havanským přístavem. Je zde krásný výhled na město a turistická prodejna doutníků a rumu. 

 

 


Havana

Po příjezdu do Havany nás čekala připravená auta ze šedesátých let a hodinová projížďka po staré a nové části Havany. Nasedám do Chevroletu a můžeme vyrazit! Stará Havana má unikátní atmosféru. Obdivuji kopii amerického Capitolu, stylové kavárničky, prodejce s nápisy revoluce (ano, Kubánci téměř 60 let po revoluci jí stále žijí, revoluce byla v roce 1959), barevné vchodové dveře u jednotlivých domů, stará Havana je opravdu skvostná. Moderní část socialismu, už tak zajímavá není, ale přesto přidávám alespoň pár fotek. 

Stará Havana

Moderní Havana

 

Po projížďce se jdeme na dvě hodiny projít do historického centra. Navštěvujeme Plaza de la Cathedral a další části centra. Poslední zastávkou je světoznámý bar La Bodeguita del Medio, kde si dávám celkem 4 mojita. La Bodeguita si také nárokuje autorství legendárního koktejlu Mojito, který zde byl podáván od otevření baru v roce 1942 a má několik frančíz po celém světě. Jen málo barů na světě je takto slavných. La Bodeguita del Medio je místo, kam chodil na drink třeba spisovatel Ernest Hemingway. 

 

 

Za týden jsem stihla tyto dva výlety. Mimo jiné je fajn, vzít si foťák a jít se ráno projít po pláži. Kromě toho, že zde téměř nikoho nepotkáte (jen lahve prázdného rumu a spící černochy, kteří nejspíš zapomněli, kde bydlí), můžete si užít klidnou atmosféru a po procházce si dát na hotelovém baru první nápoj dne - cuba libre. Přestože týden na Kubě utekl rychle, rozhodně tento barevný ostrov doporučuji. Samsung telefon se po celé Kubě neumí připojit na Internet, tudíž máte neskutečný týdenní offline relax s úžasným rumem v ruce a unikátními zážitky. 

 

Zajímavosti z Kuby:

- 800 Kč průměrný státní plat

- Nejvyšší hora je Pico Turquino vysoká 1974 m n. m.

- Většina domu je vlastněna místními obyvateli. Jeden Kubánec může vlastnit jeden dům na pláži a jeden ve městě, dříve nemohli nemovitost prodat, posledních 5 let mohou

- Spousta Kubánců má mimo výplaty benefity, např. když pracujete v továrně na rum, můžete si odnést 4 láhve měsíčně, když pracujete v továrně na doutníky, máte zdarma 2 boxy měsíčně pro vlastní potřebu

- Adekvátně platu stojí např. 4 Kč/měsíčně voda na celou rodinu

- Bezplatná zdravotní péče je na velmi vysoké úrovni

- Kuba mimo jiné vyváží léky a cca 35 tisíc Kubánců pracují jako lékaři v Jižní Americe

- Problém na celém ostrově představuje doprava, všichni stopují

- Národním sportem je baseball

- Ostrov je plný cukrové třtiny, manga, kávy a ananasových plantáží

- Guantánamo je od roku 1903 na neomezenou dobu za 4085 USD/ročně pronajato USA

- Celá Kuba je pokryta železitou červenou původu

- Ročně Kuba vyveze 36.000.000 litrů rumu, nejznámější značkou je Havana Club

- Za nejlepší místní rum je považován rum Santiago de Cuba

- Loni proběhlo 26 bezplatných operací výměny pohlaví

- Kuba má dostatek orné půdy, nemá ale adekvátní technologie

- Potraviny se dostávají na příděl, děti a starší lidé dostávají zdarma mléko a maso

- Kubánci preferují bílý cukr před hnědým cukrem

- Každý rok klesá počet obyvatel, aktuálně je poměr 1,6 dětí na rodinu

- Nesmí se zabíjet pro hovězí maso, trest 8-15 let vězení

- Všichni mladí obvykle studují vysokou školu, po VŠ stát určuje, kde mají studenti povinně 3 roky pracovat

- Omezený je i život v Havaně, kde je 2,1 milionu lidí

- Každý rok přijede do země o 10 % více turistů, letos to budou 4 miliony

- V hlavní sezoně chybí kapacita hotelů, 75 tisíc lůžek na ostrově není dostatečné, proto, chystáte-li se např. na 3 dny do Havany, je potřeba zařizovat ubytování včas

 

 

Článek byl vydán: září 2016