Pověz nám na úvod, jak dlouho už žijete v Kanadě a kdy tě myšlenka na život tam poprvé napadla?

V Kanadě se momentálně nacházím něco okolo 9 měsíců. Studoval jsem bakalářské studium a už v průběhu studia jsem věděl, že mezi bakalářským a magisterským studiem si chci udělat svůj gap year (pozn. autorky: roční pauza od školy) a rozhodl jsem se vycestovat. A proč právě Kanada? Nejprve byl můj se Austrálie, potom mě kamarád začal přemlouvat, ať s ním odletím do New Yorku a nakonec, protože přítelkyně již dříve chtěla do Kanady, jsme se rozhodli právě pro Kanadu. Když jsme se rozhodovali, jaké místo v Kanadě zvolíme, volba padla na Vancouver. Je tam asi nejvíce pracovních příležitostí a taky klima je tu nejpřijatelnější.

Kanada, Baker Lake

Jaké byly další kroky, které jsi podnikl, když jsi se rozhodl své myšlenky zhmotnit ve skutečnost?

Ze všeho nejdůležitější jsou pracovní víza, pokud člověk dostane pracovní víza, má vyhráno. O víza se žádá jednou ročně, my konkrétně jsme žádali o víza již v dubnu 2015. Tehdy to byl ještě starý způsob aneb kdo dřív zažádá, ten jede. Pro Českou republiku připadá 1000 pracovních povolení za rok, bohužel pro naše slovenské bratry platí 100 víz na rok. Pamatuji si, že za 13 minut bylo po všem a my jsme byli na místě 183 a 186. Potom je extrémně důležité správně vyplnit všechny podrobnosti. Pokud například prohodíte jméno a příjmení, máte smůlu. V druhém kole se dokládá několik náležitostí jako kopie pasu, kopie občanského průkazu, přeložený výpis z rejstříku trestů, různé formuláře, které byly přímo v systému, resumé a poplatek. Pokud jste všechno tohle měli správně, postoupili jste do 3. kola, kde se platil další poplatek. Víza nás vyšly přibližně na 7 000 Kč. V současné době se první kolo liší a to tak, že se losuje. Další kola jsou stejná.

Aljaška, Denali National park

A co třeba letenky?

Moje hobby je sledování levných a chybných letenek, tak to byla hračka. Na www.fly4free.com jsem našel let za 8 500 Kč do Vancouveru zpáteční letenky a to z Madridu. Dokoupili jsme letenky ČR–Madrid a celková částka za letenky nás tedy vyšla na 10 000 Kč/osoba.

Aljaška, Glacier view

Jak jste měli vyřešené ubytování v prvních dnech? Stěhovali jste se v průběhu pobytu v Kanadě?

Na prvních pár dní jsme měli domluvené spaní u kamarádky, která nás vyzvedávala na letišti. Už v Česku jsme napsali hromadu inzerátů na bydlení, které jsou k nalezení na www.craigslist.ca. Zde naleznete úplně všechno. Do 14 dní od příletu už jsme bydleli ve vlastním přízemním bytě, který jsme nejprve sdíleli s francouzským párem, později už jen s jedním mladým Australanem. Bydlení ve Vancouveru se celkem prodraží, samozřejmě záleží, v jaké lokalitě si ubytování hledáte. My například bydlíme v North Vancouveru a za náš byt, kde jsou dva pokoje a velká kuchyň s obývákem, platíme za každý pokoj 700 CAD (1 CAD = 18 korun), což je pro nás výhodné, protože jsme v pokoji ve dvou. Pro našeho australského spolubydlícího už to tolik výhodné není, ale to je každého volba. V okolí downtownu se pohybuje cena jednopokojového bytu kolem 1 300 CAD a úplně v centru jsou částky astronomické, vyhoupnou se třeba až na 2 000 CAD i výše.

Kanada, Joffre Lakes Provincial Park – říjnový výlet karavanem s rodiči

V současné době žijete ve Vancouveru. Proč právě tam?

Jak jsem již zmiňoval, Vancouver jsme si vybrali hlavně kvůli pracovním příležitostem, měli jsme tu i některé kamarády, kteří nám Vancouver vychvalovali a je tu stále poměrně teplo. Teploty nejdou pod bod mrazu ani v zimě, ale bohužel tu dost prší. Vancouver má neuvěřitelnou výhodu a to, že stačí vyjet kamkoliv kousek za město autem a máte neuvěřitelné hiky všude okolo. Dokonce jsou některé dostupné i městskou dopravou. Taky si hodně potrpíme na dobrou kávu a tím Vancouver vyniká. Jdete po ulici a narazíte na nejednu vynikající příjemnou kavárnu. Určitě se tu člověk nenudí. Co mi tu ovšem velmi chybí, jsou venkovní workoutová hřiště. V Česku jsou na každém rohu, ve Vancouveru najdete stěží jedno či dvě.

Kanada, Kenai Fjords National park – ledovec

Pověz nám, jací jsou Kanaďané?

Lidé v Kanadě jsou skvělí! To je opravdu asi největší rozdíl, co vnímám oproti České republice. Myslím, že v Česku jsem byl obklopen fajn lidmi, ale i tak je tento pocit neuvěřitelně znát a je to neuvěřitelně nakažlivé.(úsměv) Uvedu pár příkladů, co mě po příjezdu šokovalo. Asi dva dny po příjezdu jsem ještě stále trpěl na jetlag a nemohl jsem v noci usnout, tak jsem se šel projít do města. Byly asi tři ráno, viděl jsem jak před McDonaldem spí bezdomovec se psem. Když jsem se vracel zpět, viděl jsem nějakého pána, jak jde okolo a zastavuje se u bezdomovce. Říkal jsem si, co po něm může ve tři ráno chtít, vytáhl z tašky granule pro psa položil mu je k hlavě a odešel. Jako další příklad, co se mi neskutečně líbí, je, že když vystupujete z autobusu, tak přes celý autobus voláte na řidiče a děkujete mu, že vás svezl. Nedokážu představit, že bych v Brně křičel na řidiče a děkoval, že mě svezl. A takových situací se tu děje mnoho! Jdete po ulici a lidé vás zdraví a usmívají se. Vždyť úsměv nic nestoj! Každá mince má ovšem dvě strany. Některé Kanaďany jsem měl možnost poznat více, například v práci mám dva šéfy jeden je postarší Kanaďan, skvělý člověk, který pomáhá lidem a věřím mu. Potom je tu ale moje šéfová. Neuvěřitelně falešná bytost. Když ji ale ráno potkáte, taky se na vás usměje a popřeje krásný den. Musíme to tedy brát s rezervou, obecně to tu však srší optimismem a já tady prožívám každý den úžasné pocity. Nechci, aby to vyznělo tak, že v Česku je to špatné a lidé jsou jen protivní, to určitě ne! Je to jen o lidech a jak jsem už říkal, znám spoustu milých Čechů, kteří srší optimismem stejně jako já.

Kanada, Lake Louise

Práci jste si oba hledali až na místě? Neměli jste z toho strach?

S prací je to tady opravdu jednoduché, pokud je člověk alespoň trošku šikovný a nebojí se práce. Já jsem se před odletem přidal na facebooku do skupiny Češi ve Vancouveru, kde lidi neustále zveřejňují zajímavé nabídky, a asi měsíc před odletem jsem našel nabídku práce v zahradnictví. Vzal jsem si tedy kontakt a dál už jsem nic neřešil a čekal jsem do odletu. Po příletu, hned co jsem si zařídil kanadské číslo, jsem se pokusil zavolat a měl jsem štěstí, za týden po příletu už jsem pracoval. Naše firma se stará o údržbu a budování nových zahrad po Vancouveru. Můj nástupní plat byl 15 CAD. Minimální kanadská mzda je 10,45 CAD, takže jsem se měl dobře. Po měsíci, když jsem si myslel, že už se dobře vyznám na všech zahradách, jsem požádal o zvýšení platu a bylo mi přidáno na 16 CAD. Asi jsem měl štěstí, protože týden na to se mnou chtěl šéf mluvit a zvedl mi plat na 18 CAD s tím, že budu ještě zapisovat všem směny, budu se starat o peníze a bude mi zadávat úkoly na jednotlivé dny. Po asi třech měsících jsem měl další rozhovor se šéfem a zvýšil mi plat na 19 CAD, které mi vydržely dodnes. (úsměv) Poznal jsem Ve Vancouveru ještě starší pár, kterým jsme kdysi dělali zahradu. Dal jsem se s paní do řeči a zjistili jsme, že je původem z Polska a před 50 lety emigrovala do Kanady. Vyměnili jsme si kontakt a zanedlouho na to se mi paní ozvala, jestli bych si nechtěl občas přivydělat, že už na domácnost sami nestačí. Jednou za čas tedy ještě chodím pomáhat například stavět nábytek a podobně. Andrejka si sháněla práci vyloženě až na místě, rozesílala denně velké množství životopisů na inzeráty, které opět naleznete na Craigslist.ca a měla taky velké štěstí. V Česku pracovala v auditorské firmě a tak zkoušela různé pozice s účetnictvím. Po asi dvou týdnech měla schůzku s paní, co dělala účetnictví a zalíbila se, a tak získala i ona super práci. Nástupní plat byl 13 CAD a jelikož je šikovná a její angličtina je na výborné úrovni, tak si jí v práci taky hýčkají a brzy jí taky zvýšili plat. Určitě bych všem doporučil připravit si kvalitní životopis, na každou pozici si ho klidně trošku poupravit, přesně tak, co chtějí slyšet. Potom zkusit klidně chodit po městě a koukat na cedule, kde právě shání pomocné síly. Jsou tu opravdu na každém rohu. Dále doporučuji rozeslat inzeráty z Craigslist a poptat se i na facebookových skupinách. Mezi nejlepší patří Češi a Slováci ve Vancouveru nebo International travelers in Vancouver.

Aljaška, McKinley

Je život v Kanadě finančně náročný?

Život v Kanadě je i není finančně náročný. Je to podle toho, jak je člověk zvyklý utrácet. Když budu soudit podle mojí situace, tak bych řekl, že to není až tak strašné v poměru vydělaných peněz. Když bych to měl vyjádřit v číslech, tak v Kanadě si měsíčně přijdu na něco okolo 2 500 až 3 000 CAD. Ubytování máme s přítelkyní napůl, tedy 350 CAD, za jídlo včetně káviček a podobně denně utratím v průměru kolem 25 CAD, tedy 750 CAD za měsíc. Vysoké jsou výdaje za telefon – asi 90 CAD, doprava zhruba 80 CAD. Kolem 200 CAD utratím za ostatní zábavu. Toto číslo se mnohdy hodně liší od toho, co právě plánujeme. Minimálně 1 000 až 1 500 CAD si můžu za měsíc ušetřit na cestování a podobně. Když srovnám ceny v Kanadě a ČR, tak je znatelný rozdíl. Například v Česku bych asi nedal jen tak 100 korun za kávu. Co mi naopak neskutečně vyhovuje jsou asijské kuchyně na každém kroku, tam ceny nejsou vůbec vysoké. Skoro každý den tu jím moje milované sushi, za které zaplatím v přepočtu něco kolem 150 Kč. Další zajímavostí je to, že je tady velké množství českých prodejen ovoce a zeleniny a ceny jsou naopak nižší než v České republice. V čem vidím velký rozdíl, je ovšem kvalita potravin. Myslím, že v Česku máme mnohem kvalitnější výrobky. Vím například, že hodně lidí tady má problém s chlebem. Neseženete tu skoro nic jiného než různé sladké chleby s medem, javorovým sirupem a podobně. Dokonce si i někteří lidé z Česka stěžovali, že se jim dělají ekzémy a různé kožní vyrážky. Naopak voda je tu velmi kvalitní, jelikož v okolí jsou všude lesy a ledovce. Viděl jsem i výzkum, že je zde voda opravdu na vysoké úrovni.

Kanada, Moraine Lake – Jakubův splněný sen

Zbývá vám prostor i na zábavu, cestování?

Pracujeme oba pondělí až pátek, takže v týdnu nám moc na zábavu nezbývá. Máme však ve zvyku chodit třikrát týdně do naší oblíbené kavárny nedaleko našeho bytu. Potom ještě třikrát týdně cvičím, jelikož jsem se vždycky zabýval zdravým životním stylem, tak si na to najdu vždy čas i tady. V létě jsme byli téměř každý víkend na nějakém hiku a užívali jsme opravdu na 100 %. Někteří naši přátelé, když vidí kolik výšlapů jsme od března zvládli, se nás ptají, jestli jsme v Kanadě už 10 let. Výlety jsou tu opravdu levné, stačí se vždy domlouvat na skupinách, které jsem již zmiňoval a nestalo se nám, že by pro nás někdy někdo neměl místo. Na spolujízdu se potom vždy samozřejmě skládáme a jelikož tu benzín stojí něco kolem 20 Kč/l, tak jsou to zanedbatelné částky. Okolí Vancouveru do 200 km máme zodpovědně procestované a je to nádhera! Z našich delších cest bych zmínil náš výlet na Aljašku. Jednou jsme seděli a já opět koukal na levné letenky a zrovna tam naskočila Aljaška, a tak jsme jeli. Aljašku jsem si vždycky představoval jako neskutečně divokou přírodu, kde jedete a kolem vás široko daleko nic – jen medvědi a losi. Přesně taková Aljaška byla. Nejlepší zážitky máme z výpravy do Denali National Parku, kde jsme viděli 11 grizzly medvědů a dokonce se nám odkryla hora McKinley. Úžasná byla také výprava lodí do Kenai Fjords National Parku, kde jsme viděli asi 15 keporkaků. Celá Aljaška včetně letenek pronájmu auta atd. nás vyšla asi na 1 500 CAD/osoba. Další výlet, co stál za to, byla tour po Národních parcích zde v Kanadě, kterou jsme absolvovali s mými rodiči letos v říjnu. Půjčili jsme si karavan a vyrazili jsme. Kdybych měl vypsat všechno, co jsme viděli, tak bych tu byl do pozítří, ale určitě bych vypíchl splnění mého snu, kterým bylo podívat se na Moraine Lake – ledovcové jezero v národním parku Banff v Kanadě. Stál jsem tam a měl jsem husí kůži a slzy v očích. Je to nepopsatelná krása a uvědomíte si, jak je na světě krásně. Tento výlet jsme přesně nepočítali, ale odhaduji, že cena mohla být někde okolo 1 000 CAD/osoba. Nyní máme na pořadníku Havaj, na kterou se chystáme ještě letos 9. prosince. Oba mlujeme aktivní dovolené a myslím, že Havaj je naprosto ideální místo na takovou dovolenou. Máme v plánu surfování a samozřejmě naše oblíbené hikování. Už teď můžu s klidným svědomím říct, že se budeme pokoušet na ostrově Oahu o zdolání hiku s názvem Haiku Stairs. Jedná se o výšlap, který je už několik desítek let zavřený, hrozí zde pokuta do výše 1 600 dolarů nebo půl roku vězení... Žijeme jen jednou!

Kanada, Panorama ridge – 48 km dlouhý hike Jakub a Andrea zvládli za jeden den

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Chtěl bych si sehnat na pár měsíců práci ještě někde v teple, mým velkým snem je jít po práci na pláž, koupit si surf a užít si ještě trošku srandy a cestování. V červnu musím být zpět na přijímací zkoušky na magisterské studium a potom bych ještě rád vyrazil na nějakou delší cestu jen s batohem a foťákem v ruce, například do Indie nebo něco podobného. Nechci ale předbíhat.

Kanada, Peyto Lake

Takže nechceš v Kanadě zůstat natrvalo? Myslíš, že Kanada – Vancouver je místo, kde může být člověk skutečně šťastný?

Myslím, že spousta lidí může v Kanadě najít nový domov a usadit se tam natrvalo, hodně takových lidí jsem tu i poznal a myslím, že jsou zde opravdu šťastní. Já bych si tu život představit nedokázal a to hlavně kvůli tomu, že jsem rodinný typ, hrozně mi chybí má rodina. Miluji, když můžeme sedět na rodinných oslavách dlouho do noci a povídat si spolu. Chybí mi i moji nejbližší přátelé, i když jsem poznal skvělé lidi i v Kanadě a už teď vím, že mi budou chybět i oni, ale můžeme se navštěvovat a být v kontaktu. Další věc, co mi opravdu vadí, je počasí. Například v říjnu tady pršelo 28 dní z celkových 31. Listopad probíhá ve stejném duchu. Ne nadarmo se Vancouver přezdívá rain cover. Ale léto bylo opravdu nádherné! Taky mi tady chybí noční zábava. V Brně jsem byl zvyklý chodit se bavit od půlnoci do 5–6 ranní, v Kanadě většina klubů zavírá v jednu hodinu a ceny jsou neskutečně přemrštěné. Je to určitě jen o zvyku.

Kanada, Vancouver Island Paddle boarding

Zaujal vás rozhovor s Jakubem? Chcete se podívat na více fotografií nebo se ho na něco zeptat? Koukněte na jeho osobní facebook nebo FB Zážitky z cest, sledujte ho na instagramu a nebojte se mu napsat e-mail. Kuba rád odpoví na jakékoliv otázky týkající se života v Kanadě.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Jakub Žák

Článek byl vydán: listopad 2016