Povězte nám na úvod, kdy vás myšlenka na život v Dánsku poprvé napadla?

O možnostech studia v zahraničí jsem se dozvěděla od svých přátel, kteří v zahraničí už studovali. Moje vlastní cesta za dobrodružstvím v cizině začala před mým nástupem do maturitního ročníku, kde jsem se měla později rozhodnout, jakým směrem budu kráčet ve svém životě dál. Ovšem tu byl opět nový zádrhel. Vize studia na vysoké škole v České republice mi nevyhovovala. Jenže vystoupit z komfortu domova, vydat se na vlastní pěst do zahraničí, konkrétně do země, kde mluví řečí, která je jak z jiné planety a postavit se v mladém věku na vlastní nohy, není úplně pro každého. Doma jsem měla prakticky všechno, ale já jsem se rozhodla, že chci něco víc. A tak jsem se objevila tady, ve městě Horsens v Dánsku. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budu studovat na vysoké škole v zahraničí, asi bych mu nevěřila. Stejně jako mi nevěřilo moc mých přátel a označovali mě za blázna při představě, že chci zvládnout celé studium v angličtině v zemi, kde nikoho neznám. A přeci jsem tu a bylo to rozhodnutí, kterého nebudu nikdy litovat.

 

Jak dlouho už žijete v Dánsku?

V Dánsku jsem nyní 9 měsíců a ještě mě tu, doufejme, minimálně 3 roky čekají. Rodinu a přátelé jsem nechala v Česku, a i když jsem tu ze začátku nikoho neznala, nyní mám dva skvělé spolubydlící, které považuji za svoji rodinu tady v Dánsku.

Karolína je v Dánsku velmi spokojená

Jaké byly první kroky, které jste podnikla, když jste se rozhodla studovat v Dánsku?

Pokud budete chtít studovat nebo pracovat v Dánsku v první řadě si musíte zařídit povolení k pobytu a zažádat si o žlutou kartičku pojištěnce a získat tak CPR number. Hodně škol zařizuje setkání s příslušnými úřady přímo ve škole, takže máte šanci zařídit si obě potvrzení najednou. Vyřízení těchto dokladů může trvat až 2 měsíce. Dále bych doporučovala zařídit si NemID, což je nový dánský elektronický bezpečností systém, pomocí kterého můžete komunikovat s veřejnými institucemi. Je velmi důležité a ve spoustě případech se bez něj neobejdete, zažádat si o něj můžete na Borgerservice. Po získání NemID si na internetu zařiďte E-boks, což je online poštovní schránka a slouží k oficiální komunikaci mezi vámi a úřady. Po získání žluté karty si budete rovni s ostatními Dány a základní zdravotní péče pro vás bude zdarma. Nicméně tato kartička platí jen na území Dánska, proto je důležité, abyste si poté zařídily evropskou kartičku pojištěnce, kterou si jednoduše objednáte na internetu. Jestliže si budete chtít hledat práci, založte si bankovní účet v Dánsku, zaměstnavatelé vám budou posílat výplatu jedině na účet, v hotovosti výplatu nedostanete.

 

Jak je to s hledáním ubytování v Dánsku?

Většina příchozích má největší problém s hledáním ubytování. Já jsem měla to štěstí, že se v mém městě nachází studentské ubytování, něco jako studentské koleje. Dánské studentské koleje se nedají srovnávat s těmi českými, jsou to spíš takové byty či apartmány. Na apartmánu můžete bydlet po dvou nebo po třech, máte vlastní pokoj a pak společnou koupelnu a kuchyň. Ovšem mě celkem zaráží, že organizace, která poskytuje studentské ubytování v mém městě, se z mého pohledu, snaží dostat ze studentů co nejvíce peněz. Nájemné zde vyjde na jednoho 12 000 Kč na měsíc a dělají velké problémy při vracení depozitu. Proto jsme se rozhodli odstěhovat. Z mých vlastních zkušeností, není hledání ubytování opravdu jednoduché. Větší výhodu tu mají páry a manželé, kteří chtějí brzo zakládat rodinu. Pro hledání ubytování tu nejlépe slouží dvě stránky, BoligPortal a Boligsurf, kde se musíte ovšem zaregistrovat a zaplatit poplatek, jinak nebudete mít přístup ke kontaktům na majitele bytu nebo domu.

 

Byt v Dánsku jste tedy našla přes zmíněné webovky?

My jsme si nový byt našli právě zmíněné stránky. Měsíčně budeme každý platit přibližně 9 000 Kč.

Dánsko, Horsens: molo

Kolik se musí dát záloha na byt?

Při hledání ubytování můžete narazit na vysoký depozit a musíte si předplatit poslední dva až tři nájmy. Nás vyšel depozit dohromady na 72 150 Kč a poslední tři předplacené nájmy pak vycházejí na stejně vysokou sumu. Takže je pro dost lidí opravdu velký problém, zaplatit tak vysokou částku naráz. A to si představte, že bydlím v tak „malém“ městě, co teprve ceny v Kodani, které jsou třikrát tak větší.

 

V současné době žijete ve městě Horsens. Proč právě tam?

Jednou z nejlepších technických škol, kde by měli obor, který jsem chtěla studovat, byla právě v městě Horsens. Popravdě jsem tu byla poprvé asi před třemi lety v létě. Jelikož má současná vysoká škola, VIA University College, nabízí pestré kurzy na minimálně 3 týdenní letní škole. Vydala jsem se sem na jednoduchý kurz a zlepšit si svůj anglický jazyk. Hned jsem si město zamilovala. Kdo říká, že je Dánsko placka, která nemá žádná zajímavá místa, tak se rozhodně plete. Horsens je sice menší město, má okolo 60 000 obyvatel, ale zato je to krásné přístavní město. V létě se tady můžete válet u moře, užívat si sluníčko, anebo navštívit hned několik parků, které ve městě jsou. Horsens je obklopené lesy, kudy vede několik cyklistických stezek, po kterých se můžete vydat objevovat krásu v okolí, a pokud vám nevyhovuje slaná voda, tak je u stezek hned několik jezer a rybníků. Dánové jsou známí tím, že žijí zdravým životním stylem, proto sportovní kluby a fitness centra najdete na každém rohu. A nakonec pro milovníky společenského života, kavárny, restaurace a hospody se nacházejí v těch architektonicky nejhezčích uličkách nebo přímo u moře. A abych nezapomněla, ve městě je hned několik klubů či barů, které můžete s přáteli navštívit téměř každý den.

Dánsko, Horsens: pláž

Jak byste popsala Dány?

Dánové patří mezi nejšťastnější národy na světě, takže není divu, že je tu prostředí opravdu příjemné. Jsou na svoji zemi velmi pyšní a tak můžete vidět všudypřítomné dánské vlajky. Dánská společnost je postavená na otevřeném a na sobě si rovném vztahu. Mezi Dány nejsou ani takové společenské rozdíly jako například v ČR. Dánové jsou hodně sociálně založení. Jejich sociální systém je z velké části založený na vzájemné pomoci, jako například studium na vysokých školách zdarma, zdravotní péče zdarma, po vystudování vysoké školy nárok na podporu v nezaměstnanosti, ať jste Dán či přistěhovalec. Za velkou výhodu považuji to, že drtivá většina Dánů zná anglický jazyk, takže se tu bez problémů domluvíte téměř se všemi. Dánové nejsou tak chladní, jak se o nich říká, mám s nimi především dobré zkušenosti. Bez problémů vás na ulici pozdraví, usmějí se na vás a pomohou vám, pokud to zrovna potřebujete. Na druhou stranu, Dánové jsou dost neformální a mají občas smysl pro humor celkem drsný a nevadí jim si dělat srandu ze všeho, což se nemusí také každému líbit.

 

Do Dánska jste jela primárně studovat? Práci jste si hledala až na místě? Neměla jste z toho strach? Povězte nám, jak hledání práce v Dánsku probíhalo.

Hledání práce není vůbec jednoduché a je to opravdu výzva a bohužel ne každý si ji dokáže najít včas, ale jakmile si práci najdete, dokážete se tu uživit sami a postavit se na vlastní nohy bez problémů. Obecně je velkým plusem znalost dánštiny, i když se tu bez ní obejdete. Dánové ovládají angličtinu velmi dobře. Pokud hledáte nějakou kvalifikovanou práci, určitě najdete nějaké mezinárodní firmy, kde vám bude stačit angličtina. Na druhou stranu, v případě neodborné práce, obvykle nebudete potřebovat dánštinu vůbec. Ovšem pro takovou práci v obchodě je dánština velmi důležitá. Pokud plánuje najít práci jen na pár měsíců, pak se vyplatí obcházet různé restaurace, obchody, bary, fast foody a podobně.

 

Máte tipy na ověřené stránky k hledání práce v Dánsku?

Mezi servery, které můžete využít a naleznout práci, patří třeba Jobnet, Jobindex, Denmark Jobs nebo Work in Denmark. Také jsou k dispozici různé personální agentury téměř v každém větším městě, které vám sice nedají stálou práci, ale aspoň nějakou. Funguje to tak, že se u nich zaregistrujete a oni vám pak zavolají, když pro vás budou mít nějakou práci. Ovšem pozor, práce není stálá a v takové agentuře je přihlášeno další spousta studentů. Proto je nejlepší, získat číslo agentury a snažit se ji volat nejlépe každý den a klidně i několikrát denně.

Dánsko, Horsens: pláž

Jaké jsou průměrné platy v Dánsku?

Dánsko už roky patří k zemím s nejvyšší průměrnou mzdou na světě. Běžná dánská mzda se pohybuje od 60 000 Kč a výše. Zároveň to ovšem neznamená, že by si Dánové žili na vysoké noze. S vysokými platy přicházejí i vysoké daně. Dánům to ovšem připadá přirozené a naprosto normální, protože jsou zvyklí na vysokou životní úroveň a za tu je potřeba platit. Zaměstnanci si pak mohou naplánovat své pracovní dny podle svých potřeb. Pracovní doba je v Dánsku obvykle 37 hodin týdně. Většina z nich si tak zařídí kratší pracovní týden. To znamená, že pracují od pondělí do čtvrtka 8 hodin a pak v pátek odcházejí v brzkých odpoledních hodinách domů.

 

Jakou práci jste si našla v Dánsku konkrétně vy?

Jak jsem již řekla, hledání práce je opravdu výzva. Spoustu lidí, stejně tak i já, si tu projde pracemi v různých skladech, během dne i noci, po nočních směnách se jde často do školy, uplatní se jako Au Pair nebo uklízejí. Měla jsem strach, že si nenajdu žádnou stálou práci, kam bych mohla docházet pravidelně. Nechtěla jsem si brát peníze od rodičů a sama bych se v Dánsku dlouho neuživila. Nakonec jsem měla celkem štěstí a na školní akci „Company dating“, kde se scházejí zástupci ze světových firem se studenty, jsem se dostala k dánské firmě Trendhim. Práci jsem získala vlastně díky českému jazyku a snažím se pomoci dánské firmě zviditelnit se ve světě. Já jako student si vydělávám méně, něž běžný Dán. Má výplata je nastavená tak, abych mohla mít zažádáno o stipendium, v závěru je tedy má výplata přibližně stejná jako stipendium. Ovšem je tu spoustu studentů, co si vydělávají mnohem více než já.

 

Vraťme se ještě ke studiu v Dánsku. Jaký je tam vzdělávací systém? Je oproti tomu českému v něčem rozdílný?

Samostatné studium se liší od toho, co známe z českých fakult. Oproti českým školám máme méně předmětů, protože učivo, které profesoři vyučují, je výrazně zaměřeno na využití v praxi a škola nikoho nenutí do žádných zbytečných aktivit, které se studijním programem nesouvisí. Teorie se učíme minimálně a výuka se více zaměřuje na analytické myšlení, profesoři vás nechají být kreativní a opravdu se připravíte na kariéru, kterou si pro své budoucí zaměstnání vyberete. Profesoři jsou k vám naprosto přátelští a ochotní vám kdykoliv pomoct. Při rozhovoru s profesorem jste si rovni a nemáte pocit, že by profesor měl být „něco víc“. Zároveň se ve škole drží hesla, že žádný dotaz není špatný dotaz. Prakticky se tedy můžete zeptat na cokoliv a nikdo vás nebude zesměšňovat, naopak jsou rádi, že se zajímáte a snažíte se něco naučit. Na cvičeních pracujeme většinou ve dvojicích a na semestrálních projektech pak ve čtyřčlenných skupinách. Naučíte se tedy velmi důležité dovednosti pro budoucí zaměstnání, jak pracovat v týmu a být kolektivní. Na zkoušce vás tu nebude nikdo vyhazovat proto, že jste řekli pár věcí špatně. Pokud uděláte něco špatně, tak se vás profesor pokusí nasměrovat ke správnému výsledku a nebude se vás snažit potopit. Hlavní je, že si uvědomíte svoji chybu a napravíte ji. Pokud učivo nezvládáte, nebo potřebujete nějakou tu pomoc a od profesora vám to vysvětlení prostě nestačí, tak se stále nemáte čeho bát. Škola si svých studentů váží a nechce je vyhodit, protože něco nevědí. Naše škola nabízí extra workshopy, na kterých vyučují vždy dva studenti z vyššího ročníku. Máte tedy možnost, nechat si vysvětlit a pomoct od lidí, kteří zažili přesně to stejné co vy.

Dánsko, Horsens: přistav

Jsou na vysoké škole v Dánsku i nějaké pracovní stáže?

Další skvělou příležitostí je povinná pracovní stáž, kterou musíte absolvovat během svého studia většinou místo jednoho semestru. Stáž si můžete vybrat jak v Dánsku, tak v úplně jiné zemi. Získáte tak pracovní zkušenosti již během svého studia. Navíc máte možnost si najít ke studiu ještě práci, a když budete pracovat alespoň 10–12 hodin týdně, máte nárok zažádat si o stipendium zvané SU.

 

Jaké podmínky musíte splňovat, abyste na stipendium dosáhla?

Je důležité splnit několik kritérií. Musíte mít stálou adresu, odpracované hodiny (vychází to alespoň 43 hodin měsíčně) a status studenta rovný tomu dánskému. Musíte vyplnit formuláře a zažádat na příslušný úřad a pak čekat, zda vám stipendium schválí nebo ne. Dánské stipendium je v přepočtu přibližně 20 000 Kč.

 

Obor, který v Dánsku studujete, není v Česku dostupný? Nebo se výrazně odlišuje?

Studuji bakalářský obor Information and Communication Technology Engineering. V České republice jsou celkem rozmanité možnosti studia v oboru IT. Ovšem co se týká náplni učiva, tak bych tento obor v Česku studovat nechtěla. Nerada bych strávila spousty hodin počítáním příkladů z matematiky a učením dalších předmětů, které vlastně ani nejsou potřeba. V porovnání s jedním obdobným oborem v Česku, co oni se naučili až v druhém semestru, tak my v prvním měsíci prvního semestru. Jak jsem již napsala výše, osobně si myslím, že zdejší systém je o krok napřed, před tím českým.

Dánsko, Kodaň: Nyhavn

Jak moc je podle vás život v Dánsku finančně náročný?

Jak jsem již psala výše, když si najdete v Dánsku práci alespoň na částečný úvazek při škole, tak se dokážete uživit sami. Velkou výhodou je, že studenti ze států EU nemusí platit školné. Další kapitolou jsou ovšem dánské ceny. Z mého pohledu to již není tak hrozné, ale je to obecně o dost dražší než v České republice. Oblečení stojí přibližně stejně, potraviny jsou o něco dražší a liší se obchod od obchodu. Orientační cena pro chléb je 37 Kč, pro mléko 20 Kč, pro 1 kg sýra, který je tu opravdu drahý, to pak bude více než 160 Kč. Restaurace jsou velmi drahé a v barech se o víkendech po půlnoci nevyplatí tahat ani peněženku, cena alkoholu se totiž zvedne o dvakrát tak větší cenu než je ta původní, a mohli byste být ráno nemile překvapení. Dánské pivo se nemůže s tím českým srovnávat, ať už chutí (opravdu se těším na české točené pivo) nebo cenou. Točené pivo vás v baru pak může vyjít až na 70 Kč. Velmi oblíbená jsou tu plechová piva, která stojí přibližně 15 Kč. Jídlo v dobré restauraci vás bude stát více než 370 Kč, levnější pizza asi 210 Kč, ovšem oblíbené jsou tu obří velikosti pizz, které vás pak budou stát okolo 700 Kč. Ve fast foodech jsou pak ceny jen o něco málo vyšší než v České republice. Například za cheeseburger si zaplatíte 35 Kč.

 

Cestujete v Dánsku MHD nebo třeba na kole?

V Dánsku je kolo nejoblíbenějším dopravním prostředkem. Jízdou na kole ušetříte dost peněz, protože jedna jízda vás městskou dopravou vyjde na 74 Kč. Cestování vlakem mezi vzdálenějšími městy je pak výrazně dražší. Například cesta z Horsens do Kodaně, přibližně 270 km, vás vyjde na 1 400 Kč. Na druhou stranu, jakmile si v Dánsku vyděláváte, jsou pro vás všechny ostatní země (kromě těch severních) naprosto levné.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Karolína Beliharová

Článek byl vydán: březen 2017