V Dánsku studujete a pracujete. Zbývá vám prostor i pro zábavu a třeba cestování po zemi? Povězte nám, jaké jsou v Dánsku možnosti, co se týče dopravy.

Cestování po Dánsku není zrovna levná záležitost, viz Život v Dánsku I. část. Navštívení okolních míst nebo jízdu po městě se snažím zvládnout na kole. Okolní vzdálenější místa už jsou trošku oříšek. Nikomu se nechce platit tolik peněz za vlak, které musím podotknout, jsou velmi kvalitní, takže se té ceně ani popravdě nedivím. Ovšem pokud si pořídíte slevovou kartičku, tak budete mít vlaky za polovinu, což už není tak hrozné. Ale pokud ji někdo nemá, tak má rada zní – jeďte stopem! Nedávno jsme se tak s kamarádkou rozhodly, že procestujeme nějaké části právě stopem. Dánsko patří mezi nejbezpečnější země, takže jsme se ničeho nebály.

Dánsko: okolí Horsens

Popište nám některý ze svých výletů.

Nejzajímavější cestou pro mě byla cesta stopem do Aalborgu a zpět. Aalborg je největší město na severu, proto pro nás mělo být údajně těžší dostat se sem přímo z Horsens. Bylo chladno a poprchávalo, vlastně bylo takové typické chladné dánské počasí. Bály jsme se, že tam budeme stát klidně i hodiny, než nám někdo zastaví a vezme nás přímo až do našeho cíle. Měly jsme tedy připravené dvě kartičky, do Aalboru a do Aarhusu, který je asi na půli cesty. Ovšem usmálo se na nás štěstí a po 20 minutách stopování nám zastavil řidič kamionu, který se nabídl, že nás odveze až do Aalborgu s několika zastávkami v Aarhusu, Viborgu a Randers. Cestou jsme se dozvěděly několik opravdu zajímavých věcí o životě místních lidí. Když se k Dánům chováte mile, tak vám ukáží, jak dokáží být příjemní společníci ve všech situacích. Do Aalborgu jsme se dostaly někdy v odpoledních hodinách. Počasí nám nebránilo v tom, abychom se porozhlédly po tomto krásném městě. První osidlování města je doloženo již z roku 700. Za návštěvu zde stojí několik míst, doporučila bych Springeren, kde můžete vidět staré lodě nebo válečné ponorky. Další zajímavostí je ulice Jomfru Ane Gade, která je plná barů a společenských klubů, ale stále je uchovávána v historickém vzhledu. Pak je tu několik budov, které stojí za vidění už jen kvůli dánské architektuře, která je oslňující.

Dánsko: okolní kostel u Horsens

To zní úžasně. Máte ještě nějaké další tipy, kam v Dánsku rozhodně zajet?

Z Aalborgu musíte pokračovat na nejsevernější bod Dánska, Skagen. My jsme se tam bohužel kvůli nepříjemnému počasí nedostaly, ale plánuji se tam vydat v létě. Ve Skagen jsou překrásné dlouhé píseční pláže a můžete tam jednou nohou stát v Severním a druhou v Baltském moři. Na zpáteční cestu z Aalborgu jsme se vydaly druhý den – opět stopem. Nevěděly jsme, kam se přesně postavit, aby nás zahlídl alespoň někdo, kdo pojede naším směrem. Musím říct, že jsme měly opět štěstí, protože nám zastavil Dán, který sice nejel naším směrem, ale nabídl nám, že nás odveze k hlavní cestě, kde určitě někoho najdeme. A taky se tak stalo. Na té cestě nám zastavil řidič během minuty a štěstí do třetice, jely jsme zpět přímo do Horsens bez přestupů či jiných zastávek.

 

A co třeba hlavní město Dánska – Kodaň?

Pokud budete v Dánsku, tak za návštěvu stojí samozřejmě hlavní město Kodaň. Pokud vám bude přát počasí, tak je Kodaň ve slunečném počasí opravdu pohádková. Nejoblíbenější zastávkou je Nyhavn, neboli přístav, kde uvidíte malebné domečky ze 17. a 18. století. Vychutnáte si jedinečnou atmosféru. Pro milovníky pohádek Hanse Christiana Andersena je nedaleko velmi známá socha The Little Mermaid aneb Malá mořská víla. Jako další stojí za zmínku Church of Our Saviour – kostel, na kterém vyšplháte po schodech až na samý vrchol a naskytne se vám nádherný výhled na celou Kodaň. Za zábavou jděte do parku Tivoli, který je jednou z nejnavštěvovanějších dánských atrakcí vůbec. Nabízí pestrou škálu atrakcí, horských drah a kolotočů ale i kulturních akcí.

Dánsko: pláž na západě

Máte tip i pro lidi, kteří nefandí tak úplně památkám?

V Kodani najdete spoustu památek a zajímavých míst, ale pokud hledáte alternativu – tak trochu alternativní svět – máte chuť na změnu, vydejte se do svobodného státu Christiania, alternativní čtvrti, která se zcela odlišuje od toho, co uvidíte v srdci Kodani. Je jednou z nejstarších squatterských a hippie sídlišť v Evropě. Lidé s volnomyšlenkářským duchem si žijí svým vlastním životem.

 

Za zmínku stojí určitě i známý Legoland. Doporučila byste jeho návštěvu?

Legoland bych určitě doporučila navštívit. Snad každý ví, že v Dánsku vznikly právě známé LEGO kostičky. Konkrétně ve městě Billund, kde se tedy nachází největší Legoland. Spoustu lidí by mohlo říct, že je to spíše pro děti. Ale opak byl pro mě pravdou. Svoji návštěvu v Legolandu jsem si užívala možná více než právě ty malé děti. Pokud máte rádi LEGO kostičky, určitě vám doporučuji tohle místo navštívit. Je tu několik vodních ale i dalších atrakcí, které si můžete vyzkoušet. Navíc vidět své oblíbené postavičky, zvířata nebo jen místa či památky z různých koutů světa v této zmenšené podobě, je prostě něco úžasného. Ještě bych ráda dodala, že ať už jste v Dánsku kdekoliv, vždy je to méně než 100 km k moři!

Dánsko: VIA University College

Mimo studium, práce a cestování po Dánsku se věnujete také dobrovolnictví. Je to tak?

Dobrovolnictví se nyní bohužel příliš nevěnuji, protože na to nemám se školou a prací příliš času. Ale ráda vám popíšu, o co vlastně jde. Existuje zde skupina lidí, která je složená především ze studentů ať už současných nebo bývalých, a snaží se bojovat proti plýtvání jídla. Převáží se tedy jídlo z místních obchodů do veřejné kuchyně. Jídlo, které se dováží, je především to, kterému brzy dojde záruka, anebo je již po a vyhodilo by se. Dále je to pak pečivo většinou z pekáren, které by se mělo na druhý den vyhazovat, protože již není čerstvé. A v neposlední řadě to je ovoce a zelenina, která je například potlučená a nikdo by si ji již nekoupil. V kuchyni se pak může kdokoliv zastavit a nějaké jídlo si vybrat a odnést a může přispět malý příspěvek, který pak putuje na charitu, nebo organizace pořádá různé tematické večeře, kam může kdokoliv přijít a společně si uvaří jídlo z těchto potravin.

Dánsko: VIA International day

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Chcete v Dánsku zůstat natrvalo nebo se hodláte jednou vrátit? Myslíte, že Dánsko – Horsens je místo, kde může být člověk skutečně šťastný? Netoužíte se přesunout do hlavního města Dánska?

V první řadě bych ráda úspěšně dokončila školu a pak navázala na magisterské studium. O dalším studiu přemýšlím ve Švédsku. Ráda totiž bych zůstala u kvalitního severského vzdělávacího systému a Dánsko bohužel nemá obor v anglickém jazyce, na který bych chtěla. Kodaň je překrásné město, ale já mám radši menší města a větší klid, takže se tam neplánuji přestěhovat. Na otázku, jestli zůstanu v Dánsku nebo ne, sama ještě neznám odpověď. Dánsko je krásná země s mnoha možnostmi a jsem tu spokojená, ale miluji cestování a ráda bych poznala více kultur a žila i na dalších místech. V Dánsku může být šťastný úplně každý, kdo se zcela otevře dánskému systému, jakmile zjistíte, že za vysoké daně dostanete kvalitní život, už si myslím, že nebude v ničem problém, možná v tom „aprílovém počasí“. (úsměv)

Dánsko: výhled v Kodani

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Autor fotografií: Karolína Beliharová

Článek byl vydán: duben 2017