Všechny tyto zvuky snižují komfort jízdy i soustředěnost řidiče a působí rušivě při poslechu hudby i telefonování s handsfree sadou. Tím nejvýznamnějším zdrojem hluku je nicméně především energie uvolňující se pod vozidlem – od vozovky a od kol. Ta se přeměňuje ve zvuk a vibrace, které nelze odstranit, lze je však izolovat a z pohledu osob v kabině významně utlumit. Cestou k dosažení tohoto cíle je vytlumení podlahy, a především podběhů kol a karoserie. Jak tedy na to?

 

Odhlučnění podběhů

Odhlučnění podběhů

Jak bylo řečeno, podběhy kol i karoserie ve velké míře podléhají vibracím a jsou tak významným zdrojem hluku. Rozhodneme-li se pro odhlučnění podběhů, ve většině případů bude třeba sundat kolo a odmontovat plastový podběh. Velmi důležité je potom dokonalé očištění povrchu, na který budeme nanášet antivibrační a odhlučňovací materiály. Je proto nutné jej nejprve zbavit všech nečistot a poté odmastit, buď technickým lihem nebo některým komerčním prostředkem jako je např. Adams All Purpose Cleaner.

 

Na plastové podběhy potom naneseme první vrstvu, kterou bude tvořit materiál, který účinně potlačí vibrace plastových podběhů. Takovým materiálem je StP Black Silver. Druhou vrstvu bude tvořit materiál schopný odrážet zvukové vlny. Použít lze Neoprene 6. U kovových podběhů karoserie je důležité, aby se po ní nešířily vibrace vznikající při jízdě. Na rozdíl od plastových podběhů kol bude v případě karoserie použita jedna vrstva, konkrétně materiál StP Bomb Aero.

 

Použité materiály

Použité materiály

Materiál s označením StP Black Silver se skládá ze samolepící, polymerní a hliníkové vrstvy. Je určen především po pohlcování vibrací. Je elastický, teplotně odolný, má výborné protikorozní a izolační vlastnosti. Dobře odolává též vodě a olejům. Podobné vlastnosti má i materiál StP Bomb Aero, stejně jako Black Silver používaný především jako antivibrační složka. Jedná se o opravdu velmi účinný materiál, kromě podběhů se hodí i pro odhlučnění kapoty a motoru, stejně jako podlahy či zavazadlového prostoru. Díky vysoké elasticitě se s oběma materiály snadno manipuluje, při instalaci je lze navíc nahřát horkovzdušnou pistolí.

Na plastové podběhy potom naneseme první vrstvu

Na plastové podběhy je nanesena první vrstva

Materiál Neoprene 6 velmi dobře pohlcuje akustické vlny, stejně jako zmíněný antivibrační materiál je odolný vůči vodě i olejům a snadno se instaluje díky své elasticitě. Je opatřen samolepící vrstvou a lze jej aplikovat prakticky na kterýkoliv povrch. Ideální je potom právě pro odhlučnění podběhů.