Jaké koktejly se mohou hodit?

Hodit se budou v létě koktejly vychlazené, v zimě zase ty teplé. Koktejly jsou pestrou skupinou nápojů, do kterých se dá přidat cokoliv tekutého a také spousta ovoce nebo zeleniny. Pojďme se podívat na několik receptů jak na klasické, tak i netradiční koktejly.

 

B-52

Třívrstvý kávový koktejl, který lze i zapálit, pokud budete mít odvahu. Potřebovat na něj budete následující suroviny:

●        Kahlúa nebo jiný kávový likér (2 cl)

●        Bailey’s Irish Cream (2 cl)

●        Grand Marnier nebo jiný koňak (2 cl)

Postupujeme celkem snadno: naléváme suroviny v uvedeném pořadí. První nalijeme běžně, tu druhou už lijeme opatrně a pomalu přes lžičku. Nechceme totiž, aby se promíchala se spodní vrstvou, koktejl má být proužkovaný. I třetí vrstvu lijeme pomalu a přes lžičku. Pije se tlustým brčkem nebo jako panák. Pokud zapálíte, je nutné volit nehořlavé brčko a během hoření koktejl rychle vypít.

 

Havana neboli Cubata

Dalším koktejlem, na který si pohodlně a výhodně nakoupíte i podle Kaufland letáku, je Havana neboli Cubata. Potřebovat na něj totiž budete běžně dostupné ingredience, konkrétně:

●        kubánský rum

●        colu

●        limetku

Jakmile máte všechny potřebné ingredience, stačí je vychladit, smíchat a přidat k nim led, pokud vám vyhovují ledové koktejly. Limetkovou šťávu dávkujte dle chuti - ozdobení plátkem limetky bude jistě přijato s nadšením. Komu se kubánský rum moc nezamlouvá, může vzít i tuzemský.

 

Acapulco

Vynikající jsou ovocné koktejly, do kterých se hodí jemné destiláty, jako je například varianta s tequilou a bílým rumem. Potřebné budou tyto ingredience:

●        tequila (3 cl)

●        bílý rum (3 cl)

●        ananasový džus (6 cl)

●        grapefruitový džus (6 cl)

Příprava je triviální, pouze nalijeme jednotlivé ingredience v uvedeném množství a jemně promícháme. Led v tomto koktejlu také přijde vhod. Obměna přípravy pak spočívá v tom, že dáme více džusu a protřepeme v shakeru. Tím do nápoje dostaneme důležité bublinky, které mu dají jemně pálivý nádech, který bude kontrastovat s chladivostí ledu. Dozdobit můžete třeba ananasem.

 

Amber Glow

Jemný koktejl s jemnou barvou, ale silným zastoupením alkoholu, to je Amber Glow. Výsledkem je načervenalé pití, kde se intenzita červené barvy mění, klesá odspodu směrem nahoru. Pro tvorbu Amber Glow si připravíme tyto ingredience:

●        bílý rum (3 cl)

●        gin (3 cl)

●        limetkový džus nebo šťáva (3 cl)

●        grenadina (1-2 střiky)

●        perlivá voda (na dolití)

Nejprve dáme na dno sklenice kostky letu, pak přidáme grenadinu a zalijeme rumem, limetkovým džusem nebo šťávou z limetek a nakonec ginem. Pomalinku dolijeme perlivou vodou, aby červená grenadina zůstala u dna a s vodou se smíchala jen z menší části. Můžeme samozřejmě ozdobit kouskem ananasu.

 

Oxöga

Oxöga  je u nás zatím ne příliš známým, ale vynikajícím koktejlem. Má pouze dvě ingredience, které pohodlně koupíte v každém supermarketu:

●        portské víno (5 cl, červené)

●        žloutek vaječný (1 ks)

postupujeme tak, že na dno úzké sklenice dáme žloutek a zalijeme ho Portským vínem. Toť vše.

 

SunTonic

SunTonic je podle barmanů jedním z nejvíce prosluněných koktejlů. Nabídne vyváženou chuť, ale chce jen jednoduchý postup přípravy. Ingredience jsou tyto:

●        Metaxa – stačí s  5* (4cl)

●        tonic (6cl)

Do sklenice dáme led, zalijeme Metaxou a dolijeme tonicem, nakonec lehce zamícháme. Nic jiného tento koktejl nepotřebuje. Na dozdobení použijeme měsíček pomeranče přímo v koktejlu nebo plátek pomeranče na okraj sklenice