Kvalita před kvantitou

Příchod digitální fotografie umožnil focení bez přemýšlení. Je totiž jedno kolik fotek vyfotíte - pokažená fotka vás nic nestojí. Díky tomu ale často vznikají fotky, které by při o trochu lepší kompozici a světle mohly vypadat moc hezky. 

 

Zkuste se při focení zamyslet a využijte všech módů, které váš fotoaparát či mobilní telefon nabízejí. Popojděte si o kus dál nebo si stoupněte jinam. K dokonalé fotografii stačí tak málo. 

 

Zaručujeme vám, že pokud vyfotíte 100 bez myšlenkových fotek, bude těžké vybrat jednu, kterou si s radostí vytisknete a budete na ni koukat každý den. Když jich ale vyfotíte 50 s rozmyslem, určitě jich najdete hned několik, za které se nebudete stydět. 


Máme vybráno, jdeme na tisk

Svět tiskáren se pro běžného uživatele rozděluje na tiskárny laserové a inkoustové. Pro kvalitní tisk fotek v domácím prostředí je vhodná inkoustová tiskárna, do které patří cartridge. Při běžném používání jsou inkoustové tiskárny trošku nákladnější než jejich laserové kamarádky, ale zato vám umí nabídnout prvotřídní kvalitu. 

 

Pořídíte-li si inkoustovou tiskárnu, počítejte s tím, že vám při pouze občasném provozu mohou zaschnout inkoustové trysky. Proto pokud patříte mezi občasné tiskaře, hledejte takovou inkoustovou tiskárnu s módem, pro pravidelné čištění trysek. 

 

Dobrou zprávou je, že i při tisku fotek dokážete na náplních do tiskáren ušetřit. I zde totiž platí, že pro většinu inkoustových tiskáren existují neoriginální kompatibilní cartridge. Jejich výrobci dnes již dokážou garantovat stejnou nebo velmi podobnou výtěžnost za mnohem méně peněz. 

 

Tip: Zjistěte si před koupí tiskárny, zdali se do ní vyrábějí kompatibilní náplně. Informace najdete na internetu nebo se zajděte poradit do prodejny tonerů v Praze či Plzni.


Bez dobrého fotopapíru to nepůjde

Dobrá tiskárna a kvalitní barvy ovlivňují výsledek stejnou měrou jako správný výběr fotopapíru. 

 

Všechny fototiskárny zvládají tisk ve formátu A4. Pořídíte-li si doma trošku dražší hračku v podobě poloprofesionální či dokonce profesionální tiskárny, pak se budete moci radovat i z tisku fotek ve formátu A3. Nejčastějším rozměrem však stále zůstává 10 x 15 cm nebo 13 x 18 cm. S těmito velikostmi navíc počítá největší množství rámečků. 

 

Dalším důležitým parametrem je gramáž fotopapíru. Obecně platí, že čím větší gramáž, tím více kvalitní výsledná fotka bude. Důvod je prostý. Čím vyšší gramáž papíru bude, tím snáze se inkoust rovnoměrně vsákne a umožní výrobu kvalitních a více kontrastních snímků. Při nákupu se dívejte po gramážích okolo 200 - 350 g/m2. Fotopapíry s nižší gramáží nejsou pro klasické fotografie vhodné - hodí se spíše na vizitky atp. 

 

Tip: před nákupem fotopapíru si zjistěte, jakou maximální gramáž papíru zvládne vaše tiskárna. 

 

Posledním důležitým parametrem je povrchová úprava. Na výběr máte lesk nebo mat. Lesklý fotopapír je vhodný pro tisk hodně barevných obrázků - zvyšuje jejich věrohodnost. Má však i své nevýhody. Těmi je barevná nestálost při působení slunečních paprsků. Fotky pod jejich vlivem v čase blednou. Matným fotopapírem zase docílíte dlouhotrvajícího a vysokého kontrastu. Matný papír je tak vhodný například pro černobílé či sépiové fotky. Ve srovnání s leskem má mat určitě delší životnost. Do běžných rámečků je určitě více vhodný mat. 

 

Jak docílit kvalitní domácí fotografie již víte, zbývá najít vhodné místo pro cestování a fotit a fotit a fotit. Tak směle do toho!